Anasayfa » Genel » İzmit’de Kamp Yapılacak En Güzel Yerler Nerelerdir?

İzmit’de Kamp Yapılacak En Güzel Yerler Nerelerdir?

izmit, izmit kamp, izmit kamp alanları, en güzel kamp yeri izmit, izmit en güzel kamp, izmit kamp yapılacak yerler, izmit kamp alanları, bursa kamp yerleri

Sevgili okurlar, İzmit’in güzel kamp yerlerini arıyorsanız doğru yerdesiniz. Sizlere İzmit’in kamp yapılacak yerlerini, resimlerle ve özetlerle bu yazımızda açıklıyoruz.

 

 

İzmit’de Kamp Yapılacak En Güzel Yerler Nerelerdir?

1- Menekşe Yaylası Kamp Alanı

Menekşe Yaylası trekking noktası olarak oldukça popüler. Kayın, çam ve gürgen ağaçlarının altında kamp atabilmek için ideal. Bol bol oksijen soluyacağınız alanın gölge olmadığı noktaları gündüz oldukça sıcak olabiliyor. Geceleri oldukça soğuk olan yaylada kalabilmek için mutlaka çadırla birlikte uyku tulumu tercih etmelisiniz. Ateş yakabilirsiniz. Tuvalet yok, gelmeden önce mutlaka ihtiyaçlarınızı giderin.

İzmit’de Kamp Yapılacak En Güzel Yerler

 

İzmit’de Kamp Yapılacak En Güzel Yerler

Menekşe Yaylası Kamp Alanına Nasıl Gidilir?

Menekşe yaylasına iki farklı yoldan gidebilirsiniz. İlki Kocaeli -> Yuvacık üzerinden Aytepe’ye gidip ardından Menekşe yaylası tabelalarını takip ederek yaylaya ulaşmak. İkincisi ise; Kocaeli -> Gölcük -> Nuzhetiye üzerinden yine Menekşe yaylası tabelalarını takip ederek yaylaya ulaşabilirsiniz.

2- İnönü Yaylası Kamp Alanı

Göknar ve çam ağaçlarının bulunduğu yaylada ateş yakabilmeniz için bolca odun mevcut. Kamp ve günlük geziler için ideal bir mekân. Çadır için zemin çok uygun, düzlük alanlar fazlalıkta. Yakınlarında tesis yok fakat tuvalet ve çeşme mevcut. Alışveriş ihtiyacınızı çevredeki köylerden karşılayabilirsiniz.

İzmit’de Kamp Yapılacak En Güzel Yerler

 

İzmit’de Kamp Yapılacak En Güzel Yerler

İnönü Yaylası Kamp Alanına Nasıl Gidilir?

Konum itibari ile İnönü Yaylası’na gitmek için en ideal olanı şahsi araç ile ulaşımdır. Bölgeye ulaşmak için Kocaeli’ne gelmenizin ardından Yuvacık üzerinden Yuvacık Barajı’na doğru gelin. Barajın sağ tarafından yukarısındaki yol ayrımına geldiğinizde İnönü Yaylası tabelası karşınıza çıkacak. Bu tabeladaki yolu takip edin ve Tepecik Köyü’ne kadar devam edin. Köyün içinden geçin ve camiye kadar devam edin. Son olarak camiye gelince sağdan devam ederek İnönü Yaylası’na ulaşabilirsiniz.

3- Kaya Üstü Yaylası Kamp Alanı

Alanın istediğiniz yerine kamp atabilirsiniz. Genelde kayalıklardan oluşmakta. Ağaçların arasında gökyüzünü, yıldızları izleyebileceğiniz yer yer düzlükler bulunmakta. Ateş yakabilirsiniz. Tuvalet, çeşme ve su kaynağı yok. Market ve diğer ihtiyaçlarınız için yakınlardaki köyleri ziyaret edebilirsiniz.

İzmit’de Kamp Yapılacak En Güzel Yerler

 

İzmit’de Kamp Yapılacak En Güzel Yerler

Kaya Üstü Yaylası Kamp Alanına Nasıl Gidilir?

Kocaeli’ne geldikten sonra Yuvacık yol ayrımından Yuvacık barajına doğru devam edilir. Barajın sağından yukarı doğru en üste gelindiğinde yol ayrılımda Tepecik Köyü, Kaya Üstü ve İnönü yaylası tabelasını göreceksiniz. Bu yolu takip edince Tepecik köyüne ulaşcaşaksınız.

4- Ballıkayalar Kamp Alanı

Yüksek kayalıkların arasında, göletin kenarında piknik için masalar mevcut. Çadır kampı ve trekking için uygun bir yer. Kaya tırmanışı için popüler olan alana yaya girişi ücretsiz, araç girişi ücretli. Yalnızca tuvalet imkânı var. Diğer ihtiyaçlarınızı gelmeden karşılamanız gerekmekte.

İzmit’de Kamp Yapılacak En Güzel Yerler

 

İzmit’de Kamp Yapılacak En Güzel Yerler

Ballıkayalar Kamp Alanına Nasıl Gidilir?

Ballıkayalar Tabiat Parkı, Kocaeli ilinin Gebze ilçesinde yer alıyor. İstanbul iline sadece 45 dakika uzaklıktadır. Dolayısı ile İstanbul’dan gelen çok sayıda ziyaretçiyi topraklarında ağırlamaktadır. Özellikle yaz tatillerinde ve hafta sonlarında uğrak mekanlardan biri. Bunda ulaşım bakımında oldukça elverişli bir konumda olmasının etkisi var. İstanbul’dan Ballıkayalar Tabiat Parkı’na yola çıkanlar, Gebze güzergahını takip ederek Tavşanlı köyü tabelalarını izlemektedir. Özel araç ile gitmeyi düşünmeyenler ise Gebze’ye Marmaray tren hattı ile ulaşıp Tavşanlı minibüslerine binebilirler.

5- Ormanya Kamp Alanı

Türkiye’nin en büyük doğa turizmi alanlarından birisi. Karavan, çadır ve piknik alanı, bisiklet ve trekking alanı mevcut. İçerisinde memeli, kanatlı ve sürüngen türünde hayvanlar bulunmakta. Tuvalet, çeşme, elektrik ve aydınlatma mevcut. Alanda konaklama ücretsiz. 7/24 güvenlik hizmeti mevcut. Mangal, ateş yakmak ve semaver kullanmak yasak.

İzmit’de Kamp Yapılacak En Güzel Yerler

 

İzmit’de Kamp Yapılacak En Güzel Yerler

Ormanya Kamp Alanına Nasıl Gidilir?

İzmit – Sapanca arasında yer alan Ormanya Tabiat Parkı, Kartepe ilçesinin D100 Karayolu kenarındadır. Parka 287 ve 281 numaralı özel halk otobüsleriyle ulaşım sağlanıyor. Cumartesi – Pazar Kirazlıyalı’dan kalkan ücretsiz servislerden birine binerek Parka gitmek de mümkün.

6- Molla Yakup Çayırı Kamp Alanı

Issız ve ormanda doğanın seslerini duyabileceğiniz bir yer. Sakinlik arayan kamp severler için ideal. Kışın kar yağdığında kar kalınlığı 2 metre yüksekliği bulabiliyor. Diğer aylarda da özellikle geceleri oldukça serin. Çadır kurmak ve ateş yakmak serbest. Girişler ücretsiz. Gelmeden önce ihtiyaçlarınız için mutlaka çevredeki yerleşim alanlarını ziyaret etmelisiniz, çünkü burada ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz herhangi bir yer bulunmuyor.

İzmit’de Kamp Yapılacak En Güzel Yerler

 

Molla Yakup Çayırı Kamp Alanına Nasıl Gidilir?

En kolay yolu Kuzu Yayla ‘dan ulaşmak. Kuzu Yayla ‘ya kadar yol zaten asfalt. Yaylaya geldiğinizde sola dönerek toprak yoldan devam ediyorsunuz ve yaklaşık 3 km sonra Molla Yakup Çayırı ‘ndasınız. Aynı zamanda Kartepe’den ulaşım var. Yollar toprak ama çok bozuk değil. Normal araçla da dikkatli olduğunuz taktirde ulaşmak mümkün.

7- Altıoluk Yaylası Kamp Alanı

Havası çevredeki yaylalara göre daha ılık fakat zaman zaman rüzgârın sesi uykunuzu bölebilir. Çeşme ihtiyacınızı yayla etrafındaki evlere yakın yalaktan giderebilirsiniz. Market, alışveriş ihtiyaçlarınızı yaylaya gelmeden çevreden yapmanız iyi olacaktır.

İzmit’de Kamp Yapılacak En Güzel Yerler

 

İzmit’de Kamp Yapılacak En Güzel Yerler

Altıoluk Yaylası Kamp Alanına Nasıl Gidilir?

Asırlık meşe ağaçları, dağ çilekleri, kekik kokusu, sakinlik ve huzur… Tüm bunları bulabileceğiniz yemyeşil bir yer Altıoluk Yaylası. Merkeze yaklaşık 1 saat mesafede yer alıyor, Kartepe ilçesine ise çok yakın. Yolları biraz bozuk fakat yakınına kadar toplu taşıma araçları ile gelinip yürüyebilirsiniz.

8- Sardala Koyu Kamp Alanı

Piknik, trekking, çadır kampı, mangal ve ateş yakmak için uygun bir yer. Gece denizi izlerken semaverinizde çay içebilir, gündüzleri buz gibi sulara kendinizi atabilirsiniz. En yakın market 6 km uzaklıkta. Çeşme, tuvalet ihtiyaçlarınız için giderebileceğiniz bir yer yok. Yakınlardaki yerleşim bölgelerinde ihtiyaçlarınızı giderip gelmenizde fayda var.

İzmit’de Kamp Yapılacak En Güzel Yerler

 

İzmit’de Kamp Yapılacak En Güzel Yerler

Sardala Koyu Kamp Alanına Nasıl Gidilir?

Kocaeli Kandıra ilçesi Bağırganlı Köyü yakınlarında ki bu güzelliğe ulaşmak çok da zor değil ama. 2 km. kadarını oldukça bozuk toprak yoldan geçmek gerekiyor. Bende standart bir araba ile bir iki defa aracın altını vurdum. Sardala Koyu Sapağına kadar yol biraz virajlı ama asfalt. Sardala Koyu sapağında okunması zor bir tabela var. Navigasyonda yeri işaretlerseniz sizi o sapağa kadar götürür.

9- Ercova Yaylası Kamp Alanı

Kışın yoğun kar altında kaldığı için yaylaya ulaşım sağlanamıyor. Su teminini İnönü Yaylası’ndan sağlayabilirsiniz. İçeride tuvalet yok ve giriş ücretsiz. Alışveriş ihtiyaçlarınızı gelmeden karşılamanız iyi olacaktır.

İzmit’de Kamp Yapılacak En Güzel Yerler

 

İzmit’de Kamp Yapılacak En Güzel Yerler

Ercova Yaylası Kamp Alanına Nasıl Gidilir?

Yaylaya toplu taşımayla ulaşım maalesef yok, özel araç ile ulaşımı sağlanmaktadır. Kocaeli’ne geldiğinizde Yuvacık Barajı yol güzergâhından devam ederek, barajın sağından yukarıya çıktıktan sonra Tepecik Köyü ile İnönü Yaylası’nın tabelasını göreceksiniz. Yola devam edecek Tepecik Köyü’nün içinden ilerleyerek camiye ulaştığınızda, yolun sağından yukarıya doğru çıkın. İnönü Yaylası’na ulaşıp yaylayı geçtikten sonra Ercuva Yaylası’na varmış olursunuz.

10- Bağırganlı Kamp Alanı

Sahilin etrafında yer alan kamp alanı, doğasever konuklara eşsiz bir ortam sunmakta. Bir yanı sahil, bir yanı koy çevresine gittiğinizde kendinizi tuzlu deniz suyuna bırakabilir, günübirlik geziler ya da kamp yapabilirsiniz. Denize girerken kayaklıklara dikkat etmelisiniz. Alanda WC için tesis yok. Kamp atmak ücretsiz ve kontrollü olmak şartıyla ateş yakabilirsiniz.

İzmit’de Kamp Yapılacak En Güzel Yerler

 

İzmit’de Kamp Yapılacak En Güzel Yerler

Bağırganlı Kamp Alanına Nasıl Gidilir?

Bulunduğu Kandıra ilçesine 16 km mesafede yer alıyor. Şehir merkezine 72 km uzaklıkta yer alan Bağırganlı Kamp Alanı’na toplu taşıma ile ulaşım mevcut.

 

Yorum yapın