Kaya Kartalı Hakkında Bilgiler

0
212

Kaya Kartalı, Kaya Kartalı nedir, Kaya Kartalı hakkında bilgiler, Kaya Kartalı özellikler, Kaya Kartalı bakımı, Kaya Kartalı beslenmesi, Kaya Kartalı yaşam alanları

Sevgili okurlar, bugün sizlere hayvanlar alemi hakkında bilgiler vereceğiz. Öncelikle Dünya ve ülkemizi bazalırsak Dünya’da bulunan ve yaşayan hayvanları ele alalım. Kısaca Kaya Kartalı hakkında bahsetmek gerekirse Kaya Kartalı, her yaştan kesimin göremeyeceği ve ülkemizde’de nadir bulunan cins bir kuş türüdür.

Kaya Kartalı Hakkında Bilgiler

Kaya Kartalı Nedir

Kaya kartalı, atmacagiller familyasından büyük ve kahverengi bir kartal türü.

Kaya Kartalı Hakkında Bilgiler

Kahverenkli, son derece iri bir kartaldır. Uçuşta uzun ve gövdeye doğru daralan kanatlarıyla tanınır. Kuyruğu da diğer tüm kartal türlerinden daha uzundur. Süzülürken ileri doğru kıvrılan altı adet el teleği tipiktir, alttan bakınca kanatlarını düz tutar fakat sık olmasa darüzgarın yönü ve hızına göre derin bir v şeklinde de tutabilir. Başı öne eğik şekilde süzülürken, kuşa karşıdan bakıldığında kanatlarını hafif “v” şeklinde tuttuğunu görebilirsiniz. Uçarken 6-7 yavaş kanat çırpışından sonra 1-2 saniye süzülür ve kısa kanat çırpışlarıyla devam eder. Erişkin dişi ve erkek bireyler arasında görünüş farkı yoktur. Sadece dişi bireyler diğer pek çok gündüz yırtıcısında olduğu gibi erkeklerden biraz daha iridir. Erişkin kaya kartallarının tepe ve ense tüyleri kızıla çalan açık kahverengindedir. Şah kartalda (Aquila heliaca) bu renk çok daha açık renklidir ve sarıya çalar. Ayrıca kaya kartalını şah kartaldan uçuş sırasında en iyi ayırma yolu kanat şekillerine ve kuyruk oranlarına bakmaktır.

Kaya Kartalı Özellikler

Gencinin gövdesi siyaha yakındır, uçuşta beyaz kanat içi ve kuyruk dibiyle rahatça ayrılır. Başını ve boynunu ileri uzatır, kanadı gövdesine doğru daralır, kuyruğu diğer kartallardan uzun ve deniz kartalları gibi kamalı değil, küttür. Kaya kartalı en iri, en güçlü ve heybetli yırtıcı kuşlarımızın başında gelir. Uçuşta oldukça görkemli ve o derece zarif bir kuştur. Dağlık alanlarda daireler çizerek yükselirken ve süzülme esnasında kanatlarını ve el teleklerini yukarı doğru gererek uçuşu tipiktir. Özellikle kış aylarındaki kur uçuşunda erkek kaya kartalı dişisine son derece akrobatik uçuşlar sergiler.

Kaya Kartalı Yaşam Alanları

Tüm yaşamları boyunca bir tek eşleri olur ve genellikle her yıl aynı yuvayı tercih ederler, genellikle zor erişilen yerlerdedir. Ötüşü şahin gibi bir ‘tuii-u’. Diğer bir ötüşü havlamaya benzer. Kayalık dağlarda ve dağlık ormanlarda yaşar. Uçuşta görkemli ve zariftir, gerektiğinde avına ilerlerken pike yaparak saatte 320 km hıza ulaşabilir, bu da onu gökdoğandan sonra en hızlı kuş yapar. Diğer kartallardan farklı olarak süzülürken ve dönerek yükselirken kanatlarını yukarı kaldırır.

Kaya Kartalı Hakkında Bilgiler

Kaya Kartalı Beslenmesi

Kaya kartalının besininin büyük kısmını memeli türleri oluşturur. Çoğunlukla tavşan (Lepus europeaus), sincap (Sciurus anomalus), gelengi (Citellus xanthophrymnus), kızıl tilki (Vulpes vulpes) gibi memelileri avlar, yılanlar ve kablumbağada menüsünde yer almaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here