Anasayfa » EĞİTİM » Kısaca Azerbaycan Hakkında Bilgiler

Kısaca Azerbaycan Hakkında Bilgiler

tarih, tarih hakkında bilgiler, tarih kısa notlar, tarih ipuçları, azerbaycan, azerbaycan hakkında bilgiler, tarih soruları

Geçmişten günümüze Türk Devletleri dünyanın her sahnesinde yerlerini almıştır. Bu sahnede yer alabilmek için büyük stratejiler, donanmalar, teşkilatlanmalar, yayılmacı politikalar ve daha nice unsurlar çok büyük bir öneme sahiptir. Türkiye tarihini araştıracak olduğumuzda bir hayli geniş ve ayrıntılı bilgilere kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Peki Dünya tarihi hakkında bilgiler nelerdir? Gelin bu soruya cevap bulalım.

Kısaca Azerbaycan Hakkında

Kısaca Azerbaycan Hakkında Bilgiler

Azerbaycan, Batı Asya ile Doğu Avrupa’nın kesişim noktası olan bir Kafkasya ülkesidir. Başkenti Bakü olan Azerbaycan aynı zamanda 59 eyalete ve 75 şehre sahiptir. Bu şehirlerin 11 tanesi büyükşehir halindedir ve gelişmişlik konusunda oldukça ilerlemişlerdir. Kültürel açıdan’ da çok büyük zenginliklere sahip olan Azerbaycan da ana dil Türkçemize çok benzeyen Azerbaycan Türkçesidir diyebiliriz, ama ülkenin neredeyse çeyrek nüfusu Rusça konuşmaktadır bu sebeple ülkede asli olarak iki dil konuşulmaktadır. Başkenti dışında dört büyük şehre ve özerk bir bölgeye sahip olan Azerbaycan Güney Kafkasya’nın en büyük yüz ölçümüne sahiptir.

1991’de bağımsız olan Azerbaycan’ı tanıyan ilk ülke Türkiye’dir.

 

Benzer konulara buradan ulaşabilirsiniz;

Yorum yapın