Yorum yapmak ister misiniz ?

Yorum Yap

Kasırgalar Hakkında Az Bilinenler

0

Ülkemizde Coğrafi Konumu Nedeniyle Karşı Karşıya Kalmadığımız İçin Şanslı Olduğumuz Kasırgalar Hakkında Az Bilinen Detaylar…

** Kasırga Anlamına Gelen İngilizce “Hurricane”Sözcüğü Maya Dilinde Büyük Tufan’ı Yarattığına İnanılan Fırtına Tanrısı Hırakan’dan Geliyor.

** 1609’ Da İngiltere’den Birginia’ya Gitmekte Olan Bir Grup İngiliz Yerleşimci Bermuda Açıklarında Kasırgaya Yakalanarak Kıyıya Sürüklendi. Bu Olayın (Bkz: Shakespeare)’İn Fırtına Adlı Oyununa İlham Kaynağı Olduğu Söyleniyor.

** Kasırgalar Güçlü Pek Çok Donanmaya Büyük Zararlar Vermiş. Öyle Ki İspanya Ve Abd Arasındaki Savaş Sırasında Abd Başklanı Olan Mckinley İspanyol Donanmasından Daha Çok Kasırgalardan Korktuğunu Söylemiş. Bu Vesileyle De Abd’deki Şimdiki Ulusal Kasırga Merkezi’nin Öncüsü Sayılabilecek Bir Kasırga Uyarı İstasyonları Ağı Kurulmuş.

** Iı. Dünya Savaşı Sırasında Britanyalı Bir Uçuş Eğitmeni Olan Albay Joe Duckworth Uçağıyla Kasırganın İçinden Geçebileceği Konusunda Pilotlarla İddiaya Girmiş Ve Hayrettir Ki Başarılı Olmuş.

** Abd’de Kasırgalarla İlgili Tahminler Hava Kuvvetleri’ne Bağlı Pilotlar Sayesinde Yapılıyor, Basıncı, Sıcaklığı, Nemi Ve Rüzgarın Hızını Ölçen Aygıtlar İçeren Paraşütlerle Donatılmış Tüpler Kasırganın Merkezine Salınıyor.

** Kuzey Amerika’da Kasırga Adı Verilen Fırtınalar Pasifik’te Tayfun Adıyla Biliniyor. Meteoroloji Uzmanları Herhangi Bir Karışıklığı Önlemek Amacıyla Bu Fırtınaların Tümüne Tropikal Siklonlar Adını Veriyor.

** Dünya’nın Dönüşüne Bağlı Olarak, Kasırgalar Ekvator’un Kuzeyinde Saat Yönünün Tersine, Güneyinde İse Saat Yönünde Hareket Eder.

** Atlantik Kasırgalarının Büyük Bir Çoğunluğu, Afrika’nın Batı Sahillerinde Gök Gürültülü Fırtına İle Başlayıp Ilık Tropik Okyanus Sularına Doğru Hareket Eder.

** Fırtına Sayısı Okyanus Yüzeyindeki Suların En Sıcak Olduğu Dönemlerde Doruğa Ulaşiyor. Tropikal Siklonların Hemen Hemen Yarısı Eylül Ayında Meydana Geliyor.

** Tipik Bir Kasırgadan Çevreye Yaklaşık 600 Trilyon Watt’lık Bir Isı Enerjisi Yayılır. Bu Enerji Dünyanın Toplam Elektrik Üretme Gücünün 200 Katına Eşittir

** 1970 Yılında, Şimdi Bangladeş Olarak Bilinen Doğu Pakistan’da Meydana Gelen Yaklaşık 9 Metrelik Bir Fırtına Kabarması En Az 300.000 Kişinin Hayatını Kaybetmesine Neden Oldu.

** Felaketzedelere Yardım Amacıyla Düzenlenen İlk Büyük Konser Olan Bangladeş Konseri’nin Düzenlenmesine De Bu Olay Neden Oldu. Ancak Toplanan Bağışlara Birkaç Yıl Boyunca Hükümet Tarafından El Kondu.

** Bugüne Dek Bilinen En Şiddetli Tropikal Siklon 1979 Yılında Yaşanan Ve Pasifik Okyanusu’Nun Kuzeybatısında Meydana Gelen Tip Tayfunudur 2200Km Rüzgar Alanı Olan Tayfunun Hızı Saatte 305’Km Ye Ulaşmış.. Bugatti Mübarekk…

** Dünya Meteoroloji Örgütü 1953 Yuılından İtibaren Kasırgalara Ad Vermeye Başladı. Örgütün Alfabetik Sıraya Göre Dizilmiş , Adlardan Oluşan Altı Listesi Var. Her Altı Yılda Bir İlk Listeye Dönülüyor…

Paylaş:
[vicomi_feelbacks]

Yorum Bırak

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.

Yorum yapmak ister misiniz ?

Yorum Yap