Ana SayfaSON DAKİKA HABERLERİİsrail Askerler Vicdanımız rahat Degil Başbakana Yazdıgı Mektup

İsrail Askerler Vicdanımız rahat Degil Başbakana Yazdıgı Mektup

Author

Date

Category

İsrailli askerlerden Başbakan’a olay mektup

 

İsrail istihbaratından sorumlu 43 yedek asker, Başbakan’a gönderdikleri mektupta, Filistinlilere yönelik hak ihlâllerinde yer almak istemediklerini belirttiler.

İsrail istihbaratından sorumlu 43 yedek asker, Başbakan Netanyahu’ya, içeriği bir hayli ilginç mektup gönderdi.

 

Tümü İsrail’in en donanımlı personelinden oluşan 8200 numaralı birimde gözetim, iletişim ve bilgilerin istihbarat birimiyle paylaşılmasından sorumlu olan askerler, mektupta, İsrail’in işgal ettiği topraklarda Filistinlilere yönelik hak ihlâllerinde yer almak istemediklerini belirtti.

 

Askerlerin mektubunda, “Şiddete dahil olan ve olmayan Filistinliler arasında bir fark gözetilmiyor. Milyonlarca insanın haklarını inkar ederek temiz bir vicdan içinde bu sisteme hizmet etmeye devam edemeyiz” ifadeleri yer aldı.

 

Mektubun yayımlanmasının ardından İsrail televizyonu Kanal 10’a konuşan askerlerin açıklamalarında çarpıcı ifadeler yer aldı.

 

“Biz 8 200 biriminin gerçek amacını yeni anlıyoruz. ‘Kendini savunma’ bu birimin amaçlarından biri olabilir. Ama asıl amaç Filistin nüfusunu kontrol altında tutmak.”

 

“Filistin nüfusunu kontrol altına almak için ordu, Filistin’in yaşam alanına sızar. Bu birimde çalışıyorsanız bunu rahatça görebilirsiniz.”

 

“Bizim saldırdığımız insanlar terörist değildi. Onlar intihar saldırıları düzenleyen, tünel kazan kişiler değildi. Bütün Filistinliler düşman değildir ancak bizim birimimiz her bir Filistinli’yi İsrail’in düşmanıymış gibi bir operasyon yürüttü.”

 

Askerler ayrıca diğer meslektaşlarına da kendilerine katılmaları çağrısında bulundu.

 

8 200 numaralı birimde görev almış eski bir komutan olan Tuğgeneral Hanan Gefen, mektubu yazan askerleri kendilerine duyulan güveni ayaklar altına almakla suçladı. İsrail’in Strateji İşleri Bakanı ise, askerlerin NSA’in eski sistem analisti Edward Snowden’dan etkilendiklerini ileri sürdü.

 

Son Yazılar

Son Yorumlar