Kan uyuşmazlığı nedir ? Eşler arasında kan uyuşmazlığının sonucu

0

Farklı kan gruplarına sahip anne ve babanın birleşmesi sonucu oluşan gebelikte, annenin kanında babanın kan grubu antijenlerine karşı antikor oluşması. Rh (-) anne ve Rh (+) babanın, Rh (+) çocukları kan uyuşmazlığına örnek olarak verilebilir. Böyle bir durumda annenin kanında bebeğin kan grubu hücrelerine karşı antikor yapılır. Oluşan antikorlar bebeğin alyuvarlarının yıkımına yol açar. Bu durum düşük, ölü doğum, bebekte şiddetli kansızlık ya da sarılıkla sonuçlanabilir.

ESLER ARASINDA KAN UYUSMAZLIGI, ANNE RH NEGATIF (-), BA-BA RH POZITIF (+) KAN GRUBU TASIYORSA ORTAYA CIKABILIR. BEBE-GIN TEHLIKE ALTINDA OLMASI ICIN BEBEGIN DE BABASI GIBI RH POZITIF OLMASI GEREKIR. BU TUR ESLERIN GENELDE

 

Eşler arasında Kan uyuşmazlığı hangi durumlarda ortaya çıkar hakkında yazı

 

Eşler arasında kan uyuşmazlığı, anne RH Negatif (-), ba­ba RH Pozitif (+) kan grubu taşıyorsa ortaya çıkabilir. Bebe­ğin tehlike altında olması için bebeğin de babası gibi RH pozitif olması gerekir. Bu tür eşlerin genelde ilk bebeklerinde sorun oluşmaz. Eğer ilk doğumdan sonra anneye koruyucuaşı yapılmazsa ikinci ge­beliklerinde, bebeklerinde sorun oluşabi­lir. Bunu engellemek için kan uyuşmaz­lığı olan çiftlerin her doğumdan sonra be­bek kan grubuna bakılır, bebek kan grubu RH pozitif ise anneye koruyucu aşı uy­gulanmalıdır.
Ayrıca bu koruyucu aşı, düşüklerden sonra da ya­pılmalıdır. Bazı ekoller do­ğumdan önce, gebeliğin 28. haftasında RH uygun­suzluğu olan her gebeye aşı uygulanmasını tavsiye etmektedir.
Gebelik takibi sırasında RH uygunsuzlu­ğu olan gebeler, indirekt Coombs test ile takip edilir. Bu test negatif çıktığı sürece sorun yoktur. RH uygunsuzluğu çocukta bir soruna yol açmaya başlamışsa bu test (+) çıkar. O zaman bu gebeler özel mer­kezlere sevk edilir. Burada ileri tetkikler uygulanır. Gerekirse bebeğe anne karnın­da tedavi uygulanır.

 

Paylaş:

Leave A Reply

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.