Anasayfa » EĞİTİM » Kimyasal Gazlar Hakkında Bilgiler, Öldürücü Gazlar Nelerdir?

Kimyasal Gazlar Hakkında Bilgiler, Öldürücü Gazlar Nelerdir?

Şimdi ki yazımızda değineceğimiz konulardan biri olan insan hayatını çok etkileyen gerek savaşlarda gerekse başka konularda çok etkili olan kimyasal gazlar hakkında bilgi vereceğiz. Peki kimyasal gazlar nedir, kristal özellikleri nelerdir, kimyasal gazlar hakkında sizlere en ayrıntılı bilgileri vermek adına sizlere bu yazıyı hazırladık.

Öldürücü Gazlar Nelerdir?

Kimyasal Gazlar Hakkında Bilgiler

Kimyasal savaş maddelerinin savaş alanında kullanımı ilk defa I. Dünya Savaşı sırasındadır. Almanlar tarafından Klorin gazının bulunduğu bidonların kapaklarının açılması ve rüzgâra bırakılarak gazın dağılması yöntemi ile kimyasal savaş başlamıştır. Hemen arkasından Fransızlar 1915’te fosgen gazını cephane içine koymuşlar ve bu şekilde Alman mevzilerine atmışlardır. Bu kullanım, sonrasında kimyasal silahların kullanımına temel oluşturmuştur.

Haziran 1917’de ise yine bir ilk olarak Almanlar, kusturucu bir gaz olan Difenilkloroarsin (DA) maddesini hardal gazı ile eş zamanlı olarak kullandı. Difenilkloroarsinin hardal gazı ile birlikte kullanılmasının sebebi olarak; bu gazın, gaz maskesinin çıkarmasına neden olması ve dolayısıyla Hardal gazının daha etkili olmasını sağlaması gösterilmektedir. I. Dünya Savaşı süresince bu gazlar, her iki tarafın da çok önemli kayıplar vermesine neden olmuştur.

Öldürücü Gazlar Nelerdir?

Fosgen:

Normal olarak kısa etki süreli bir kimyasal maddedir I. Dünya Savaşında geniş bir şekilde kullanılmış ve kimyasal madde ölümlerinin %80´inin bu gaz nedeniyle olduğu belirlenmiştir. Üzerinde en fazla araştırma yapılan gazlardan biridir.

Difosgen:

Difosgen, ClCO₂CCl₃ formülüne sahip kimyasal bir bileşiktir. Bu renksiz sıvı, organik bileşiklerin sentezinde değerli bir reaktiftir. Difosgen fosjene bağlıdır ve karşılaştırılabilir bir toksisiteye sahiptir, ancak sıvı olduğu için daha uygun bir şekilde kullanılırken, fosgen bir gazdır.

Tabun:

Tabun veya GA dünyanın en tehlikeli kimyasal silahlarından biri sayılan çok zehirli bir maddedir. Memelilerde vücuda girişi takiben, canlının merkezi sinir sisteminin fonksiyonunu bloke ettiği için sinir ajanı olarak sınıflandırılmıştır.

Sarin:

Sarin bir sinir gazıdır. 1938`de Alman Kimyageri Gerhad Schrader tarafından bulunmuştur. Sarin gazı aşırı zehirli bir sinir ajanıdır, vücuttaki sinir sistemlerinin dengesini bozarak felç meydana getirir.

Sonan:

Özelikleri diğer sinir gazları gibi olup, meyve kokulu; yabancı maddeler ile karıştırıldığında ise, kafur kokuludur

Öldürücü Gazlar Nelerdir?

Performans/Proje Ödevleri;

Yorum yapın