Anasayfa » SAĞLIK » İsteri (Kişilik Bozukluğu) Hakkında Bilgiler

İsteri (Kişilik Bozukluğu) Hakkında Bilgiler

İsteri, İsteri nedir, İsteri özellikleri, İsteri hakkında bilgiler, İsteri nedenleri, İsteri belirtileri, İsteri tedavisi

Uzman yazarlarımız tarafından araştırılıp hazırlanan ve siz değerli okurlarımız için hazırladığımız konulardan bahsedelim bugün sizlere. Bugün sizlere dünyada bulunan ve ender rastlanan ve bu hastalığa yakalanan kişilerde ölüme kadar gidebilecek hastalık türleri hakkında bilgiler vereceğiz. Öncelikle Dünyada ve ülkemizde görülen hastalıklardan bahsedeceğiz. Sevgili okurlar bugün sizlere Göz Kapağı Şişliği hakkında bilgiler verip sizleri bilgilendirmeyi hedeflemekteyiz. Göz Kapağı Şişliği yazımız siz değerli okurlarımız için umarım faydalı bir yazı olur. Peki İsteri Nedir ? İsteri nedenleri nelerdir ?, İsteri belirtileri nelerdir ?, İsteri tedavisi nedir ? şeklinde’ki bütün sorularınızın cevabı bu yazımızda.

Kişilik Bozukluğu

İsteri Nedir

acı veren, duygu yüklü bir düşüncenin içe atılması, bastırılması sonucunda türlü ruh karışıklıkları, duyu bozuklukları, kasılmalar, çırpınmalar, kimi zaman inmelerle kendini gösteren belirtilere çevrildiği bir sinir bozukluğu türü.

İsteri Hakkında Bilgiler

Histrionik kişilik bozukluğu Amerikan Psikiyatri Birliği tarafından genellikle yetişkinliğin ilk dönemlerinde başlayan, aşırı duygusallık ve dikkat çekmek, çevresi tarafından onay arama ihtiyacının yüksekliği ile kendini belli eden kişilik bozukluğu olarak tanımlanmıştır. Narsistlerden farklı olarak çevreleriyle ilişkilerinin her dakikasına dikkat ederler. Histerik (Histirionik) kişilik bozukluğu olan bireyler genel olarak şöyle tanımlamak mümkün:Görünümlerine önem veren, renkli, çevrelerine karşı olumlu izlenim bırakmaya çalışan, dikkatleri üzerine çekmeye isteği ve çabası olan, bu nedenle ilişkilerinde etkileyici tutumlar sergileyen, olayları olduğundan daha abartılı yaşayan çoğu zaman dramatize eden, iş birliği kurup çabuk arkadaş edinebilen fakat bir o kadar da kendilerini çabuk reddedilmiş hisseden bireylerdir. Bireyler duygularını uygunsuz ve abartılı sergileyebilirler. Duygularında ani değişimler görülebilir. Sürekli bir yenilik ve heyecan arayışı içinde olabilirler. Sıradan günlük olaylar karşısında sıkkınlık yaşayabilirler.

Kişilik Bozukluğu

İsteri Belirtileri Nelerdir ?

Teşhirci davranış.Sürekli tatmin veya onay arayışı.Duyguların aşırı gösterilerek dramatize edilmesi. Örneğin yeni tanıştığı biriyle kucaklaşmak veya acıklı bir filmde kontrolsüzce ağlamak.Eleştiri veya onaylanmamaya karşı aşırı duyarlılık. Kişiliğinden gurur duyma, değişime karşı isteksizlik ve herhangi bir değişimi tehdit olarak algılama.Uygunsuz şekilde kışkırtıcı davranış veya görünüm sergilemek.Somatik belirtileri kullanarak dikkati üzerine çekmeye çalışmak.İlgi merkezi olma ihtiyacı.

Kişilik Bozukluğu

İsteri Olan Kişilerde Olan Düşünce Bozuklukları

İlgi odağı olmadığı durumlarda rahatsız olur.Başkalarıyla olan etkileşimi çoğu zaman uygunsuz bir biçimde cinsel yönden ayartıcı ya da baştançıkartıcı davranışlarla belirlidir.Hızlı değişen ve yüzeysel kalan duygular sergiler.İlgiyi üzerine çekmek için sürekli olarak fiziksel görünümünü kullanır.Aşırı bir düzeyde başkalarını etkilemeye yönelik ve ayrıntıdan yoksun bir konuşma biçimi vardır.Gösteriş yapar, yapmacık davranır ve duygularını aşırı bir abartmayla gösterir.İlişkilerin normalden çok daha fazla yakın ve fazla içli-dışlı olmasını ister.

Yorum yapın