Kolombiya’da Neler Oluyor, Ülke Neden Kan Gölüne Döndü?

Kolombiya’da Neler Oluyor, Ülke Neden Kan Gölüne Döndü?

6 Mayıs 2021 0 Yazar: Mernuş Dündar

kolombiya, kolombiyada neler oluyor, kolombiya hakkında bilgiler, kolombiyada vahşet, kolombiya haberleri, son dakika haberleri, kolombiya protestoları, kolombiyada grev

 

Kolombiya’da halk ve devlet arasında yaşanılan olaylar sonucunda kolombiya kan gölüne çevrilmiş durumda. Gelen son dakika haberlerine göre devletin güvenlik güçleri kolombiya sokaklarında insanlara vahşeti yaşatıyor. Peki kolombiya’da yaşanılan bu vahşet neden ve niçin ortaya çıktı?

Kolombiya'da Protestolar Neden ve Nasıl Başladı?

Kolombiya’da Neler Oluyor?

Kolombiya’da hükümetin “vergi reformu” yasa tasarısını meclisten geri çektiğini açıklamasına rağmen 28 Nisan’da başlayan grev ve protestolar sürüyor. Ulusal Grev Komitesini oluşturan sendikalar Ivan Duque hükümetine tüm neoliberal planlarından vazgeçme çağrısı yaparak protestoların süreceği mesajını verdi. Ayrıca 5 Mayıs’ta yeniden yaygın iş bırakma ve sokağa çıkma çağrısı yapıldı.  Yaşanılan sorunlar neticesinde gösterilerde 19 kişi hayatını kaybetmişti. Son dakika gelen bilgilere göre ise halk ve devlet arasında büyük bir katliam söz konusu…

Kolombiya’da Protestolar Neden ve Nasıl Başladı?

Kolombiya Ombudsman Ofisi’nin Ulusal Başsavcılık Ofisi ve Ulusal Polis raporlarına dayanarak yayımladığı verilere göre, 28 Nisan’dan bu yana ülke genelinde düzenlenen protestolarda 1’i polis 19 kişi öldü, 846 kişi yaralandı. Protestoların merkezi konumundaki, başkentin tarihi Bolivar Meydanı’na yürüyen göstericiler, ellerindeki döviz ve pankartlarla bir kez daha Devlet Başkanı Ivan Duque’nin ekonomi politikalarına tepki gösterdi.

Başta Medellin kenti olmak üzere Cali ve Barranquilla’da da meydanlara yürüyen binlerce kişi, hükümeti ve polisin göstericilere tavrını protesto etti. Kolombiya toplumsal olaylara müdahale birimi ESMAD mensubu polisler ile göstericiler arasında, Bogota’nın bazı bölgelerinde çatışmalar çıktı.

Kolombiya'da Protestolar Neden ve Nasıl Başladı?

Polisler, taş, molotof kokteyli ve havai fişek atan göstericilere göz yaşartıcı gaz ve ses bombalarının yanı sıra su sıkarak müdahale etti. Polis, şiddet olaylarına neden oldukları gerekçesiyle şimdiye kadar 431 kişiyi gözaltına aldı. Savunma Bakanı Diego Molano, yaptığı açıklamada, sokaklardaki şiddet olaylarından eski Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri (FARC) ve Marksist örgüt Ulusal Kurtuluş Ordusu’nu (ELN) sorumlu tuttu.

Kolombiya Devlet Başkanı Ivan Duque, 2 Mayıs’ta düzenlediği basın toplantısında, ülkede şiddetli protestolara neden olan vergi reformu yasa tasarısını geri çekme kararı aldıklarını belirtmişti.

Kolombiya’da Vahşet

5 Mayıs’ta yeniden yaygın iş bırakma ve sokağa çıkma çağrısı yapıldı. Yaşanılan sorunlar neticesinde gösterilerde 19 kişi hayatını kaybetmişti. Son dakika gelen bilgilere göre ise halk ve devlet arasında büyük bir katliam söz konusu, Şuan için halk, kolombiya sokaklarında devlet güçlerine direnirken s.o.s çağırısında bulunuyor. Halk sokaklarda devlet güçleriyle halen çatışma halinde.

Spread the love
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •