Yorum yapmak ister misiniz ?

Yorum Yap

Kırlangıç Kuşları Hakkında Bilgiler

0

Kırlangıç, Kırlangıç nedir, Kırlangıç özellikleri, Kırlangıç hakkında bilgiler, Kırlangıç bakımı, Kırlangıç beslenmesi, Kırlangıç yaşam alanı

Sevgili okurlar, bugün sizlere hayvanlar alemi hakkında bilgiler vereceğiz. Öncelikle Dünya ve ülkemizi bazalırsak Dünya’da bulunan ve yaşayan hayvanları ele alalım. Kısaca Kırlangıç hakkında bahsetmek gerekirse; Kırlangıç, her yaştan kesimin görebileceği ve ülkemizde’de bulunan kuş türüdür.


Kırlangıç Nedir

Kırlangıç, kırlangıçgiller familyasını oluşturan kuş türlerinin ortak adı. Kırlangıçlar, kutuplar hariç dünyanın her tarafında yaşayabilen, sinek avlayarak geçinen, küçük, ötücü kuşlardır.

Kırlangıç Kuşları Hakkında Bilgiler

Serçegillerden olan kırlangıçlar hemen hemen dünyanın her yerinde yaşar. Göçücü kuşlardandır. Göç ederken büyük topluluklar halinde giderler; yalnız gündüzleri uçar, geceleri ormanlarda, göl kıyılarında konaklarlar. Amerika’da yaşayan bir kırlangıç cinsinin göç mevsiminde 15.000 km. uçtuğu tespit edilmiştir. Bazı çeşit kırlangıçlar toplu halde yaşar, bazıları da kendilerine ayrı yuva yaparlar. Yuva şekilleri yaşadıkları bölgeye, kuşun cinsine göre değişir. Bir kısım kırlangıçlar ağaç kovuklarına yuva yaptığı halde, başka bazı çeşitler saçak altlarına, duvarlara kilden, çamurdan sağlam yuvalar kurar. Kumluk yerlerde yaşayanlar yuvalarını kumların arasında yaparlar.

Kırlangıç Kuşları Özellikleri

Kırlangıç, çok soğuk havalar dışında dünyanın her yerinde yaşamaları mümkün olan kuşlardandır. 10-23 cm civarlarında boyları olup, geniş ve sivri kanatlı, oldukça çatalkuyruklu ve ötücü kuşlardır. Göçmen kuş türlerinden bir kısmını da kırlangıçlar oluşturmaktadır. Yuvalarını çamurdan yaparlar ve yaklaşık 100 türü bulunmaktadır. Kırlangıç türlerinden en çok bilinenleri; kaya kırlangıç, yar kırlangıç, ağaç kırlangıç, tencere kırlangıç ve kır kırlangıç olarak sıralanabilir. Kırlangıç türlerinden, 100 tanesinin yalnız 79 çeşidi bilinmekte ve geri kalanını bilinememektedir. Kırlangıçlar genelde sinek avlayarak beslenen kuş türlerindendir. Pek çoğunun karnı beyaz, kuyruk, baş ve kanatları oldukça siyah, gerdan ve alnı ise kahverengi olup parlak tüylüdür.

Kırlangıç Kuşlarının Yaşam Alanları Nerelerdir ?

Kırlangıçlar, sürekli sıcak ülkelere sürüler halinde göç ederler. Kutuplar dışında dünyanın her yerinde yaşayabilme özelliğine sahipler. Kış mevsimini Afrika’da geçiriyorlar. İlkbaharda geri dönüyorlar. İşte bu göç etme sırasında 12bin km gibi upuzun bir mesafeyi uçuyorlar. Diğer göçmen kuşların aksine kırlangıçlar gündüzleri uçuyorlar. Son yıllardaki küresel iklim değişikliklerinden doğadaki bütün canlıların etkilendiği gibi kırlangıçlar da göç yollarında şiddetli yağmurlara, fırtınalara tutuluyorlar ve çoğu yollarda ölüyor.

Kırlangıç Kuşları Nasıl Beslenir ?

Kırlangıçların çok fonksiyonlu, üçgen şeklinde gagaları var. Uçarken avlarını havada yakalayabiliyorlar.Yaz sonunda, günler kısalıp, böcekler azalınca yavru kırlangıçlar ve erginler göç ederek kışı Afrika’da geçirirler. İlkbaharda tekrar geri dönerler. Bazıları geçen yıl bıraktıkları yuvalarına dönerler. Kırlangıçlar insanlarla ilişki kurmayı seven hayvanlardır.

Paylaş:
[vicomi_feelbacks]

Yorum Bırak

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.

Yorum yapmak ister misiniz ?

Yorum Yap