İyi Fotoğraf İçin Öneriler

0

Diyebiliriz Ki, Fotoğraf Çekmenin Herhangi Belirli Günü Veya Saati Yoktur; Ama Fotoğraf Çekmek İçin Bazı Önerilen Vakitler Vardır.Bu Konuda Size Bazı Önerilerde Bulunmak İstiyoruz Bu Öneriler:

– Dışarıda, Gün Işığında Fotoğraf Çekmek En Kolay Yoldur.

– Sabahları Güneş Doğduktan Biraz Sonra İle Öğleden Biraz Önceki Saatler Arası, Öğleden Sonra Da Saat 14 İle Güneşin Batışından İki Saat Öncesine Kadar Olan Aralıklarda Fotoğraf Çekin.

– Dışarıda, Gün Işığında Resim Çekileceği Zaman Güneş’i Sol Ya Da Sağ Arkamıza Almamız Gerekir. Bu Yolla Işık, Yan Yukarıdan Gelmesi Sağlanır.

– Güneş’e Karşı Fotoğraf Çekimi İse En Zorudur. Burada Özen Gösterilecek En Önemli Nokta, Objektife Doğrudan Doğruya Güneş Işığı Girmemesini Sağlamaktır. Bunu, Makinenin Önünü Güneş Işığından Koruyarak Yapabilirsiniz.

Mevsimlere Göre De Çekeceğimiz Fotoğrafın Kalitesi Değişir.

Işık Bakımından Bakarsak, Sonbahar Ve İlkbahar Mevsimlerinde Güneş Işıkları Genellikle Daha Yumuşak Olur. Çünkü Güneş Işığı Bu Mevsimlerde Daha Eğik Açıyla Gelmektedir. Bu Bakımdan Fotoğraflarınız, İlkbahar Ve Sonbahar Mevsimlerinde Daha Güzel Görünür. Yaz Ve Kış Mevsimlerinde Bunun Aksi Görülür. Yazın Güneş Işıkları Dikey Geldikleri İçin Çok Sert Ve Güçlüdür; Bu Yüzdendir.

Ayrıca, Her Mevsimin Kendine Özgü Güzellikleri Vardır. Eğer Mevsimlerin Karakterini Belirten Fotoğraflar Çekmek İsterseniz; Örneğin Çiçekli Bahçeler, Yakından Çekilmiş Çiçekli Dallar, Yeni Doğmuş Kuzular Ve Papatyalar İlkbaharı Anlatan Tipik Anlardır. Buna Karşılık Olgun Meyveler, Sararmış Başaklar Ve Plaj Fotoğrafları Yaz Mevsimini; Dökülen Yapraklar, Sürülen Tarlalar Sonbaharı; Kar İçerikli Güzel Resimler Kışın Tipik Örneğidir.

Kardan Kıştan Bahsetmişken:

Kış Mevsiminde Fotoğraf Çekerseniz, Kağıt Gibi Bembeyaz Bir Fotoğraf Çıkar Ortaya. O Güzelim Damlar, Kardaki İzler Ve Kardan Adamlarımız Kaybolmuştur O Beyazlığın İçinde. Ama Öyle Hemen Üzülmeyin. Bu Durumdan Kurtulmak İçin Kar Temalı Fotoğraflar Çekerken Konunun İçine Ağaçlar, Koyu Renkli Evler, Bahçe Duvarları, Bir Çit, Oynayan Afacan Çocuklar Gibi Manzaranın Lekesiz Beyazlığını Giderecek Figürler Koyun.

Bir Başka Zorluk: Kapalı Yerde Fotoğraf Çekmek. Malum Gün Işığında Fotoğraf Çekmek, Kapalı Yerlerde Fotoğraf Çekmekten Daha Zorludur. Ama Bu Kapalı Bir Yerde Fotoğraf Çekemeyeceğimiz Anlamına Gelmez. Birkaç Tüyoyu Aklımızda Bulundursak, Bu Olumsuz Durumu Giderebiliriz, İşte :

– Perdelerinizi Açınız, Çekeceğiniz Modeli Pencere Yakınına Getiriniz. Işığın Sizin Arkanızdan Ve Modelinize Karşı Gelmesini Sağlayınız.

– Beyaz Bir Karton, Çarşaf V.b Kullanarak Gölgeli Yerlere Işık Yansıtılabilir(Reflektör).

 

Paylaş:

Leave A Reply

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.