Yorum yapmak ister misiniz ?

Yorum Yap

Kan vermek orucu bozar mı Diyanet

0

Kan vermek orucu bozarmı diyanet,kan vermek orucu bozarmı cübbeli,kan vermek orucu bozarmı nihat hatipoğlu
Kan vermek ,kan almak orucu bozarmı sorusuna diyanetin açıklamış olduğu bilgiyi kaynağı ile birlikte yazımızda hazırladık.

Ramazan’da oruçlu iken kan verenin orucu bozulmaz (İbn Kudâme, el-Muğnî, IV, 50-52).

Vücuda kan almak ise, beslenme, gıda alma kapsamına girdiği için orucu bozar. Kan vermenin orucu bozup bozmaması ile ilgili olarak birbirine zıt iki rivayet vardır.

Bunlardan birine göre Hz. Peygamber (s.a.v.), “Hacamat yapanın ve yaptıranın (vücuttan tedavi maksadıyla kan alanın ve aynı amaçla vücudundan kan aldıranın) orucu bozulur.” (Ebû Dâvûd, Savm, 28) buyurmuştur.

Öte yandan Resûlullah’ın (s.a.s.) oruçlu iken hacamat yaptırdığı rivayet edilmiştir (Buhârî, Savm, 32; Ebû Dâvûd, Savm, 29).

Bu iki hadisi birlikte değerlendiren bilginlerin çoğu, birinci hadisi “Hacamat yapan kişinin, kanı özel alet ile emerken ağzına kaçırabileceği, hacamat yaptıran ise kan verdiği için zayıf düşerek hasta olabileceği için oruçları bozulma tehlikesi ile karşı karşıya kalır.” şeklinde yorumlamış ve ikinci hadisi esas alarak kan vermenin orucu bozmayacağı sonucuna varmışlardır.

Cübbeli kan varmak orucu bozarmı

Kal almak orucu bozarmı

NİHAT HATİPOĞLUN’DAN KAN VERMEK ORUCU BOZARMI SORUSUNA VECABI

İslam ,limleri ramazanın gündüzünde kişiye yapılan iğneleri ikiye ayırmışlardır. Serum gibi gıda veren iğneler; bunlar orucu bozar. Ancak ağrı kesici veya tedavi edici antibiyotik türü iğneler ise orucu bozmaz. Bununla beraber mecbur kalınmadıkça iğneyi geceye bırakmak daha doğru olur. Kan vermek orucu bozar mı? Hayır bozmaz ama kan almak (yani vücuda kan girişi) bozar.

CÜBBELİ HOCA KAN VERMEK ORUCU BOZARMI SORUSUNA CEVABI

Oruçlu iken kan vermek orucu bozmaz ancak dışardan içeriye kan girerse bozulur dedi.

Paylaş:

Yorum Bırak

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.

Yorum yapmak ister misiniz ?

Yorum Yap