Ana SayfaBilgi FormuBilim İnsanlarıJohannes Gutenberg kimdir (Bilim Adamları)

Johannes Gutenberg kimdir (Bilim Adamları)

Author

Date

Category

Johannes Gutenberg

Johannes Gutenberg hayatı
Johannes Gutenberg hayatı

Johannes Gutenberg Kimdir? Johannes Gutenberg hayatı, biyografisi

Johannes Gutenberg; Alman basımcısıdır (Mainz 1395/1400-ay.y. 1468).

Asıl adı: Johannes Gensfleisch zur Laden. Kuyumculuk yaparken esnaf ayaklanmasında Strasbourg”a sürüldü (1430). Bir süre değerli taş işlemeciliği ve aynacılıkla uğraştı. 1437′den başlayarak matbaacılığa ilgi duymaya başladı.

O dönemde kullanılmakta olan desen ya da harfler oyulmuş tahta levhalardan oluşan xylografi tekniğini geliştirerek belirli harfleri bir araya getirip çok sayıda basım yapma tekniğine dayanan tipografiyi buldu (1450). 1448′de basımevini kurarken borç aldığı Johann Fust”a borcunu ödeyemeyince basımevine ortak olan Fust, 1455′te mahkemeye başvurarak basımevine ve aynı yıl basılan Gutenberg İncili adıyla bilinen 42 Satırlık İncil”e el koydurdu; 1457′de 5 yıldır Gutenberg”in yanında çalışan damadı Peter ile birlikte Mainzer Psalterium”u (Mainz Mezamiri) bastı.

 

Yaşamının son yılları yoksulluk içinde geçen Gutenberg”i Mainz Başpiskoposu II. Adolf von Nassau korumasına alarak (1465) çalışmalarına yeniden başlamasını sağladı. Ölümünden sonra buluşu hızla tüm Avrupa”ya yayıldı. 1901′de Mainz” de adına bir müze kurularak ölümsüzleştirildi.

Spread the love
Önceki İçerik73 ŞIRNAK
Sonraki İçerikJohn Milton kimdir (Bilim Adamları)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Son Yazılar

Son Yorumlar