Kızılgerdan Kuşları Hakkında Bilgiler

Kızılgerdan Kuşları Hakkında Bilgiler

26 Ocak 2020 0 Yazar:

Kızılgerdan Kuşu, Kızılgerdan Kuşu nedir, Kızılgerdan Kuşu hakkında bilgiler, Kızılgerdan Kuşu özellikleri, Kızılgerdan Kuşu bakımı, Kızılgerdan Kuşu beslenmesi, Kızılgerdan Kuşu yaşam alanları

Sevgili okurlar, bugün sizlere hayvanlar alemi hakkında bilgiler vereceğiz. Öncelikle Dünya ve ülkemizi bazalırsak Dünya’da bulunan ve yaşayan hayvanları ele alalım. Kısaca Kızılgerdan Kuşu hakkında bahsetmek gerekirse Kızılgerdan Kuşu, her yaştan kesimin göremeyeceği ve ülkemizde’de nadir bulunan cins bir kuş türüdür.


Kızılgerdan Kuşu Nedir

Kızılgerdan ya da Nar bülbülü, eskiden karatavukgiller familyasında şimdi ise Sinekkapangiller familyasında sınıflandırılan bir kuş türü.

Kızılgerdan Kuşu Hakkında Bilgiler

Turdidae familyasından güzel ötüşlü bir kuş türüdür. Bilimsel adı; Erithacus rubecula şeklindedir.
Üst tarafı zeytin yeşili-kahverengi, alt tarafı kirli sarı, yüzü ve kolyesi kırmızımsı-turuncudur; gittikçe açılır.Gerdanının yanları değişken şekilde mavi-gridir. Gözleri belirgin şekilde koyu renklidir. Genci ilk başlarda kırmızıdan yoksundur; koyu kahverengi üzerine kirli sarı beneklidir .Ormanlarda, ağaçlıklarda ve bahçelerde yaşarlar. Kızılgerdanlar,oyuklara,deliklere, köşelere,çatlaklara,sarmaşık bitkilerine kupa biçimli yuvalar yaparlar. Ayrıca, sokağa atılmış çaydanlık, bot,sepet,palto cebi gibi sıradışı yerlere yuva yapmalarıyla da ünlüdürler. Yuvalar,ölü yapraklar,yosunlar kullanılarak dişi tarafından tek başına yapılır. Genelde 4-6 yumurta bulunur. Kızılgerdanlar yılda 2 kere kuluçkaya yatar, yılda 3 defa kuluçkaya yatma nadir görülür ancak bazı senelerde 4 defa kuluçkaya yattıkları da gözlenmiştir.

Kızılgerdan Kuşu Özellikleri

Uzunluğu 14 cm, sırtı sütlü kahverengi, yüzünün alt bölümü ve göğsü turuncuya çalan parlak kızıl, karnı beyaz olan bu tür ormanlarda, ağaçlıklarda ve bahçelerde yaşar. Hareketli bir kuş türüdür,sürekli dik duran kuyruğu ile daha hareketli ve aktif bir kuş görünümündedir.Erkek Kızılgerdanlar bölgelerine giren diğer kızılgerdanlara karşı sert bir tavır gösterir. Kızılgerdanlar için iyi bir bölgeye hakim olmak hayatta kalmak için en büyük avantajdır,bölgesini savunamayan kızılgerdan ise açlıktan ölmeye mahkûmdur.Fakat bazen bir kızılgerdanın bölgesini savunması hırslı bir kavgaya dönüşüp ölümle sonuçlanabilir.Ölümlerin %10 bu sebepten dolayıdır.Kızılgerdanların göğüslerindeki kızıllığın yegane amacı bölge savunmasıdır ve kur yaparaken kullanılmaz.Kızılgerdanların ebeveyinlik duyguları güçlüdür,hatta bir diğer kuşun yavrularını besledikleri bile görülmüştür.

Kızılgerdan Kuşu Yaşam Alanları

Avrupa’nın kuzeyinde üreyen kızılgerdan kışı Kuzey Afrika ve Orta Doğu’da geçirirler. Kızılgerdan başta Karadeniz, Marmara ve Ege bölgeleri olmak üzere Türkiye’nin orta ve kuzey kesimlerinde uygun yaşama ortamı olan yerlerde ürer. Kışın Türkiye’nin güneyinde de görülür. Ilık ya da serin iklimlerde yaşarlar. Böcekler, kurtlar ve diğer omurgasızlarla beslenir. Kuru yaprak ve otlardan bir ağaç kovuğuna ya da çalıların arasına yapılan yuvaya dişi beş-altı yumurta bırakır.

Kızılgerdan Kuşu Beslenmesi

Böcekler, kurtlar ve öbür omurgasızlarla beslenir

Spread the love
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •