İsraf ile ilgili Anlamlı Kompozisyon Örnekleri

1
2368

İsraf ile ilgili Kompozisyon Örnekleri Yazılar

İsraf ile ilgili yazılar
İsraf ile ilgili Kompozisyon Örnekleri

İsraf bir şeyi gereğinden daha fazla yani ihtiyaçlarımızı giderdikten sonra dahi kullanmaktır. İsraf hem kötü bir davranış olduğunu hemde dinimiz tarafında yasaklandığını unutmamak gerekmektedir.

İhtiyaç duyduğumuz eşyaların çoğunu, tükenebilir kaynaklardan temin etmekteyiz. İsraf bizim dinimizde ve diğer dinlerde hoş görülmeyen bir davranıştır. Çünkü bizim israfta bulunarak kullandığımız eşyaları, malları, başkaları bulamayabilir.İsraftan hayatımız boyunca kaçınmalı sürekli olarak çeveremizdeki kişilerede israftan kaçınmalı yönünde yardımcı olmalı ve onlara yol göstermemiz gerekmektedir. Ayrıca bir şeyin israfı olmadaıktan sonra çevremizdeki kişilere yardımcı olabilir.

İşte bu yüzden israftan kaçınmalıyız ve bu sayede tolumsal dayanışma yardımlaşma kapısını aralamamız gerekmektedir.Bir şeyi israfta bulunarak kullanırsak bir gün onu bulamayabiliriz. Bu yüzden israftan kaçınmalıyız.


israf ile ilgili kompozisyon Örnekleri 2

Savurganlık, israf gereksiz harcamaya denir. Bir şeyi harcarken,gerektiğinden fazla ya da az kullanmak israf ve cimriliği beraberinde getirir.

İnanan insanlar için görmesi çok kolay bir şey vardır. O da hiç kuşkusuz Allah’ın bizlere sunduğu nimetlerdir. Her gün o kadar çok şeye sahip oluyoruz ki. Ama şöyle bi kendimize baktığımızda hiç farkında bile değiliz. Farkında olmadığımızdan kullanırken gereğinden fazlasını yapıyoruz. Yediğimiz yemeklerin çöplerinin, artıklarının ne olduğunun veya ne olacağının bizim için bir önemi çoğu zaman kalmıyor. Dünyada günlük tonlarca ekmeğin çöpe atıldığından ne kadar haberdarsınız. Ya da boşa akıttığımız suların ileride bize ne kadar zarar vereceğini biliyor muyuz. Peki ihtiyacınız olmadığı halde aldığınız o süslü teknolojik aletlerin gerisinde devasa bir çöplük bıraktığını. Başka bir açıdan bakacak olursak sırf marka tutkumuz yüzünden cebimizden çıkan paranın dahi sorgulanmadığı dünya da bizler ne yapıyoruz.

Hatırlayalım ayeti ne diyordu Allah, “Allah israf edenleri sevmez” peki Peygamber efendimiz ne diyordu ” Yiyiniz içiniz ama israf etmeyiniz”. Bizler inanan insanlar olarak bu söylenenlerden hiç mi ibret almayacağız. Peki ya Afrika’da açlıktan susuzluktan ölen insanları görünce hiç mi kendimizi sorgulamayacağız.

Hayatta Allah’ın bize verdiği nimetleri kullanmalıyız. Fakat bu nimetleri kullanırken ne başkasının hakkına geçelim ne de israf edelim. Elimizdekilerin kıymetini her zaman bilelim.


israf ile ilgili kompozisyon örneği 3

İnsan hayatını devam ettirebilmek, belirli bir para kazanıp ihtiyaçlarını karşılayabilmek için bir meslek edinir. Edindiği meslekte çalışıp emek harcar ve karşılığında maddi olarak bunun bedelini alır. Ancak kazandığı para ya da o para ile aldığı ihtiyaçlarını gereği dışında harcarsa buna israf adı verilir.

İsraf hangi açıdan bakılırsa bakılsın kötü bir şeydir. Hem bireysel hem de toplumsal olarak boşa harcanan hammaddeler, boşa harcanan emekler, boşa harcanan nimetler demektir. Bizim gereksiz olarak gördüğümüz ya da fazla bularak aşırı tükettiğimiz herhangi bir şey belki de başkalarının temel ihtiyaçlarını karşılayabilir. Bir şeyi müsrifçe tüketirken ilk önce ona ihtiyacı olan insanları düşünmek gerekir.

Herhangi bir eşyamız tamamen kullanılmaz hale geldiğinde onu değiştirmek isteriz. Ancak alalı çok uzun zaman olmadığı halde sadece sıkıldığımız için yeni eşyalar almak israftan başka bir şey değildir. İsraf kötüdür, kişiye çok şey kaybettirir. Tutumlu olan insan ise eninde sonunda bunun meyvelerini toplar.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here