Yorum yapmak ister misiniz ?

Yorum Yap

Karabatak Kuşları Hakkında Bilgiler

0

Karabatakgiller, Karabatakgiller nedir, Karabatakgiller hakkında bilgiler, Karabatakgillerin özellikleri, Karabatakgillerin bakımı, Karabatakgiller beslenmesi, Karabatakgiller yaşam alanları

Sevgili okurlar, bugün sizlere hayvanlar alemi hakkında bilgiler vereceğiz. Öncelikle Dünya ve ülkemizi bazalırsak Dünya’da bulunan ve yaşayan hayvanları ele alalım. Kısaca Karabatakgiller Kuşları hakkında bahsetmek gerekirse; Karabatakgiller Kuşları, her yaştan kesimin göremeyeceği ama ülkemizde bulunan cins bir kuş türüdür.


Karabatakgiller Nedir

Karabatakgiller, Suliformes takımına ait bir kuş familyasıdır.

Karabatak Kuşları Hakkında Bilgiler

Karabatak su kuşları arasında yer alan, genellikle deniz, göl ve derin ırmak kenarlarında görülen bir tür balık avcısı perdeli kuş türüdür. Karabatak kuşunun 30 farklı türü bulunmaktadır. Karabatak çok iyi bir uçucu ve çok iyi bir yüzücü kuş türüdür. Bunlar genellikle su kenarlarında bulunan yüksek yamaçlara ve yüksek ağaçların tepelerine yuva yapmaktadırlar. Karabatakların boyu ortalama olarak 30 santimetre civarındadır. Ancak farklı türler arasında 1 metre boya ulaşanları da görülmektedir.

Karabatak Kuşlarının Özellikleri

  • Karabatakların duruşları kendine özgüdür, avlandıktan sonra kanatlarını açık tutarak bir süre dinlenir, bu sırada kanatlarını kuruttukları düşünülür.
  • Uçuşta seri kanat çırpar, boynunu uzatır, genellikle suya yakın uçar.
  • Sıralı sürüler oluşturur.
  • Yüzerken başlarını yukarı kaldırırlar, suya yüzeyden dalarlar.
  • 3 metre kadar derinlere dalabilirler.
  • 1 dakika kadar su altında kalabilirler.
  • Yalnız balıkla beslenirler.
  • Avlarını yüzücü ayaklarını vücudun altında geriye doğru iterek ve kuyruklarını dümen gibi kullanarak yaparlar.
  • Yürüyüşleri hantaldır.

Karabatak Kuşlarının Yaşam Alanları

Africanus: Afrika’nın büyük bir bölümünde yaşamını sürdüren bu karabatak türü yerleşik türler arasında yer almaktadır. Africanus türünün boyu ortalama 50 santimetredir. Avlanmak ve yaşamak için genellikle sakin deniz ve tatlı su havzalarını tercih ederler.

Karabatak Kuşlarının Avcılığı

Karabatak kuşları balık avlama konusunda ustalaşmış kuş türüdür.Keskin gözleri, sivri gagaları ve iyi birer yüzücü olmaları sayesinde türünün en iyi kuş familyasına aittir.Deniz ve göl kıyılarında yaşamlarını sürdürürler.Sessizlik ve avını yakalama konusunda çok yetenekli kuşlardır.

Karabatak Kuşlarının Üremesi

Karabataklar 20 ile 2000 arasında bireyden meydana gelebilen koloniler halinde ürerler. Bu koloniler bazen yalnızca karabataklardan meydana gelirken bazen gri balıkçıl (Ardea cinera) ve küçük ak balıkçıl (Egretta garzetta) ile karışık halde olabilir. Bir karabatak çiftinin tepeli pelikanlarla (Pelecanus crispus) birlikte yerde ürediği bile görülmüştür (Dil Gölü, 2004). Karabataklar yuvalarını adalarda ve iç sularda (ya da yakınlarında) bazen kısmen sular altında kalmış ağaçlara, sarp kayalıklara, açık denizlerdeki adalara ve sazlıklara yapar. Karabataklar genellikle 3 ile 5 arası yumurta bırakır ve kuluçka süresi 28-31 gündür. Her iki cinsiyet de kuluçkaya yatar.

Paylaş:

Yorum Bırak

Yorum yapmak ister misiniz ?

Yorum Yap