Yorum yapmak ister misiniz ?

Yorum Yap

Kısa Kanatlı Sarı Mukallit Kuşları Hakkında Bilgiler

0

Kısa Kanatlı Sarı Mukallit Kuşları, Kısa Kanatlı Sarı Mukallit Kuşları nedir, Kısa Kanatlı Sarı Mukallit Kuşları hakkında bilgiler, Kısa Kanatlı Sarı Mukallit Kuşları bakımı, Kısa Kanatlı Sarı Mukallit Kuşları beslenmesi, Kısa Kanatlı Sarı Mukallit Kuşları yaşam alanları

Sevgili okurlar, bugün sizlere hayvanlar alemi hakkında bilgiler vereceğiz. Öncelikle Dünya ve ülkemizi bazalırsak Dünya’da bulunan ve yaşayan hayvanları ele alalım. Kısaca Kısa Kanatlı Sarı Mukallit Kuşları hakkında bahsetmek gerekirse Kısa Kanatlı Sarı Mukallit Kuşları, her yaştan kesimin göremeyeceği ve ülkemizde’de nadir bulunan cins bir kuş türüdür.


Kısa Kanatlı Sarı Mukallit Kuşları Nedir

Kısa kanatlı sarı mukallit, ötleğengiller familyasından Hippolais cinsine ait bir kuş türü.

Kısa Kanatlı Sarı Mukallit Kuşları Hakkında Bilgiler

Kuşlar (Aves) sınıfının, ötücü kuşlar (Passeriformes) takımının, ötleğengiller (Sylviidae) familyasındandır. Sırtı sarı, kül rengi, yeşil, karnı kükürt sarısı olup, Avrupa, Ön ve Kuzey Asya’da bahçelerde yaşar. Türkiye’de Marmara bölgesinde yazın kuluçkaya yatan, küçük böcekler ile beslenen göçmen bir tür. Orta büyüklükte, 12-13.3 cm kadardırlar, kısakanatlı sarı mukallite benzerler. Erişkinin düz yeşilimsi kahverengi arkası, soluk kanatları ve sarımsı üst kısımları vardır. Daha once sarı mukallit görmediyseniz, ilk görüşte söğüt bülbülüne çok benzediğini düşünebilirsiniz. Fakat sade yüzü ve büyük sade gagası ile ayrım kolaylaşır.

Kısa Kanatlı Sarı Mukallit Kuşları Özellikleri

Orta büyüklükte, yaklaşık 12–13 cm kadardırlar ve doğu karşı taraftaki sarı mukallite benzerler. Erişkinin, açık kahverengi bir arkası ve kanatları vardır. Üst kısmı ise sarımsıdır. Güçlü ve sivri uçlu gagaları, kahverengi bacakları vardır. Eşeyler aynıdır ama genç kuşların karın bölgesi daha soluktur.

Kısa Kanatlı Sarı Mukallit Kuşları Yaşam Alanları

Bu küçük ötücü kuş, çalılıklarla açık ormanlık bölgede bulunan bir türdür. Bir ağaç veya bir çalılıkta yaptıkları yuvalarına 3-5 yumurta bırakırlar. Güneybatı Avrupa ve kuzeybatı Afrika’da yayılış gösterirler. Göçmendirler, kışı Afrika’da Sahra Çölünde geçirirler.Bu küçük kuş, çalılıklarla, açık dökülen ormanlık bölgede hem de park ve bahçelerde çoğunlukla suya yakın bulunan bir türdür.

Kısa Kanatlı Sarı Mukallit Kuşları Beslenmesi

Böcekçildirler ama küçük yumuşak meyveler gibi diğer küçük yiyeceklerlede beslenirler.

Paylaş:

Yorum Bırak

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.

Yorum yapmak ister misiniz ?

Yorum Yap