İştahsızlık Hakkında Bilgile

İştahsızlık, İştahsızlık nedir, İştahsızlık hakkında bilgiler, İştahsızlık özellikler, İştahsızlık belirtileri, İştahsızlık nedenleri, İştahsızlık tedavisi

Uzman yazarlarımız tarafından araştırılıp hazırlanan ve siz değerli okurlarımız için hazırladığımız konulardan bahsedelim bugün sizlere. Bugün sizlere dünyada bulunan ve ender rastlanan ve bu hastalığa yakalanan kişilerde ölüme kadar gidebilecek hastalık türleri hakkında bilgiler vereceğiz. Öncelikle Dünyada ve ülkemizde görülen hastalıklardan bahsedeceğiz. Sevgili okurlar bugün sizlere Göz Kapağı Şişliği hakkında bilgiler verip sizleri bilgilendirmeyi hedeflemekteyiz. Göz Kapağı Şişliği yazımız siz değerli okurlarımız için umarım faydalı bir yazı olur. Peki İştahsızlık Nedir ? İştahsızlık nedenleri nelerdir ?, İştahsızlık belirtileri nelerdir ?, İştahsızlık tedavisi nedir ? şeklinde’ki bütün sorularınızın cevabı bu yazımızda.

İştahsızlık

İştahsızlık Nedir

İştahsızlığa yol açan sebepler ise fiziksel ya da psikolojik olabilir, başka bir rahatsızlığa bağlı olarak da iştahsızlık ortaya çıkabilir. Tıbbi olarak anoreksiya olarak adlandırılan iştah kaybı, çeşitli rahatsızlıklardan ve hastalıklardan kaynaklanabilir.

İştahsızlık Hakkında Bilgiler

İştahsızlık, aç olmadığınız duygusudur. Fazla yemek nasıl önemli bir sorunsa, iştahsızlık da önemli bir sorun olarak kabul edilebilir. Çünkü beslenme bozukluğuna bağlı olarak ortaya çıkan önemli sağlık problemlerine neden olabilir. İştahsızlığa yol açan sebepler ise fiziksel ya da psikolojik olabilir, başka bir rahatsızlığa bağlı olarak da iştahsızlık ortaya çıkabilir.

İştahsızlık

İştahsızlık Nedenleri Nelerdir ?

Tıbbi olarak anoreksiya olarak adlandırılan iştah kaybı, çeşitli rahatsızlıklardan ve hastalıklardan kaynaklanabilir. Bazı durumlarda, ilaçların etkilerinden bazı durumlarda da altta yatan kanserin etkilerinden daha ciddi olabilir. İştah kaybının nedenleri arasında hamilelik, metabolik problemler, kronik karaciğer hastalığı, KOAH, demans, HIV, hepatit, hipotiroidizm, kronik böbrek yetmezliği, kalp yetmezliği, kokain, eroin, hız, kemoterapi, morfin, kodein ve antibiyotik bulunur.

İştahsızlık Belirtileri Nedir ?

  • Kilo kaybı,
  • Yaş ve boya uyumsuz kilo,
  • Kilo almaktan korkup, yemek yememek,
  • 3-4 ay üst üste regl olmama (kadınlarda),
  • Halsizlik, nefes darlığı, konsantrasyon bozuklukları,
  • Cilt kuruluğu gibi belirtileri vardır.

İştahsızlık

İştahsızlık Tedavisi Nedir ?

İştah kaybını tedavi etmenin ilk adımı, altta yatan nedenin belirlenmesi ve ele alınmasıdır. Bir kimsenin iştah kaybının ne kadar şiddetli olduğuna ve buna neden olabilecek herhangi bir komplikasyona bağlı olarak tedavide çeşitli yöntemler kullanılmaktadır. Çocuklarda çoğu nedeninin psikolojik olduğu bilinen iştahsızlık hastalığının tedavi yöntemleri ve reçeteleri bulunmaktadır. Yetişkinlerin psikolojik iştahsızlık problemlerinde, üzüntüden ve stresten uzak durmasının tedavi seyrini büyük derece etkilediği iştahsızlık tedavisinde, verilen ilaçların düzenli kullanılması ve verilen beslenme listelerine uyulması kişilerin iştahsızlık problemlerine son vermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir