Kızılca Kurbağa Hakkında Bilgiler

Kızılca Kurbağa Hakkında Bilgiler

29 Aralık 2019 0 Yazar:

Kızılca kurbağa nedir, kızılca kurbağa hakkında bilgiler, kızılca kurbağa özellikler, kızılca kurbağa hangi bölgede yaşar

Sevgili okurlar, bugün sizlere hayvanlar alemi hakkında bilgiler vereceğiz. Öncelikle Türkiyeyi bazalırsak Türkiye’de bulunan ve sadece Türkiye’de yaşayan hayvanları ele alalım. Kısaca Kızılca Kurbağa hakkında bahsetmek gerekirse, Kızılca Kurbağa nesli tükenmekte olan canlı türüdür.


Kızılca Kurbağa

Kızılca kurbağası bir diğer adı ile kırmızılı kurbağa bombinatoridae ailesinde yer almaktadır.Kızılca kurbağanın doğal yaşam alanları veya görüldükleri yer ise Doğu Avrupa’da ve Türkiye’de Marmara bölgesinde su kenarlarında görülmektedir.Bu kurbağaların en fazla ulaşabileceği boyu ise sadece 5 cm’dir. Kırmızılı Kurbağa demelerinin sebebi ise üstündeki kırmızı renklerin bulunmasıdır.

Kızılca kurbağası 26-60 mm uzunlu bulunmakta ve 2 ila 13.9 g ağırlığa ulaşmaktadırlar.Dişiler erkeklere göre daha büyüktürler.Sırtı gri,kahverengi veya siyah renklerde olmaktadır.Karnının kırmızı renkte olması nedeniyle buradan ismini almıştır.Gözleri birbirine yakın olduğu için yukarı doğru bakmaktadırlar.Arka ayaklarında yüzme zarı bulunmaktadır.Tehlike anında ise kendilerince ölü taklidi yapmaktadırlar.

Kızılca Kurbağa Hakkında Bilgiler/Özellikler

İsmini üzerinde bulunan kırmızı beneklerden alan Kızılca Kurbağa ülkemizde “Kırmızılı Kurbağa” olarakta adlandırılmaktadır. “Bombinatoridae” familyasının alt kategorisinde yer alan bu canlının anavatanı Avrupa’dır. Ülkemizde ise Kızılca Kurbağa’ya, Marmara, Akdeniz ve Ege Bölgesinde sıkça rastlayabilirsiniz. Ekolojik sistemde önemli yere sahip olan Kırmızılı Kurbağa zehirli deriye sahip olması ile bilinmektedir. Suya muhtaç olduğundan yaylalar da, ovalarda ve düz sulak arazilerde karşınıza çıkabilir.Boyu 2 – 6 cm arasındadır. Maksimum 15 Gr ağırlığa ulaşabilir. Sulak alanlar, çayırlar, göletler ve dere kenarlarında yaşar. Erkek Kızılca Kurbağalar dişilerinden daha büyüktür. Derisi siyaha dönük grimsi bir renktedir. Karın bölgesinde kırmızı benekler bulunur. Bu benekler kamuflaj için büyük önem arz eder. İsmini üzerindeki beneklerden alan bu canlının, arka ayaklarında yüzmeye uygun olacak şekilde yüzme zarları bulunur. Bu zarlar suyun içinde daha hızlı hareket etmelerini ve manevra kabiliyetlerini arttırır. Dilleri yuvarlak ve ağız tabanı ile birleşiktir. Gözleri ise nispeten küçük olduğundan yukarı doğru bakar. Bu canlının iki alt türü bulunur. Bunlar Bombina ve Bombina Arifiyensis‘tir.

Kızılca Kurbağa Hangi Bölgede Yaşar

Kızılca kurbağanın doğal yaşam alanları veya görüldükleri yer ise Doğu Avrupa’da ve Türkiye’de Marmara bölgesinde su kenarlarında görülmektedir. Bu kurbağaların en fazla ulaşabileceği boyu ise sadece 5 cm’dir. Kırmızılı Kurbağa demelerinin sebebi ise üstündeki kırmızı renklerin bulunmasıdır.

Spread the love
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •