Anasayfa » EĞİTİM » Karasal Biyom Nedir, Karasal Biyom Özellikleri Nelerdir?

Karasal Biyom Nedir, Karasal Biyom Özellikleri Nelerdir?

Şimdi ki yazımızda değineceğimiz konulardan biri olan karasal biyom hakkında bilgi vereceğiz. Peki karasal biyom nedir, karasal biyom özellikleri nelerdir, karasal biyom çeşitleri hakkında sizlere en ayrıntılı bilgileri vermek adına sizlere bu yazıyı hazırladık.

Karasal Biyom Çeşitleri Nelerdir?

Karasal Biyom Nedir?

Aynı bitki örtüsüne sahip ve bunun yanında aynı iklim koşullarının yaşanmış olduğu coğrafi alanlara “Biyom” adı verilir. Bu coğrafi alan; yaşanılan ortamı ve canlıları da kapsamaktadır. Biyomların her biri; kendine özgü olarak hayvan, bitki örtüsü ve iklime içeriği taşımaktadır. Biyomlar iklim koşullarına göre ayrılmaktadır. Her biyomda oluşan bitki türleri hayvanların yaşamını ve türlerini de etkilemektedir.

Karasal Biyom Çeşitleri Nelerdir?

1- Kutup Biyomu:

Bitki örtüsünün olmadığı tek biyomdur. Aynı zamanda canlı çeşitliliğinin en az olduğu bölgelerden biridir. Yıllık ortalama sıcaklığın -20 dereceye kadar düştüğü kutup biyomlarında fok balıkları ve kutup ayıları yaşar.

2- Çöl Biyomu:

Gece – gündüz ve kış – yaz sıcaklık farkının en çok olduğu biyom türüdür. Karasal iklimin egemen olduğu çöllerde sadece kaktüs ve bodur çalılıklar yetişir.

3- Tropikal – Yağmur Ormanları Biyomu:

Canlı çeşitliliğinin en fazla görüldüğü biyom türüdür. Goril, maymun, karınca yiyen ve İsa kertenkelesi gibi farklı türlerin yaşadığı yağmur ormanları biyomu Güney Amerika’nın iç kesimlerinde yer alır.

Diğer biyom çeşitleri: Tundra, Savan, Çalılık ve İğne yapraklı orman biyomu.

Karasal Biyom Özellikleri Nelerdir?

  • Biyomlar, coğrafi olarak sürekli olmasa da gezegenin geniş alanlarını işgal ederek karakterize edilir. Süreksizlikleri, coğrafi konumlarına, kıta kütlelerinin dağılımına ve bulundukları enlemlere göre belirlenen iklim koşullarına tepki vermelerinden kaynaklanmaktadır.
  • Her coğrafi bölgede, esas olarak sıcaklık ve yağış açısından belirli iklim koşulları tanımlanır. Kutupsal ve kutup altı enlemlerde bulunan kara kütleleri daha düşük bir güneş radyasyonu insidansı alır, bu nedenle düşük sıcaklıklar sunarlar.

Karasal Biyom Çeşitleri Nelerdir?

  • Benzer şekilde, düşük sıcaklıklar daha az buharlaşma ve daha az yağış belirler. Bu nedenle, bu bölgelerde yılın çoğu kış ve kısa bir yaz dönemi.
  • Tropikal bölgede yer alan topraklar, yüksek sıcaklıkları ve yağışları belirleyen yüksek bir güneş radyasyonu sunar. Tropik kuşakta, iki mevsim yağışlı ve kurak olmak üzere iklim yıl boyunca daha homojendir.
  • Orta, subtropikal veya ılıman enlemler söz konusu olduğunda, iklim koşulları ilkbahar, yaz, sonbahar ve kış olmak üzere dört mevsimlik bir rejimi belirler.
  • Öte yandan, iklim koşulları yalnızca enleme göre değil, yüksekliğe göre de değişir. Yüksek bir dağa tırmanırken, sıcaklık düşer ve özellikle tropikal bölgede enlemsel olana benzer bir bitki örtüsü varyasyonu sunar.
  • Bir örnek, eteklerinde ve alt kısımlarda yaprak döken veya yarı yaprak döken ormanların meydana geldiği tropikal And dağlarıdır. Sonra yükseldikçe sıcaklıklar daha uygun hale gelir ve nem artar, bu nedenle yaprak dökmeyen nemli ormanlar gelişir.

Karasal Biyom Çeşitleri Nelerdir?

Performans/Proje Ödevleri;

Yorum yapın