Anasayfa » SAĞLIK » Kan Kanseri Hakkında Bilgiler

Kan Kanseri Hakkında Bilgiler

Kan Kanseri, Kan Kanseri nedir, Kan Kanseri hakkında bilgiler, Kan Kanseri özellikler, Kan Kanseri belirtileri, Kan Kanseri nedenleri, Kan Kanseri tedavisi, Kan Kanseri ölümcül mü

Uzman yazarlarımız tarafından araştırılıp hazırlanan ve siz değerli okurlarımız için hazırladığımız konulardan bahsedelim. Bugün sizlere dünyada bulunan hastalıklardan ve hastalık türleri hakkında bilgiler vereceğiz.  Öncelikle Dünyada ve ülkemizde görülen hastalıklardan bahsedelim. Sevgili okurlar bugün sizlere Kan Kanseri hakkında bilgiler verip sizleri bilgilendirmeyi hedeflemekteyiz. Kan Kanseri hakkında ki yazımız siz değerli okurlarımız için  faydalı bir yazı olacağının görüşündeyiz. Peki Kan Kanseri Nedir ? Kan Kanseri nedenleri nelerdir ?, Kan Kanseri belirtileri nelerdir ?, Kan Kanseri tedavisi nedir ? şeklinde’ki bütün sorularınızın cevabı bu yazımızda.

Kan Kanseri

Kan Kanseri Nedir

Lösemi ya da halk arasındaki tabiri ile kan kanseri kemik iliğinde blast ismini verdiğimiz kötü huylu kan hücrelerinin kontrolsüz çoğalması sonucu oluşan bir hastalıktır. Kontrolsüz çoğalan bu kötü huylu hücreler nedeni ile normal kan hücrelerimiz çoğalamaz ve görevlerini yerine getiremez.

Kan Kanseri Hakkında Bilgiler

Lösemi ya da halk arasındaki tabiri ile kan kanseri kemik iliğinde blast ismini verdiğimiz kötü huylu kan hücrelerinin kontrolsüz çoğalması sonucu oluşan bir hastalıktır. Kontrolsüz çoğalan bu kötü huylu hücreler nedeni ile normal kan hücrelerimiz çoğalamaz ve görevlerini yerine getiremez. Normal kan hücrelerimiz vücudumuzun bağışıklığının devamında enfeksiyonlara karşı korunmada kanama durumunda kanımızın durmasında ve vücudumuza oksijen taşınmasında görevlidirler.

Kan Kanseri Nedenleri Nelerdir ?

  • Lösemi hastalarının yüzde 90’ında altta yatan bir neden saptanmaz. Ancak yüzde 10’unda daha önce başka nedenlerle alınan radyoterapi ya da kemoterapi, maruz kalınan kimyasal ilaçlar veya Down sendromu gibi doğuştan gelen bazı hastalıklar lösemiye yatkınlık yaratabilir.
  • Çocuklarda löseminin nedenleri, erişkinlerdeki gibi çevresel faktörlerine bağlı değildir. Erişkinlerde sigara-alkol kullanımı, kimyasallara maruz kalma, enfeksiyonlar, beslenme gibi faktörler kanser yaparken, çocuklarda lösemi genellikle genetik nedenlere bağlı olarak oluşur.
  • Öpücük hastalığı nedeni olan Epstein-Barr gibi virüsler de lösemiye neden olabilir. Ayrıca ‘benzen’ gibi petrokimya ürünlerinin kullanıldığı sanayi sektörlerinde çalışan çocuklarda lösemi meydana gelebilir.

Kan Kanseri Belirtileri Nelerdir ?

Diğer kemik iliği hastalıkları belirtileri ile benzerlik gösteren löseminin en belirgin bulgusu kansızlığa bağlı olarak gelişen halsizlik, solgunluk, çabuk yorulma ve nefes darlığıdır.
Bağışıklık sisteminin zayıflaması nedeniyle ortaya çıkan enfeksiyonlar ve bu enfeksiyonların neden olduğu burun, diş ve diş eti kanamaları, cilt altında beklenmedik kanamalar, morarmalar, cilt üzerinde toplu iğne başı büyüklüğünde kırmızı döküntüler ilik kanseri belirtileri arasındadır.
İştahsızlık, kilo kaybı, gece terlemeleri, tedavi ile kontrol altına alınamayan ateşli enfeksiyonlar, kemik ağrıları, boyun ve koltuk altı lenf bezlerinde, diş etlerinde ve karında şişlikler ise özellikle akut lösemi belirtileri arasındadır.

Kan Kanseri

Kan Kanseri Tedavisi Nedir ?

Löseminin tedavi edilebilmesi için öncelikli olarak türünün belirlenmesi gerekir. Basit bir tam kan sayımı ile kanda kanser belirtileri saptanır. Kanda blast adı verilen kanser hücrelerinin artışına bağlı olarak lösemi tanısı konur. Kemik iliğinden alınan biyopsi ise kemik iliğinin kanser hücreleri ile tutulup tutulmadığını gösterir. Tedavide önemli olan nokta ise löseminin alt türünün belirlenmesidir. Löseminin alt tiplerine göre tedavi yöntemi değişiklik gösterir.

Bu yazıyı okuyanlar Ayrıca Bunlarıda okudu.

Mesane Kanseri Hakkında Bilgiler

İnce Bağırsak Kanseri  Bilgiler

Böbrek Kanseri Hakkında Bilgiler

Baş ve Boyun Kanserleri Bilgiler

Makat Kanseri Hakkında Bilgiler

Kan Kanseri Hakkında Bilgiler

Yorum yapın