Anasayfa » SAĞLIK » KKKA Hastalığı Nedir?

KKKA Hastalığı Nedir?

Sayfa içeriği

Kene çıkarmak için ne sürülür ?
KKKA hangi canlılar neden olur?
Kanamalı ateş ne demek?
Hangi tür keneler Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığına neden olur?
Kene belirtileri nelerdir?
Bütün keneler öldürür mü?
Her kene zehirli mi?
Kırım Kongo kenesi nasıl anlaşılır?
Kene ısırması kaşıntı yapar mı?
Kene ısırdığında ne olur?
Kene ısırması nasıl çıkarılır?
Kene kac bacakli olur?

Kkka hastalığı belirtileri
Krom kongo kanamalı ateş hastalığı nedir

Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA), keneler tarafından taşınan Bunyaviridae ailesine bağlı Nairovirüs grubuna ait bir virüsle oluşan ateş, halsizlik, iştahsızlık, kas ağrısı, baş ağrısı, bulantı, kusma, ishal ve ağır vakalarda kanama gibi bulgular ile seyrederek ölümlere neden olabilen zoonotik (hayvanlardan insanlara bulaşan) karakterli bir enfeksiyon hastalığıdır.

KKKA ilk olarak 12. yüzyılda Tacikistan’da tanımlanmıştır. Hastalık, keneler tarafından insanlara tutunmasını takiben idrarda, tükürükte, rektumda ve abdominal kavitede kan görülmesi ve vücutta yaygın kanamalarla tarif edilmiştir. 1944-45 yıllarında Rusya’nın Kırım bölgesindeki Batı Kırım steplerinde çoğunlukla ürün toplamaya yardım eden Sovyet askerleri arasında görülmüştür. Hastalığa Kırım Hemorajik Ateşi adı verilmiştir. 1956 yılında Zaire’de de ateşli bir hastadan Kongo virüsü tespit edilmiştir. 1969 ise Kongo virüs ve Kırım hemorajik ateşi virüslerinin aynı virüs olduğu belirlenmiş ve Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi olarak hastalık yeniden adlandırılmıştır.

Hastalık ülkemizde ilk olarak 2002 yılında dikkatleri çekmiş ve 2003 yılında kesin tanısı konmuştur. KKKA vakaları, hastalığın başlıca bulaştırıcısı olan kenelerin aktifleştiği dönemden başlayarak ülkemizde bahar ve yaz aylarında görülmektedir. Hastalık ülkemizde bulaştırıcısı kene türünün yaşam alanlarıyla uyumlu bir şekilde görülmektedir. İlk kez Tokat ili ve civarında dikkatleri çeken Kırım Kongo Kanamalı Ateşi vakaları çoğunlukla İç Anadolu’nun kuzeyi, Orta Karadeniz ve Doğu Anadolu’nun kuzeyinde yoğunlaşmaktadır.

İnkübasyon süresi kene tutunmasından sonra genellikle 1-3 gün, en fazla 9 gün olabilmektedir. Enfekte kan, vücut sıvısı ve diğer dokularla temas sonrasında 5-6 gün; en fazla ise 13 gün olabilmektedir.

Kırım Kongo Kanamalı Ateşinden korunmak için;

Tarla, bağ, bahçe, orman ve piknik alanları gibi kene yönünden riskli alanlara gidilirken, kenelerin vücuda girmesini engellemek maksadıyla mümkün olduğu kadar vücudu örten giysiler giyilmeli, pantolon paçaları çorapların içerisine sokulmalı ve ayrıca kenelerin elbise üzerinde rahat görülebilmesi için açık renkli kıyafetler tercih edilmelidir.

Kene yönünden riskli alanlardan dönüldüğünde kişi kendisinin ve çocuklarının vücudunda (kulak arkası, koltuk altları, kasıklar ve diz arkası dâhil) kene olup olmadığını kontrol etmeli, kene tutunmuş ise hiç vakit kaybetmeden çıplak el ile dokunmamak şartıyla vücuda tutunduğu en yakın yerden tutarak uygun bir malzeme ile (bez, naylon poşet, eldiven gibi) çıkarmalıdır.

Kişi keneyi kendisi çıkaramadığı durumlarda en yakın sağlık kuruluşuna başvurmalıdır. Kene ne kadar erken çıkarılırsa hastalığın bulaşma riskinin de o kadar azalacağı unutulmamalıdır.
Hastalık hayvanlarda belirti göstermeden seyrettiğinden hastalığın sık olarak görüldüğü bölgelerde bulunan hayvanlar sağlıklı görünse bile hastalığı bulaştırabilirler. Bu sebeple hayvanların kanlarına, vücut sıvılarına veya dokularına çıplak el ile temas edilmemelidir.

Hastalığa yakalanan kişilerin kan, vücut sıvıları ve çıkartıları ile hastalık bulaşabildiğinden, hasta ile temas eden kişiler gerekli korunma önlemlerini (eldiven, önlük, maske v.b.) almalıdır.
Kene tutunan kişiler, kendilerini 10 gün süreyle halsizlik, iştahsızlık, ateş, kas ağrısı, baş ağrısı, bulantı, kusma veya ishal gibi belirtiler yönünden izlemeli ve bu belirtilerden bir veya bir kaçının ortaya çıkması halinde derhal en yakın sağlık kuruluşuna müracaat etmelidirler.

Hastalığa sebep olan mikrobun taşıyıcısı, saklayıcısı ve bulaştırıcısı olan keneler uçmayan, zıplamayan, yerden yürüyerek vücuda tırmanan eklem bacaklı hayvanlardır. Vücuda tutunan veya hayvanların üzerinde bulunan keneler kesinlikle çıplak el ile öldürülmemeli ve patlatılmamalıdır. Keneler üzerine sigara basmak, kolonya, gaz yağı gibi maddeler dökmek kenenin kasılmasına sebep olarak vücut içeriğini kan emdiği kişiye aktarmasına sebep olacağı için yapılmamalıdır.

Kene çıkarmak için ne sürülür?

Kene çıkartmak için ne kullanılır
Kene nasıl çıkartılır

Kene ısırmasında alkol veya ispirto yerine zeytin yağı ,nane yağı ve vazelin kremi kullanılması gerektiğini kaydeden Yaylı, şunları söyledi: “Kene ısırması vakalarında keneyle oynamayın, alkol veya ispirto gibi maddeler kullanmayın. Bunun yerine kenenin bulunduğu bölüme zeytin yağı veya vazelin kremi sürün

KKKA hangi canlılar neden olur?

Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKKA) nedir? KKKA halk arasında sakırga, yavsı, kerni olarak da adlandırılan kenelerin insana bulaştırdığı virüslerle ortaya çıkan ve öldürücü olabilen bir hastalıktır.

Kanamalı ateş ne demek?

Kırım-Kongo Hemorajik Ateş (KKHA),keneler tarafından taşınan Nairovirüs isimli bir mikrobiyal etken tarafından neden olunan ateş, cilt içi ve diğer alanlarda kanama gibi bulgular ile seyreden hayvan kaynaklı bir enfeksiyondur.

Hangi tür keneler Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığına neden olur?

Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi’ne neden olan “Nairovirus” keneler, arasında enfeksiyon yaparak yayılır. Keneler, küçükbaş hayvanlardan kan emerken aldıkları virüsleri büyükbaş hayvanlara ve insanlara bulaştırır.

Kene ısırığı belirtisi
Kene ısırması belirtileri nelerdir

Kene belirtileri nelerdir?

Bir kenenin insandan kan emmesi ile hastalık belirtilerinin ortaya çıkması arasında, ortalama 2 günlük bir zaman geçmektedir. Yakınmalar İştahsızlık, baş ağrısı, yüksek ateş, yaygın kas ağrıları, mide ağrısı, kusma ve bazen de ishal şikâyetleri ile ani olarak başlar.

Bütün keneler öldürür mü?

Bu keneler, zararsızdır. Bu nedenle özellikle şehir merkezlerinde kalanlar fazla panik yapmamalı. Çünkü her kene öldürücü değil. Ancak yine de her kene ısırmasında bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

Her kene zehirli mi?

Kenenin kendisi zehirli değildir. Küçük bir ısırık izi dışında bir belirtisi olmaz. Zararlı dediğimiz keneler daha önce ısırdığı hayvanlardaki virüsleri taşıdıkları için zararlı hale gelirler

Kırım Kongo kenesi nasıl anlaşılır?

Kene Isırması ve Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi Belirtileri
Kırım Kongo Kanamalı Ateşi’nin ilk belirtileri iştahsızlık, baş ağrısı, yüksek ateş, yaygın kas ağrıları, mide ağrısı, kusma ve bazen de ishal şikayetleri ile kendisini gösterir.

Kene ısırması kaşıntı yapar mı?

Elif Hakko, “Kene sokması sonucunda ağrı, yanma ve kaşıntı başlar. Sokulan yer şişebilir. Bazı durumlarda bulantı, kusma, yüzde şişme ve ateş olabildiği gibi bazen de herhangi bir belirtiye neden olmayabilir ”

Kene ısırdığında ne olur?

Kene ısırması belirtileri gözlerde ve yüzde kızarıklık, göğüste noktasal, vücutta yaygın cilt altı kanamaları, burun kanaması, dışkıda ve idrarda kan gibi ciddi bulgular şeklinde kendini gösterebilir. Hepatit gelişimine bağlı olarak, ciltte sarılık ve idrarda koyulaşma saptanabilir.

Kene ısırması ne zaman belirti verir?

Doç. Dr. Doğaç Uğurcan, “Kene tutunmasını takiben 1-3 gün en fazla 9 gün içinde KKKA hastalığı bulguları ortaya çıkar. Belirtiler aniden ortaya çıkar; kişide kas ağrıları, baş dönmesi, boyun ağrısı ve sertliği, sırt ağrısı, baş ağrısı, boğaz ağrısı ve ışığa duyarlılık görülebilir.

Kene ne kadar süre kan emer?

Kan emen kene
Olağanüstü durumlarda konaklarına (insan ve hayvan) 15 gün asılarak kanlarını emerler.

Kene sıçrar mı?

Keneler Uçan Haşereler Değillerdir
Ancak kenelerin böyle geniş bir alanda görülmeleri, onların uçabildikleri ya da zıplayabildikleri anlamına gelmez. Yani ”Keneler uçar mı?” ya da “Keneler zıplar mı?” sorularının cevabı kesin bir şekilde “Hayır” olmalıdır. Keneler uçamaz ve zıplayamaz.

Kene vucuttan nasil cikartilmali

Kene ısırması nasıl çıkarılır?

Kene Nasıl Çıkarılır? Keneyi çıkarmak için ince uçlu cımbız kullanın. Çıplak elle kesinlikle ellemeyin. Cımbızla kenenin vücudunuza yakın yerinden, kan emdiği ağız kısmından yavaş ve sağlam bir şekilde yakalayıp, çıkarın.

Kene kac bacakli olur?

Kene Nedir? Kan emici bir örümceğimsiler kategorisindedir. Toplu iğne ucu büyüklüğünden, bezelye büyüklüğüne kadar çeşitleri olan 8 bacaklı bir kan emicidir. Köken olarak örümcekler ile akrabadır.

Yorum yapın