Anasayfa » Bilgi Formu » Kene Isırdığında Neler Yapılmalı? Belirtileri nelerdir

Kene Isırdığında Neler Yapılmalı? Belirtileri nelerdir

kene, kene nedir, kene ısırması, kene ısırması belirtileri, kene öldürür mü, kene ısırması öldürür mü, 

Sevgili okurlar, sizlere ölümcül sonuçları olan kene ısırmasından bahsedeceğiz. Peki kene nedir, kene ısırması belirtileri nelerdir? Hepsi ve daha fazlası yazımızda.

 

Kene Nedir?

Keneler, örümceğimsiler sınıfının akarlar alt sınıfından eklem bacaklı monotipik takımı ve onun üst familyasıdır. Keneler zorunlu kan emici ektoparazitlerdir. Bacakların uçlarında çengeller ve vantuzlar vardır. Deriye rahatça yapışarak hortumlarıyla kan emerler.

Kene Vücuda Girerse Ne Olur?

Kene ısırması belirtileri gözlerde ve yüzde kızarıklık, göğüste noktasal, vücutta yaygın cilt altı kanamaları, burun kanaması, dışkıda ve idrarda kan gibi ciddi bulgular şeklinde kendini gösterebilir. Hepatit gelişimine bağlı olarak, ciltte sarılık ve idrarda koyulaşma saptanabilir.

Kene Isırması Öldürür Mü?

Keneler, küçükbaş hayvanlardan kan emerken aldıkları virüsleri büyükbaş hayvanlara ve insanlara bulaştırır. Virüs, hayvanlarda belirtisiz bir enfeksiyona sebep olurken; insanlarda ölümle sonuçlanan, kanamalarla seyreden Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi isimli ciddi bir hastalığa neden olmaktadır.

Kene Isırması Durumunda Ne Yapılır?

ene ısırması durumunda mümkünse en yakın sağlık kuruluşuna başvurup eğitimli bir sağlık personelinin keneyi usulüne uygun olarak çıkarması önerilir. Hastalık bulaşma riski kenenin vücutta kaldığı süre ile doğru orantılı olduğundan kene en kısa zamanda çıkarılmalıdır.