Anasayfa » BİLGİSAYAR BÖLÜMÜ » Klavyede bilinmeyen gizli tuşlar

Klavyede bilinmeyen gizli tuşlar

Ters soru işareti nasıl yapılır,

Klavyede ters soru işareti nasıl yapılır, Ters Soru işareti yapımı

Bildiğiniz üzere ters soru işareti ¿ klavyede olmayan bir karakterdir. Windows’ta bu karakteri yazmak isterseniz “Alt + 168” tuş kombinasyonunu kullanabilirsiniz. Yani klavyede bir parmağınızla “Alt” tuşuna basılı tutarken, tuş takımından 1 6 8 rakamlarını tuşlamalısınız. (Dikkat edin “AltGr” tuşu değil “Alt” tuşu)

Bir diğer yol da Windowsun bize sunduğu “Karakter Eşlem” programı. Yazı tipinin size sunduğu diğer birçok karakterleri de bu yoldan bulabilirsiniz. Karakter Eşlem’e girmek için, “Başlat”tan “Tüm Programlar”a girip “Donatılar > Sistem Araçları > Karakter Eşlem” yolunu takip edin. Buradan istediğiniz yazı tipinin istediğiniz karakterini aşağıdaki butonlar yardımı ile seçip, kopyalayabilirsiniz

Derece işareti klavyede nasıl yazılır

° işareti yapmak için Alt tuşuna basılı tutup 248 tuşlarına ardı ardına basın

Ayraç olarak kullanılan dikey çizgiyi klavyemizden yapabiliyoruz. Kimimiz ayraç olaran kısa çizgi kullanıyor ama farklı olmak isteyenler çizgi yerine farklı karakterler kullanmak isteyebiliyor.

Klavyemiz üzerindek tire yani kısa çizgi tuşuna basmadan önce Alt Gr’ye basarsak dikey çizgi karakterini çıkartabiliriz.

Yani
Alt Gr
+

ya da
CTRL
+
ALT
+

tuşlarına bastığımızda | karakterine ulaşmış olacağız.

Not:

tuşundan kasıt soru işareti tuşunun sağında, backspace tuşunun solunda bulunan kısa çizgi yani tire tuşudur.

Bu şekilde dikey çizgi karakterini elde edemeyenler
ALT
tuşuna basılı tutarak numpad yani sağ tarafda bulunan numerik tuşlarla sırasıyla 124 tuşlarına basarak da bu karakteri elde edebilirler.

image

“Klavyede bilinmeyen gizli tuşlar” üzerine 2 yorum

Yorum yapın