İyilikten Maraz Doğar İle İlgili Kompozisyon Örnekleri

İyilikten Maraz Doğar İle İlgili Kompozisyon Örnekleri

11 Ekim 2021 0 Yazar: Mernuş Dündar

iyilikten maraz doğar ile ilgili kompozisyon, iyilikten maraz doğar ile ilgili kompozisyon örnekleri, iyilikten maraz doğar ile ilgili kompozisyon nasıl yazılır, 2021 iyilikten maraz doğar ile ilgili kompozisyon, 2021 iyilikten maraz doğar ile ilgili kompozisyon örnekleri, iyilikten maraz doğar ile ilgili kısa kompozisyonlar, iyilikten maraz doğar ile ilgili kompozisyon ödevleri, iyilikten maraz doğar ile ilgili kısa kompozisyon örnekler

Farklı parçaları, nesneleri, ögeleri en iyi şekilde bir araya getirme ve bu şekilde oluşturulmuş bütün anlamında bir kavramlara kompozisyon denir. Hemen hemen her konuda kompozisyon yazılabilir. Bizde size iyilikten maraz doğar ile ilgili kompozisyonlar hazırladık. iyilikten maraz doğar ile ilgili kompozisyon örnekleri nelerdir, iyilikten maraz doğar ile ilgili nasıl kompozisyon yazılır?

İyilikten Maraz Doğar İle İlgili Kompozisyon Örnekleri Nelerdir?

İyilikten Maraz Doğar İle İlgili Kompozisyon Örnekleri 1

Merhamet, şüphesiz ki özünde kötü bir şey değil; aksine çok iyi bir şeydir. Zira merhametli olmamızı en çok tavsiye eden İslam dininin ta kendisi ve en iyi örneği de Allah’tır.
Ancak merhamet eden, iyilik yapan veya ihsanda bulunan kişi her zaman iyiyi yapıyor olsa da, kendisine merhamet edilen veya iyilikte bulunulan kişi gerektiği karşılığı vermez. Bazı kimseler vardır ki kendisine merhamet edeni arkasından vurmaya, onun kuyusunu kazmaya çalışır. Kendisine yapılan iyiliğin karşılığını iyilikle vermektense, kötülükle karşılık vermeyi tercih eder. Durum böyle olunca da iyilikte bulunan kişi zarara uğrar ve belki bu iyi özelliğinden veya kişiliğinden bile vazgeçer.

Merhametli olmakta fayda var. Ancak işi gücü kötülüğümüzü düşünmek olan, iyilikten, güzellikten anlamayan, vefasız, sadakat nedir bilmeyen kişilere karşı bu özelliğimizi sürekli göstermemeliyiz. Kötüye karşı gerektiğinde bazen biz de kötü olabilmeli, merhametsize karşı merhametsiz olabilmeliyiz.

İyilikten Maraz Doğar İle İlgili Kompozisyon Örnekleri 2

Bazı insanlar, kendilerine acıyıp, merhamet edip iyilik edenlerin başını derde sokarlar ya da bu iyiliği kötüye kullanırlar. Yakın çevremizde, tanıdığımız insanlar arasında biz de dahil olmak üzere hepimizin başına beklemediğimiz anlarda beklenmedik kötü olaylar gelebilir. Bu tip olaylarla karşılaşan insanları gördüğümüzde birçoğumuz özellikle empati yeteneğini devreye sokarak karşı tarafa yardım etme isteğinde bulunuruz.

Aynı şekilde kötü durumla karşı karşıya kalan taraf biz olduğumuzda da çevremizden böyle insanlar çıkabilir. Geri kalan insanların aksine yardım etme, zarar gören tarafın yükünü azaltma isteği duyan insanlar tabi ki de takdire değer taraftır. Fakat kimi insanlar önlerine çıkan fırsat ne olursa olsun bencil bir şekilde değerlendirme pahasına her şeyi yapabilmektedir. Onlara karşı duyduğunuz hassasiyeti ve tüm iyilikleri suiistimal etme yönünde kullanırlar.

Aynı şekilde bu olayın karşı tarafa verebileceği zararlar, karşı tarafın ne hissedeceği, ne düşüneceği gibi şeyleri de önemsemeyerek bencillikten başka bir şey yapmamış olurlar. Bu tip bir suiistimal mevzusu ile karşı karşıya kalan insanlarda ise ister istemez genele yayılarak bir güvensizlik oluşmaya başlar. Bu da doğal olarak iki kişi arasındaki bir mevzuyu birçok insan arası iletişim sorunuyla sonuçlar.

İyilikten Maraz Doğar İle İlgili Kompozisyon Örnekleri Nelerdir?

Diğer kompozisyon örneklerimize buradan ulaşabilirsiniz;

Spread the love
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •