Karakulaklar Hakkında Bilgiler

0
1707

Karakulak nedir, Karakulak, Karakulak hakkında bilgiler, Karakulak özellikleri, Karakulaklar hangi bölgede yaşar

Sevgili okurlar, bugün sizlere hayvanlar alemi hakkında bilgiler vereceğiz. Öncelikle Türkiyeyi bazalırsak Türkiye’de bulunan ve sadece Türkiye’de yaşayan hayvanları ele alalım. Kısaca Karakulak hakkında bahsetmek gerekirse, Karakulak nesli tükenmekte olan canlı türüdür.

Karakulak

Karakulak, kedigiller familyasından vahşi bir hayvan türü. Dış görünümü ile vaşağa çok benzeyip Step vaşağı, Mısır vaşağı gibi adlarla da anılmış olsa da daha sonraları moleküler DNA çalışmaları ile, tamamen farklı bir tür olup Afrika altın kedisi ve Serval ile yakın akraba olduğu gösterilmiştir.

Karakulak Hakkında Bilgiler/Özellikleri

Karakulak (Caracal caracal), kedigiller (Felidae) familyasından vahşi bir hayvan türü. Dış görünümü ile vaşağa çok benzeyip Step vaşağı, Mısır vaşağı gibi adlarla da anılmış olsa da daha sonraları tamamen farklı bir tür olduğu ve Afrika altın kedisi ile Serval ile yakın akraba olduğu gösterilmiştir.} Türkiye’de bulunan yabani kedilerinden biridir. Türkçe isminden uyarlanmış olan} olan karakulağın Latince ismi Caracal caracal Pardus 2007.2 sürümüne de adını vermiştir.}} == Özellikleri == Ortalama ağırlığı 7-9 kg, rekor ağırlığı 17,7 kg’dir. Gövdenin tam boyu 75-90 cm’dir. Bunun dışında 30-35 cm uzunluğunda bir kuyruğa sahiptir. Karakulak’ın kuyruğunun üst kısmında etrafında beyaz tüylerden oluşmuş püskül bulunan siyah bir çizgi vardır. Rengi genelde kahverengi tondadır ve üzerinde gri ya da beyaz benekler bulunur. Karakulağın kulaklarının ucunda sivri tüy kümecikleri vardır. Kulaklarının üst kısmının kenarları siyah tüylüdür. == Beslenme == Yalnız başına yaşayan bir hayvandır. Daha çok geceleri avlandığı için pek sık görünmez. En çok tavşan, tarla faresi ve sincap gibi kemirgenleri avlar. Ender olarak da meyve yediği görülür. Hatta ceylan, antilop ve yavru deve kuşlarını avladığı görülebilir. Avladığı hayvanların iç organlarını yemezler. == Korunma == Karakulaklar kolayca evcilleştirilebilir. Zaman zaman bir evcil hayvan izlenimi verir. İnsanlarla birlikte yaşamaya kolayca adapte olurlar. Afrika’daki çiftçiler bu hayvanı hoş karşılamazlar çünkü çoğu zaman telleri aşarak çiftçilerin tavuk ve diğer kümes hayvanlarını yerler. Doğada son derece iyi gizlenmeleri sebebi ile vahşi yaşamda görülmeleri çok zordur. Türkiye’de ilk kez 1994 yılında fotoğraflanan Karakulak, 15 yıl sonra 2009’da, Antalya Güllük Dağı Milli Parkı’nda Hacettepe Üniversitesi Biyoloji Bölümü doktora öğrencileri tarafından ekoloji proje çalışmaları sırasında görüntülenmiştir.} Karakulak, Moskova Hayvanat Bahçesi’nde evcil kediyle çiftleştirilmiş ve melez döller elde edilmiştir. Avlanılmasının ve etinin yenmesinin korkunç sonuçları olabilecek bir uğursuzluk getireceğine inanıldığından Anadolu’da pek avlanılmaz. Anadolu kültürlerinin tümünde kutsal kabul edilir.

Karakulak Hangi Bölgede Yaşar

Orta Asya, Ortadoğu ve Afrika’da yaşar. Asya ve Kuzey Afrika’da sayısı azalmakta ve soyu tehlikede türler arasında kabul edilmekte iken Orta ve Güney Afrika’da tehlike görülmemektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here