Yorum yapmak ister misiniz ?

Yorum Yap

Kanaryalar Hakkında Bilgiler

0

Kanarya, Kanarya nedir, Kanarya hakkında bilgiler, Kanaryanın özellikleri, Kanarya bakımı, Kanarya beslenmesi, Kanarya yaşam alnları

Sevgili okurlar, bugün sizlere hayvanlar alemi hakkında bilgiler vereceğiz. Öncelikle Dünya ve ülkemizi bazalırsak Dünya’da bulunan ve yaşayan hayvanları ele alalım. Kısaca Kanaryalar hakkında bahsetmek gerekirse; Kanaryalar, her yaştan kesimin görebileceği ama ülkemizde’de bulunan cins bir kuş türüdür.


Kanarya Nedir

Kanarya, ispinozgiller familyasından güzel sesiyle ün yapmış kafeslerde beslenen bir kuş türü. Kanarya, ismini Latince’de köpek anlamına gelen cannarie kelimesinden almıştır.

Kanaryalar Hakkında Bilgiler

15. yy’dan daha geç bir döneme rastlayan yıllarda; Kanaryaların anavatanı Atlas Okyanusunda bulunan Canary ismi ile anılan adalar topluluğu olarak bilinse de ilk keşfedildikleri yer yine bu adalara yakın olan Köpek Adası diye anılan bir adadır. Daha sonra Canary adalarına getirilmişlerdir. İspanyol denizcilerin Kanarya Adalarında keşfettikleri sar-yeşil karışık renkteki serçegiller familyasından olan küçük ötücü kuşlar günümüzde de halen evlerde bir neşe kaynağı olarak beslenen Kanaryalardır. Bu adada keşfedilen vahşi kanaryalar günümüzde Serinius Canaria Canaria olarak bilinen kanarya türüdür. Bu adalar 1402 yılında Jean De Bethancourt adlı denizci tarafından ele geçirilmiş ve bu adalardan getirdiği kuşları kral Charles VI armağan etmiştir. Daha sonraları yani yaklaşık 100 yıl sonra İsviçreli doğacı Conzad Gesner kitabında kanaryaların İngiltere’de tanınmış olduğunu ama çok pahalı oldukları için sadece zenginlerin evlerinde olduklarını yazar.

Kanaryaların Özellikleri

Bütün dünyada kafes kuşu olarak bilinen kanaryaların çok güzel ötücü bir sesi ve sapsarı renkleri vardır. Neredeyse sarının her çeşidini taşıyan kanarya türlerinin bir çok özelliği ve çeşidi bulunmaktadır. Yabani kanaryalar ev kanaryalarından daha güçlü ve daha iyi bir sesle öterler. Kanaryaların boyları serçe iriliğinde ortalama 15-18 boylarına kadar gelebilir. Bir kanarya bir kerede 3 veya 7 tane yumurta yapabilir. Yumurtladıktan sonra yumurtalarına bakmak zorunda kalan dişi kanaryayı, erkek kanarya yem getirerek beslemek zorundadır. Kanaryalar birçok şeyle beslenebilir. Yemek yemeyi çok seven kanaryalar 24 saat aç bırakıldığı zaman ölüm riski ile yüz yüze kalabilir. Kanaryalar için su tam bir yaşam kaynağıdır. Çok uzun süre susuz yaşayamayan kanaryalar, özel kanarya mamaları çörek otu, şalgam tohumu, marul, elma, yumurta sarısı ve brokoli gibi sebze, meyve ve protein ağırlıklı beslenmelidir.

Kanaryaların Yaşam Alanları

Kafeste veya küçük sürüler halinde etrafı ağaçlarla çevrili göl, dere gibi su kenarlarında yaşarlar. Kanarya adaları, Madeira ve Azorlar’da bulunur. Parklarda, bahçelerde, meyveliklerde, mezarlıklarda, bağlarda ve ırmak kenarlarında yaşarlar.

Kanaryaların Üremesi

Severek beslediğiniz kanaryalarınızın üremesi için dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır. İlk olarak sağlıklı, tüylerinin altındaki derisi pembe ve bağırsak/karın kısmı siyahlaşmamış kanaryalar eş olarak seçilmelidir. Renk karışımlarıyla çaprazlama yaratmak, sağlıklı kanaryalar elde etmenizi sağlar. Kanaryalar üremek için bahar aylarını tercih eder. Normal şartlarda bahar aylarını tercih eden kanaryalara bahar ortamı yapay olarak sağlanırsa, üreme yine gerçekleşebilir. Bunun için ortam ısısı 15-20 derece arasında olmalıdır ve günde 10-12 saat ışık verilmelidir. Kanaryalar bahar kokusu almayı sever ve neşelenir. Bahar havası elde etmek için de ortam kokularından faydalanabilirsiniz.

Paylaş:

Yorum Bırak

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.

Yorum yapmak ister misiniz ?

Yorum Yap