Yorum yapmak ister misiniz ?

Yorum Yap

Kara Başlı Kiraz Kuşu Hakkında Bilgiler

0

Kara Başlı Kiraz Kuşu, Kara Başlı Kiraz Kuşu nedir, Kara Başlı Kiraz Kuşu hakkında bilgiler, Kara Başlı Kiraz Kuşu bakımı, Kara Başlı Kiraz Kuşu özellikleri, Kara Başlı Kiraz Kuşu beslenmesi, Kara Başlı Kiraz Kuşu yaşam alanları

Sevgili okurlar, bugün sizlere hayvanlar alemi hakkında bilgiler vereceğiz. Öncelikle Dünya ve ülkemizi bazalırsak Dünya’da bulunan ve yaşayan hayvanları ele alalım. Kısaca Kara Başlı Kiraz Kuşu hakkında bahsetmek gerekirse; Kara Başlı Kiraz Kuşu, her yaştan kesimin göremeyeceği ve ülkemizde’de bulunmayan cins bir kuş türüdür.


Kara Başlı Kiraz Kuşu Nedir

Kara başlı kiraz kuşu, kiraz kuşugiller familyasına ait bir ötücü kuş türüdür. Ayrıca karabaş çinte, kara başlı çinte ve karabaş kiraz kuşu olarak da adlandırılır.

Kara Başlı Kiraz Kuşu Hakkında Bilgiler

Karabaşlı çintenin (Emberiza melanocephala) üreme giysisi son derece ayırdedicidir. Homojen siyah renkteki kafa ve kuyruğu, parlak sarı renkteki boğazı ve vücudunun alt tarafıyla tezatlık yaratır. Vücudunun üst tarafı kırmızımsı kahverengi, siyah kanatlarının uçları solgun deve tüyü rengidir. Üreme dışı erkek bireyler daha solgun renklidir. Başlarının etrafındaki tüyler saçaklı ve vücutlarının üst kısmı yeşilimsi kahverengidir. Erkek bireyler kulaklarının üzerinde, gözleri ve gagaları arasındaki bölgede daima daha koyu renkli tüyler barındırırlar.Dişi karabaşlı çinteler erkeklere göre daha gösterişsizdir. Dişilerin baş ve vücutlarının üst kısımları yan taraflar boyunca da uzanan çizgili desene sahip kumlu-kahverengidir. Vücutlarının üst kısımları bazen bacaklarının üst kısımlarında daha canlı hale gelen hafifçe kırmızımsı-kahverengi nüanslara sahip olabilir. Dişilerde vücudun alt kısmı çizgisizdir ve bu bölgenin rengi beyaz, devetüyü, yada sarı olabilir. Kuyruğun alt kısmı sarı renklidir. Boğaz, göğüs ve göbek bölgeleri de sarıya çalan renktedir.
Karabaşlı çintenin her iki cinsiyetinde de gözler kahverengidir. Koyu yeşil renkli oldukça düz ve sivri uçlu bir gagaları vardır.

Kara Başlı Kiraz Kuşu Özellikleri

Kuş, 17 cm boyunda ve bataklık kiraz kuşuna göre daha uzun kuyrukludur. Erkekler parlak sarı alt kısımlara ve kestane rengi üst kısımlara ve siyah bir başlığa sahiptirler. Dişilerde sırt gri-kahve ve baş grimsidir, renkler erkeklerden daha solgungur. Genç bireyler benzer özelliktedir, yavruları kızıl başlı kiraz kuşundan ayırmak zordur.

Kara Başlı Kiraz Kuşu Yaşam Alanları

Kara başlı kiraz kuşu, açık arazlerde ve ekili alanlarda görülür. Çalı ya da ağaç içlerine yaptığı yuvasına 4 ila 6 yumurta bırakır. Kuşların doğal yiyeceği, tohumlar, yavruları beslerken böceklerle birlikte tohumlardır.

Kara Başlı Kiraz Kuşu Dağılımı

Güneydoğu Avrupa’dan, İran’ın doğusuna kadar olan alanlarda görülür. Kışın göçleri sırasında Hindistan’a giderler. Avrupa’nın batısında bulunmaları nadir ama düzenlidir.

Paylaş:

Yorum Bırak

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.

Yorum yapmak ister misiniz ?

Yorum Yap