Anasayfa » A dan Z ye kadar » Koni Salyangozu Hakkında Bilgiler

Koni Salyangozu Hakkında Bilgiler

Koni salyangozu, koni salyangozu nedir, koni salyangozu hakkında bilgiler, koni salyangozu hangi bölgelerde yaşar, koni salyangozu zehri hakkında bilgiler

Sevgili okurlar, bugün sizlere hayvanlar alemi hakkında bilgiler vereceğiz. Öncelikle Dünya ve Ülkemizi bazalırsak Dünya’da bulunan ve yaşayan hayvanları ele alalım. Kısaca Koni Salyangozlarından hakkında bahsetmek gerekirse, Koni Salyangozu çok ölümcül bir canlı türüdür.


Koni Salyangozu Nedir

Konik salyangozlar, koni kabukları veya koniler, küçük ve büyük boyutlu aşırı zehirli deniz salyangozları, deniz gastropod yumuşakçalarının büyük bir grubu için ortak adlardır. Oldukça yakın zamana kadar, 600’den fazla koni salyangoz türü, bir ailede Conidae olan bir cins Conus altında sınıflandırıldı.

Koni Salyangozu Hakkında Bilgiler/Özellikleri

Koni salyangozları zehirli bir canlıdır. Avustralya,Asya Pasifiği ve Endonezya’da yaşarlar.Gündüzleri suda kumda saklanırlar,geceleri ise avlanmak için suda gezinirler.Kancaları içinde 200 farklı bir zehir bulunduran iğne taşır.Bu salyangoz küçük bir boya sahiptir.Mermer Yüzeyli Salyangoz’da denir.Boyu sadece bir el boyundadır.Bu etobur yumuşakça genelde balık yer.Bunların zehirleri bir insanı sadece 5-15 dk arası bir zamanda öldürür. Koni salyangozları yumuşakçalar arasındaki en güçlü zehre sahiptir.Sokması genelde acı verir.Aslında zehir sinir sistemini felç eden nörotoksinler(sinir zehiri) ve baş ağrısı,ateş,kusma,böbrek yetmezliği içeren bazı tür kokteyller içerir.Hatta bazı salyangozlar kanı pıhtılaştıran(hemotoksin ve neurotoxin) zehirler bile içerir.Anlayacağanız aslında yeryüzünde gelmiş geçmiş bütün zehirler koni salyangozundadır.Koni salyangozları, güzel desenli kabuklara sahip okyanus hayvanlarıdır. Salyangozlar avlarını felç etmek için güçlü bir zehir oluştururlar. Zehir, sinir uyarılarının iletimini engelleyen kimyasal maddeler olan nörotoksinleri içerir. Bu nörotoksinlerden en az biri, insanlarda oluşan şiddetli ağrıyı hafifletebilir.
Bilim adamları, zehirli kimyasalların, acıların giderilmesinin yanı sıra başka birçok açıdan da yararlı olabileceğini söylemektedirler.

Koni Salyangozu Hangi Bölgelerde Yaşar

Koni salyangozları zehirli bir canlıdır.Avusturalya,Asya Pasifiği ve Endonezya’da yaşarlar.Gündüzleri suda kumda saklanırlar,geceleri ise avlanmak için suda gezinirler.

Koni Salyangozu Zehri

Küçük koni salyangozları insanlara acı verebilir ancak bu durum çok tehlikeli değildir. Ancak daha büyük olan koni salyangozları, insanlar için ölümcül olabilir. Kendilerini savunmak ve avlarını yakalamak için saldırırlar.
Koni salyangoz zehri, birçok farklı kimyasalın karmaşık bir karışımını içerir. Zehirde biyolojik olarak en az yüzde elli aktif bileşik olduğu düşünülmektedir. Zehrin bazı versiyonlarında iki yüz kadar bileşik olabilir.
Zehir, kısa amino asit zincirleri olan konotoksinler içerir. Konotoksinler, sinir uyarılarının sinir hücreleri arasından geçmesini veya sinir hücrelerinden kaslara geçmesini hızlı bir şekilde durdurur. Bu eylemler salyangozun avında felce neden olur.

Yorum yapın