Anasayfa » Genel » Joe Biden Kimdir?

Joe Biden Kimdir?

Joe Biden, Joe Biden Kimdir, Joe Biden Nereli, Joe Biden Kaç Yaşında, Joe Biden Evli Mi, Joe Biden Çocuğu Var Mı, Joe Biden Hayatı, Joe Biden  Biyografisi

Bugün sizlere, Joe Biden hakkında kısa ve detaylı biyografisini hazırladık.

Joseph Robinette Biden Jr., 2009’dan 2017’ye kadar Birleşik Devletler’in 47. başkan yardımcısı olarak görev yapmış olan Amerikalı politikacı ve eski avukattır.

John Biden Kaç Yaşında?

John Biden Kimdir?

Kısaca Joe Biden olarak bilinen Joseph Robinette Biden Jr., 20 Kasım 1942 yılında doğmuştur. 2009’dan 2017’ye kadar Birleşik Devletler’in 47. başkan yardımcısı olarak görev yapmış olan Amerikalı politikacı ve eski avukattır. Demokrat Parti üyesi Biden, 1973’ten 2009’a kadar Delaware Senatörü olarak görev yaptı.

Tam adı Joseph Robinette Biden Jr olan Joe Biden 2020 ABD Başkanlık Seçimlerinde Demokrat Parti Başkan Adayı olarak seçime katıldı. 1970 yılında New Castle Counrty Meclisi’ne seçilen Biden, 1972 yılında senatoya seçilmesinin ardından ABD tarihinin en genç altıncı senatörü oldu.

2008 yılına kadar Delaware eyaletinin senatörü olan Biden, aynı yıl Demokrat Parti’den başkan adayı olmak istese de ön seçimlerdeki başarısızlığın ardından seçimden çekilme kararı almıştı. Barack Obama’nın ABD Başkanı olduğu dönemde başkan yardımcılığı görevine seçilen Biden 2009’dan 2017 yılına kadar bu görevi yürüttü ve 2017’de görevini Mike Pence’ye devretti.

2020 ABD Başkanlık Seçimleri için 25 Nisan 2019’da seçim kampanyasını başlatan Biden, 18 Ağustos’ta ise resmen aday oldu. İlk eşi Niealla Hunter ile 1966 yılında evlenen Biden, 1972’de Hunter’ı kaybetti. 5 yıl sonra şimdiki eşi Jill Biden ile dünyaevine girdi.

2015 yılında bir oğlunu beyin kanseri nedeniyle kaybeden Biden, liberal görüşleriyle dikkat çekiyor.

Joe Biden Kariyeri

Erken politik kariyeri

1970 yılında New Castle County Meclisine seçildi, 1972 yılında da Senato’ya seçildi ve ABD tarihinin altıncı en genç senatörü oldu.

Senatörlük

3 Ocak 1973 tarihinde 31 yaşında iken Amerika Birleşik Devletleri Delaware eyaletinin senatörü olarak göreve başladı. Bu görevde 20 Ocak 2009 tarihinde Amerika Birleşik Devletleri’nin devlet başkan yardımcısı olana kadar kalmıştır. Joe Biden, Senatörlük yaptığı dönemin önemli bir bölümünde, Senato Dış İlişkiler Komitesi’nin üyeliğini ve başkanlığını yapmıştır.

2008 Başkanlık seçimleri

2008 ABD başkanlık seçimlerinde Demokratik Partiden başkanlığa adaylığını koyduysa da 3 Ocak 2008 tarihinde yapılan Iowa ön seçimlerinde başarısızlığa uğraması nedeniyle adaylıktan çekildi.

Başkan yardımcılığı (2009–2017)

23 Ağustos 2008 tarihinde Demokratik Parti’nin Başkan adayı Barack Obama tarafından Başkan Yardımcılığına aday gösterildi. 4 Kasım 2008 tarihinde yapılan başkanlık seçimlerini Demokratik Parti kazandı. 20 Ocak 2009 tarihinde başkanlığa seçilen Obama’nın yanında ABD Başkan Yardımcısı olarak eski Başkan Yardımcısı Dick Cheney’den görevi devraldı. 20 Ocak 2017’de görevini Mike Pence’ye devretti.

2020 Başkanlık seçimleri

Biden, 25 Nisan 2019’da başkanlık kampanyasını başlattı. 18 Ağustos 2020’de Biden, 2020 Demokratik Ulusal Kongresinde Demokrat Parti başkan adayı olarak resmen aday gösterildi. Başkan yardımcılığı görevi için ise Kamala Harris’i seçti.

John Biden Kaç Yaşında?

Joe Biden Hangi Parti

Joe Biden Demokrat Partiden adaylığını koymuştur.

Joe Biden Kaç Yaşında ve Nereli?

Kısaca Joe Biden olarak bilinen Joseph Robinette Biden Jr., 20 Kasım 1942 yılında doğmuştur. 2009’dan 2017’ye kadar Birleşik Devletler’in 47. başkan yardımcısı olarak görev yapmış olan Amerikalı politikacı ve eski avukattır.

Joe Biden Türkiye Hakkında Ne Söyledi?

“Bence yapmamız gereken ona (Erdoğan’a) karşı farklı bir yaklaşım izlemek. Muhalefetin liderlerini desteklediğimizi açık şekilde belirtmeliyiz. Açıkça pozisyonumuzun parlamentoda da yer edinmek isteyen Kürt nüfusun entegrasyonunu sağlamak olduğunu söylemeliyiz. Yanlış olduğunu düşündüğümüz şeyler hakkında sesimizi çıkarmalıyız. Yaptıklarının bedelini ödemeli. Bazı silahları ona satıp satmayacağımızla ilgili, bir bedel ödemeli. Özellikle de üzerinde F-15 uçurarak çözmeye çalıştıkları bir hava savunma sistemleri olduğunu düşündüğümüzde. Bunlar hakkında çok endişeliyim.”

“Ama hâlâ, geçmişte yaptığım gibi, onlarla (muhalefet) doğrudan iletişimde olup, hâlâ var olan unsurlarını destekleyip onları Erdoğan’ı mağlup etmeleri için cesaretlendirebiliriz. Darbe ile değil, darbe ile değil, seçimle.”

“(Erdoğan ve partisi) Dağıldı, İstanbul’da dağıldı, peki biz ne yapıyoruz? Oturup teslim mi olacağız? Yapacağım son şey ona Kürtler konusunda boyun eğmek olurdu. Onunla Kürtler konusunda birkaç kez görüşmüştüm. O dönemde henüz üzerlerine gitmiyorlardı.”

“Her neyse, şunu açıkça belirtmeliyiz… Günün sonunda Türkiye de Rusya’ya bağımlı olmak istemez.”

“Çok endişeliyim, çok endişeliyim. Hava sahalarımız ve onlara erişimimiz konusunda da çok endişeliyim. Bölgedeki müttefiklerimizle bir araya gelerek onun bölgedeki faaliyetlerini tecrit etmek bizim için çok çaba gerektiren bir iş. Özellikle de Doğu Akdeniz’deki petrol faaliyetleri gibi uğraşması çok uzun süren birçok diğer konu… Ama cevabım şu; evet endişeliyim.” ifadelerini kullanmıştı.

John Biden Kaç Yaşında?

Amerika Başkanlık Seçimleri Kay Yılda Bir Yapılır?

ABD başkanlık seçimleri Amerika Birleşik Devletleri’nin başkan ve başkan yardımcısını seçmek amacıyla her 4 yılda bir (1792 yılından başlayarak) Kasım ayının ilk pazartesi gününü izleyen salı gününde yapılır. Bu formüle göre seçimlerin günü yıllara göre 2 Kasım ile 8 Kasım günleri arasında değişir.

Kullanıcılar Takip Ettiği Diğer Konular

Donald Trump Kimdir?

Yorum yapın