Anasayfa » Genel » Koltuk Altı Teri, Kokusu Ve Deodorantlara İlişkin Bilinmesi Gerekenler

Koltuk Altı Teri, Kokusu Ve Deodorantlara İlişkin Bilinmesi Gerekenler

Koltuk Altı Teri, Kokusu Ve Deodorantlara İlişkin Bilinmesi Gerekenler.

Koltuk Altındaki Ter Bezlerinin Ürettiği Terin Neredeyse Tamamı Sudur. Kalan Kısmı Sodyum, Potasyum Ve Kalsiyum Gibi Elementleri İçerir. Bilinenin Aksine Koltuk Altı Terinin Kokusu Yoktur. Kokunun Asıl Sebebi Burada Yaşayan Bakterilerdir. Bu Bakteriler Koltuk Altı Bezlerinden Salgılanan Yağ Ve Proteinler İle Beslenirler. Normalde Bu Yağ Ve Proteinler De Kokusuzdur. Ancak Bunları Besin Olarak Kullanan Bakterilerin Ürettiği Propiyonik Asitler İle Bütirik Asitler, Terdeki Hoş Olmayan Kokuların Oluşmasına Sebep Olur.

Ter İle Mücadele

Kokuyu Önlemenin 2 Yolu Vardır:

1) Deodorant Kullanmak,
2) Ilık Su Ve Sabunla Koltuk Altını Her Gün Yıkamak Ve Her Gün Temiz Elbise Giymek.

Deodorantlar, Bu Bakterilerin Etkilerini Azaltan Etanol Ve Alüminyum Tuzu Kullanırlar. Etanol, Bakterileri Doğrudan Öldürür. Alüminyum Tuzu İse Jel Benzeri Bir Yapı Oluşturarak Ter Bezi Kanallarını Tıkar. Hatta Bazen Bu Tuzlar Bezlerin İçinde Doğru İlerleyip Oralarda Tıkaç Vazifesi Görür. Hücrelerde Ödem Oluşturup Kanalların Tıkanmasına Sebep Olabilir. Tüm Bunlar Belli Bir Zaman Sürer Ve Bu Tuzlar Tekrar Dışarı Atılır Ve Deride Sarımtırak Lekeler Oluşturur.

Deodorantlardaki Alüminyum Bileşikleri Meme Dokusuna Çok Yakın Olduğu İçin Deriden Emilir Ve Meme Dokusuna Geçer. Meme Kanserinde Etkisi Çok İyi Bilinen Östrojen Hormonu Benzeri Etkiler Gösterir.

Deodorantlarda Koruyucu Madde Olarak Kullanılan Parabenler, Östrojen Benzeri Hormonal Etki Yapan Bir Maddedir Ve Bu Nedenle Kötü Bir Şöhrete Sahiptir. Eğer Kullandığınız Deodorantın İçeriğinde Paraben İle Biten Bir Madde Varsa(Metilparaben, Benzilparaben, Propilparaben Gibi) O Ürünün Paraben İçerdiğini Anlayabilirsiniz.

Tüm Bunlara Karşın Deodorontların Kanseri Doğrudan Tetiklediğine İlişkin Kesin Bir Bilimsel Kanıt Yok. Abd Ulusal Kanser Dairesi Ve Abd Gıda Ver İlaç Dairesi Tarafından Deodorantlara İlişkin Herhangi Bir Uyarı Ve Kısıtlama Henüz Yok.

Eğer Deodorantlara İlişkin Çekinceniz Varsa Deodorant Kullanmak Yerine Her Sabah Duş Almak, Koltuk Altını Her Gün Ilık Su Ve Sabunla Yıkamak Ve Her Gün Temiz Elbise Giymek, Kokudan Kurtulmak İçin Daha Sağlıklı Bir Çözüm Olabilir.

Yorum yapın