Yorum yapmak ister misiniz ?

Yorum Yap

Keten Kuşları Hakkında Bilgiler

0

Keten Kuşları, Keten Kuşları nedir, Keten Kuşları hakkında bilgiler, Keten Kuşları özellikleri, Keten Kuşları bakımı, Keten Kuşları beslenmesi, Keten Kuşları yaşam alanları

Sevgili okurlar, bugün sizlere hayvanlar alemi hakkında bilgiler vereceğiz. Öncelikle Dünya ve ülkemizi bazalırsak Dünya’da bulunan ve yaşayan hayvanları ele alalım. Kısaca Keten Kuşları hakkında bahsetmek gerekirse; Keten Kuşları, her yaştan kesimin göremeyeceği ve ülkemizde’de nadir bulunan cins bir kuş türüdür.


Keten Kuşları Nedir

Keten kuşu, ispinozgiller familyasından ötücü bir kuş türü.

Keten Kuşları Hakkında Bilgiler

Keten Kuşu, Ülkemizin de uygun ortam bulduğu her yerde yaşayan bir kuş cinsidir ve yerlidir. Kışın küçük gruplar oluşturarak, diğer kuşların bulunduğu sürülere katılırlar. Dünyada oldukça yaygın bir kuş türüdür, erişkin üreme alanı geniştir ve sayıları azalma eğilimi gösterse de kırmızı liste kategorisi düşük risklidir. Keten kuşu düşüşünün ana sebebi herbisit ve gübre kullanımı dahil tarım uygulamalarında değişikliklerin yoğunlaşması ve çiftlikte uzmanlaşma sebebiyle çiftlik çeşitliliğinin azalması ve bitkilerin ekiminin sonbahardan ziyade baharda olduğu düşünülüyor. Ayrıca uygun bir yuvalama alanlarını yok etme ve aşırı otlatma da türün azalmasının sebepleri arasındadır.

Keten Kuşları Özellikleri

Dişi keten kuşunun tüyleri kahverengi zemin üstünde koyu kahverengi çizgilidir. Erkek keten kuşunun ise sırtı kızıl kahverengi rengindedir. Ancak üreme mevsiminde tepesi ile göğüs kısmı parlak kızıl rengine dönüşür. Keten kuşları, uzun kuyruklu ve 13 cm uzunluğunda bir boyları vardır. Kış aylarında diğer kuş süreleri ile birlikte görülen keten kuşu, ötücü bir kuş türüdür. Bu kuşlar 4-7 yumurta bırakabilen bir kuş türüdür. Yumurtalarında ufak noktacıklar ve benekler bulunur. Keten kuşu, serçeyi anımsatsa da rengi itibari ile daha hoş ve güzel bir görüntüye sahiptir. Yılda iki defa ürerler ve yuva dişi keten kuşu tarafından iki gün içinde yapılır. Bu sürede erkekte sürekli ona refakat eder. Keten kuşları neredeyse bütün sezon çiftleşirler. 11-14 gün arasında kuluçkaya yatarlar. Erkek ile dişi, kuluçkaya sırasıyla nöbetleşe yatarlar.

Keten Kuşları Yaşam Alanları

Diğer ispinoz türleri kadar akrobatik olmadıkları için özellikle kışları ağaçlık ya da fundalıklarda, açık arazilerin dışında genellikle alçak çalılıklar, sık otluklarda, bol ağaçlı düzlüklerde, etrafı çitle çevrili tarım alanlarında yaşar. Ayrıca bayırlarda, park ve bahçelerde ve yoğun bitki örtüsünün bulunduğu mezarlıklarda da rastlanır. Ülkemizde uygun ortam bulduğu her yerde yaşar.

Keten Kuşları Beslenmesi

Yetişkin keten kuşlarına bakacak olursak bitki taneleri, yabani hindiba, zaman zaman yeşil yeşil filizler, nadir de olsa ara sıra böcekler de yiyerek beslenirler ve yaşamlarını sürdürürler. Keten kuşlarının beslenme şekilleri sürekli değişir. Bitkiden tohuma değişerek sürer ve bu şekilde devam eder. Çoğunlukla tohumla beslenen keten kuşu, dünyanın birçok yerinde bu şekilde yaşamını sürdürmekte ve hayatta kalmaktadır. Keten kuşları, bu şekilde beslenip hayatta kalırlar ve diğer tüm kuşların beslenmesine yakın bir beslenme şekline sahip olan kuş türüdürler.

Paylaş:

Yorum Bırak

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.

Yorum yapmak ister misiniz ?

Yorum Yap