Anasayfa » Genel » Kaliforniya Sendromu Nedir?

Kaliforniya Sendromu Nedir?

Modern Zaman Hastalığının Kaliforniya Sendromu Olması. Bunu Öğrendim Ufkum Ona Katlandı. Ben De Diyorum Neden İnsanlar Böyle Diye?

Bir Çoğunuzun Bildiği Gibi Kaliforniya, Amerika Birleşik Devletleri’nin En Kalabalık Eyaleti. 1850’Li Yıllarda Altın Yataklarının Keşfedilmesinden Sonra Amerika’nın En Büyük Ekonomik Gücü Haline Gelmiş Olan Bu Popüler Eyalet Bünyesinde Sinemanın Kalbi Hollywood’u, Bilgisayar Ve İnternetin Kalbi Silikon Vadisi’ni, Yerli Ve Yabancı Turistlerin Cazibe Merkezi Long Beach’i Ve Amerika’nın Mutlu Azınlığının Yaşadığı Sosyete Semti Beverly Hills’i Aynı Zamanda Modern Zamanın Hastalığı Kaliforniya Sendromu’nu Barındırmakta.

Dünyanın En Büyük 6. Ekonomik Gücüne Sahip Olan Bu Eyalet, Devlet Olmadığı Halde Devletler Arenasında Büyük Söz Sahibi Ve Aynı Zamanda Psikoloji Ve Pedagoji Tarihine De Bir Sendroma İsim Babalığı Yaparak Geçti.

Daha Çok Bir Hayat Tarzı Olan Kaliforniya Sendromunun Ayırt Edici Özellikleri, Eğlencenin, Bedensel Hazların, Para Kazanmanın Ve Harcamanın Hayatın Temel Felsefesi Olarak Algılandığı, İnsanların Hayatı Tüketmek İçin Yaşadığı, Üretirken Ve Tüketirken Hatta Eğlenirken Ortaya Çıkan Yorgunluğunu Tekrar Eğlenerek Atmaya Çalıştığı, Sürekli Eğlence Anlayışın Zamanla Ruhunda Oluşturduğu Yaraları Ortadan Kaldırmak İçin De Daha Çok Tüketmesinin Ve Eğlenmesinin Gerektiğini Düşündüğü Her Defasında Tüketimin Ve Eğlencenin Dozunu Artırıp Şeklini Değiştirdiği İsrafa Dayalı Anlayış Şeklinde Sıralanabilir.

Susuzluklarını Deniz Suyu İçerek Dindirmeye Çalışan Tuzlu Sudan Yandıkça Daha Çok Deniz Suyu İçen Bu Sendromdan Mustarip İnsanlar Bu Yaklaşımlarıyla Ömürlerini Bir Kısır Döngüye Kurban Etmektedirler.

3 Ana Belirtisi Ve Bir Neticesi Vardır:
– Zevke Düşkünlük
– Bencillik, Yalnızlık

Mutsuzluk

Bana Zevk Veren Şeyler İyidir Zevk Vermeyen Şeyler Kötüdür
Bu Sendromu Yaşayan Kişiler, Başkası Açlıktan Ölse Bana Ne Düşüncesiyle Kendisi Dışındaki Kişiler Hakkında Kaygı Hissetmemeye Başlıyor. Kendine Hayran Olma, Ego Fetişizmi De Denilebilecek Şekilde Narsistik Eğilimler Taşıyor. Bana Zevk Veren Şeyler İyidir, Zevk Vermeyen Şeyler Kötüdür, Şeklinde İyi-Doğru Değerlerinde Değişme Yaşanıyor. Somut Zevk Ve Eğlenceleri Yaşamın Amacı Olarak Görüyor. Bu Kişiler, Başarılı İseler Çevrelerinde Sahte Dostlar Bulunuyor. Erkekseler Başarıyı, Kadınlarsa Güzelliği Kaybettiklerinde, Dostları Yanlarından Uzaklaşıyor.

Türkiye’de Büyük Şehirlerin Lüks Semtlerinde Görülmeye Başladı
Mutsuzluğu Telafi Etmek İçin Daha Çok Eğlenceye, Sekse Yöneliyorlar. Sonuç Olarak Yukarıda Da Sözünü Ettiğimiz İnsan Tipi Çıkıyor Ortaya. Sadece Kendisi İçin Harcama Yapan, Paraya Tapan, Sorumluluklarını Göz Ardı Eden Kaliforniya Sendromlu İnsanlar. Ünlü Psikiyatr Prof. Dr. Nevzat Tarhan İse Dünyada Büyük Metropollerde Ve Abd’yi Kasıp Kavuran Bu Rahatsızlığın Türkiye’de De Büyük Şehirlerin Lüks Semtlerinde Görülmeye Başlandığı Uyarısında Bulunuyor. Etiler, Bağdat Caddesi Buna Örnek Gösterilebilir.

Kaliforniya Sendromunun, Depresyonun Artışında Önemli Bir Altyapı Oluşturduğu Da Düşünülüyor. Özellikle 1990 Sonrası Kuşaklarda Çocuklar, Para, Cinsellik Ve Uyuşturucu İle Erken Tanıştılar. Yeterli Zihni Ve Ruhsal Gelişimi Tamamlamadan, Ergenliği Erken Bitirdiler Ama Olgunlaşamadılar.

Tüketmek İçin Üreten Sürekli Kendisini Düşünen İnsanlar
Rahatsızlığın Mekanizması Şu Şekilde Çalışır: Tüketmek İçin Üreten, Sürekli Kendisini Düşünen, Kimseye Yardım Etmeyen, Maddi Hedefleri Kutsallaştıran, Bedeni İçin Yaşayan, Toplumsal Hedefleri Önemsemeyen Bir Anlayış Olarak Hastalık Yaygınlaşır, Zamanla Sosyal Bir Kansere Dönüşür. Nihayet Topluma Yön Veren Bu Durum, Giderek Daha Çok İnsanı Pençesine Alır.

Metropollerin Hastalığı Olan Bu Sendrom, Aileyi De Tehdit Etmektedir. Soyut Hedefleri Olmayan, Hayata Bir Yarış Nazarıyla Bakan, Kimseyi Düşünmeyen, Benliğini Yücelten, Hayatı Bedensel Zevklerden İbaret Gören Merhamet Yoksunu İnsanların Sayısı Her Geçen Gün Artmaktadır. Zevk Ve Eğlenceyi Yaşamın Amacı Gören Bu Kesim, Zaman İçerisinde Kendisini İnsan Yapan Bu Değerlerden Yoksun Olarak Hayatı Yaşamakta, Aile Hayatını Küçük Görmekte, Eşin Veya Evladın Sorumluluğunu Almak İstememektedirler. Aile Hayatını Yaşarken Çok Basit Meselelerle Eşine Ve Çocuklarına Problem Yaşatabilmekte Sürekli Huzursuzluk Yaşadığı Ve Yaşattığı Aile Hayatını Çabuk Sonlandırabilmektedir. Kaliforniya İnternet Üzerinden İnsanların Boşanma Davası Açabilme Salahiyetine Sahip Olduğu Amerika’daki, Belki De Dünyadaki Tek Eyalettir.

Sendromu Yaşayan İnsanlar Yalnızlığı Hayat Tarzı Haline Getiriyorlar
Bu Sendroma Sahip Kişiler Sahte Dostlarla Hayatı Bir Eğlence Olarak Geçirmekte, Buna Mukabil Gerçek Dostlar Kendisini Terk Ettiğinde Hatalı Davranışın Farkına Varmakta Ama Artık İş İşten Geçmiş Olmaktadır. Bu İnsanlar Zamanla Yalnızlığı Hayat Tarzı Haline Getirip Mutsuzluk Deryalarına Yelken Açmakta Ve Aile Hayatının Sağlığını Da Yanlış Örnek Olarak Riske Atmaktadırlar. Mutsuzluğunu Unutmak İsteyen Bu İnsanlar Yaşına Bakmadan Daha Fazla Eğlenceye Yönelmektedirler. Bedenleri İçin Yaşayan Ve Vücutlarının İflası İle Artık Hayatı Yaşanmaz Olarak Tanımlayan Bu Toplum O Andan İtibaren Yaşamanın Bir Manası Kalmadığını Da Düşünmektedirler.

Vücudun İflasını Beklemeden İnsanın Yaşantısını Bir Kısım Anlamlı Ve Toplumsal Hedeflerle Zenginleştirerek Yani Başkasını Yaşatmak İçin Yaşayarak Bu Kısır Döngüye Bir Son Vermesi De Mümkündür. Aksi Takdirde Maddi Çerçeveye Sıkışan Hayat Bir Zaman Sonra Anlamsız Olarak Algılanmaya Başlanacaktır.

Yorum yapın