İspinozgiller Kuşları Hakkında Bilgiler

İspinozgiller, İspinozgiller nedir, İspinozgiller hakkında bilgiler, İspinozgiller özellikleri, İspinozgiller bakımı, İspinozgiller beslenmesi, İspinozgiller Yaşam Alanı,

Sevgili okurlar, bugün sizlere hayvanlar alemi hakkında bilgiler vereceğiz. Öncelikle Dünya ve ülkemizi bazalırsak Dünya’da bulunan ve yaşayan hayvanları ele alalım. Kısaca İspinozgiller hakkında bahsetmek gerekirse; İspinozgiller, her yaştan kesimin göremeyeceği ve ülkemizde bulunmayan cins bir kuş türüdür.

İspinozgiller Nedir

İspinozgiller, ötücü kuşlar takımından 10–20 cm uzunluğunda, tohum yemeye uyarlanmış konik gagalı, yuvarlak kanatlı kuşları içeren kuş familyası. Tohumların dışında çeşitli bitkisel maddelerle ve ara sıra böceklerle beslenir, yeryüzünün hemen her yerindeki ormanlık ve çalılık alanlarda sürüler halinde yaşarlar.

İspinozgiller Kuşu Hakkında Bilgiler

İspinoz, İspinozgiller familyasındandır. Kafeste beslenirler. Serçe iriliğinde ötücü bir kuştur. Tepe ve ensesi mavi-gri, kuyruk çıkıntısı ise yosun yeşilidir. İspinozları ömrü yaklaşık 24 yıl kadardır. Kayın ispinozu, dağ ispinozu, mavi ispinoz olmak üzere üç çeşidi vardır. Ötücü kuşlar takımının ispinozgiller familyasından konik gagalı bir kuştur. Boyu 16 cm olup ağırlığı 20 gram kadar ağırlıktadır. Bahçe ve orman kenarlarında bulunurlar. Erkekler dişilere göre daha parlak renklidir. Yuvasını park ve bahçelerdeki ağaçların çatallı dalları üzerine kurarlar. Yuvalarını dişiler yapar ve genellikle çanak şeklindedir. Yuvaların dış kısımları yosun, böcek ve ağaç kabukları ile kaplandığından dışarıdan görülmesi oldukça zordur. İç kısımları ise kıl ve tüyler ile oldukça özenli hazırlanmıştır. Yılda iki defa yumurta verirler. Üreme mevsimi ilkbahar ve yaz aylarına rastlar. Sadece dişiler kuluçkaya yatarlar. Kuluçka süresi 12-13 gün devam eder. Dişi, her defasında gri renkli, üzeri mor benekli 3-4 tane yumurta verir. Yavrularını tırtıl ve kurtçuklarla beslerler. Kısa zamanda gelişen yavrular 13-14 gün içinde yuvayı terk ederler.

İspinozgiller Kuşunun Özellikleri

İspinoz kuşu ispinozgiller familyasına ait olan bir kuş türüdür. Büyüklüğü serçe kuşu büyüklüğünde olan ispinoz kuşu kafeste beslenebilir, oldukça güzel ötücü kuşlardan birisi olma özelliği taşır. Tepe ile ense kısımları mavi ve gri renklerinde olup, kuyruk çıkıntıları yosun yeşili rengindedir. İspinozların toplam yaşama süresi 24 yıldır. Konik gagalı bir kuş olan ispinoz, 16 cm boyunda ve 20 gr ağırlığında bir kuştur. Erkek ispinozlar, dişi ispinozlara göre parlak tüylere sahiptir. İspinozlar çok hareketli ve kavgacı bir kuşturlar. Kafeste beslenmelerinin sebebi ise güzel ötüşleri ve boyutlarının uygun olmasıdır.

İspinozgiller Kuşunun Beslenmesi Nasıl Olur

Büyük çoğunlukla yağlı tohumlar ile beslenen ispinozlar, yaz aylarında tırtıl ve böcek de yiyerek yaşamlarına devam etmektedirler. Bal özünü almak için çiçekleri de bazı zamanlarda parçalayan ispinozlar, bu şekilde tohumları yemeleri sebebi ile birçok çiftçiye de bu şekilde zarar vermektedirler. Eğer evinizde besleyecekseniz karışık darı bu kuşların en beğendiği yiyecektir. Yumurta maması ve canlı yemleri (kurtçuk, tırtıl) oldukça iştahla tüketirler. Yeşilliği, çimlendirilmiş yemi de beğenen ispinozlar beslenme şekilleri itibari ile bu şekilde beslenip hayatlarını sürdürmektedirler. Evcil kuş olarak beslenme sebebi de bakımı kolay üremesi zor olan bu kuşların güzel ötmesidir.

İspinozgiller Kuşu Yaşam Alanları Nelerdir

Bahçe ile orman kenarlarında yaşamlarını sürdüren ispinozlar, yuvalarını da park ve bahçelerde ki ağaçların çatal dallarına yaparak yaşarlar. Dişi ispinozların yuvayı yaptığı bu kuş türü, çanak şeklinde bir yuva yaparak farklı bir yuvaya imza atarlar. İspinozlar bir yıl içerisinde iki defa yumurta verirler. Üreme mevsimi ise ilkbahar ile yaz aylarına rastlamaktadır. Yumurtladıktan sonra dişiler kuluçkaya yatmaktadırlar. Bu kuluçka süresi 12 – 13 gün sürmektedir. İki defa yumurtalayan dişi ispinozlar her yumurtlayışında 3 – 4 adet yumurta vermektedir. Yumurtadan çıkan yavrularını ise kurtçuklar ve tırtıl gibi yiyebilecekleri hayvanlar ile beslerler. Daha sonra, yavrular yumurtadan çıktıktan 13 – 14 gün sonra yuvayı terk etmeye başlarlar. Kış mevsiminde sürü olarak dolaşan ispinozlar, yaşadıkları yere göre yerli veya göçmen kuşlardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir