İyilik İle İlgili Kompozisyon Örnekleri

İyilik İle İlgili Kompozisyon Örnekleri

17 Temmuz 2021 0 Yazar: Mernuş Dündar

iyilik ile ilgili kompozisyon, iyilik ile ilgili kompozisyon örnekleri, iyilik ile ilgili kompozisyon nasıl yazılır, 2021 iyilik ile ilgili kompozisyon, 2021 iyilik ile ilgili kompozisyon örnekleri, iyilik ile ilgili kısa kompozisyonlar, iyilik ile ilgili kompozisyon ödevleri, iyilik ile ilgili kısa kompozisyon örnekler

İyi kavramı çoğunlukla olası eylemler arasında bir seçim yapılması durumunda tercih edilmesi gereken davranışı ifade eder. İyilik genellikle kötülüğün tersi olarak kabul edilir ve ahlak, etik, din ve felsefe konuları tarafından incelenir ve ayrı şekillerde tanımlarnır. Bizde size iyilik ile ilgili kompozisyonlar hazırladık. İyilik ile ilgili kompozisyon örnekleri nelerdir, iyilik ile ilgili nasıl kompozisyon yazılır?

İyilik İle İlgili Kompozisyon Örnekleri Nelerdir?

İyilik İle İlgili Kompozisyon Örnekleri 1

İyilik; çok değerli bir şeydir. Bizler iyilik sayesinde yaşamımızı iyi ve güzel bir şekilde sürdürebiliyoruz. Örneğin eğer iyilik diye bir şey olmasaydı; ne dostluk, sevgi, saygı ve paylaşımcılık olurdu. Ne de hayattan zevk almak diye bir şey olurdu. Bu nedenle iyiliğin bizlerin hayatındaki önemini bilmeli ve herkese iyi davranmalıyız.

İyiliğin olduğu yerde; merhamet, şefkat, sevgi, saygı, mutluluk, sevinç ve huzur bulunur. İyilikte asla cimrilik bulunmaz. Bunun tam tersine cömertlik bulunur. İnsanlar birbirlerine; hem iyi davranır, hem de birçok konuda yardım eder. İyilik; o kadar güzel bir şeydir ki; iyilik olmazsa bu dünyada yaşamanın bir anlamı kalmaz. Bu yüzden iyiliğin ne kadar önemli bir şey olduğunu unutmamalıyız.

İyilik herkes için çok önemlidir. Bu nedenle iyiliğin değerini bilmeli ve çevremizdeki herkese iyilik yapmalıyız. Yardıma ihtiyaç duyanlara yardım etmeli, büyüklerimizi sevip saymalı ve küçüklerimizi de sevmeli ve korumalıyız. Çünkü iyilik çok güzel bir şeydir.

İyilik İle İlgili Kompozisyon Örnekleri 2

İnsanlar, yaratıldıklarının ilk gününden itibaren birlik beraberlik içinde yaşamış, birbirinden uzak durmamış ve sürekli bir iletişim halinde olmuşlardır. Bu iletişim esnasında birbirine kötü davranışlar sergileyenler de birbirine çok iyi davrananlar da olmuştur. Ama ne olursa olsun, tüm insanlar başkasına ihtiyaç duymuş, başka insanların da yardımına muhtaç olmuştur. İnsanların yalnız başına yaşaması mümkün değildir. Yalnız yaşamaya mahkum alanlar ise çeşitli sorunlarla başbaşa kalmışlardır.

İyilik yapmak, insan ruhunu güzelleştiren, iyilik yapanı mutlu eden bir davranıştır. İyilik, hele de karşılıksız yapıldıysa gerçekten büyük bir erdemdir. Bizim gelenek göreneklerimizde de dini inancımızda da iyiliğin önemi büyüktür. Dinimiz, iyilik yapmayı emreder, ailelerimiz de bizleri bu yönde yetiştirmek için çok uğraşırlar. Yaptığımız iyiliklerin insanlara büyük faydası dokunabilir. Bazen bize küçük bir iyilikmiş gibi görünür ama etkileri çok büyüktür.

Yaşlı bir amcanın yükünü taşımak, hamile bir bayana otobüste yer vermek, engelli bir insana yardım etmek, bir çocuğu sevmek, birine bir şey öğretmek, iki küskün kişiyi barıştırmak, aç birinin karnını doyurmak, susuz bir hayvana su vermek, fidan dikmek gibi her eylem iyilik kapsamına girer. Günlük yaşantımızda bile her gün yüzlerce iyilik yapabiliriz. İnsanlara gülümsemek, onların gönlünü hoş etmek bile birer iyiliktir aslında.

İyilik İle İlgili Kompozisyon Örnekleri Nelerdir?

Diğer kompozisyon örneklerimize buradan ulaşabilirsiniz;

Spread the love
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •