Köpek Balıkları Hakkında Bilgiler

Köpek Balıkları Hakkında Bilgiler

29 Aralık 2019 0 Yazar:

Köpek Balıkları, Köpek balıkları hakkında bilgiler, köpek balıkları özellikleri, köpek balıkları yaşam alanları

Sevgili okurlar, bugün sizlere hayvanlar alemi hakkında bilgiler vereceğiz. Öncelikle Türkiyeyi bazalırsak Türkiye’de bulunan ve sadece Türkiye’de yaşayan hayvanları ele alalım. Kısaca Köpek Balıkları hakkında bahsetmek gerekirse, Köpek Balıkları nesli tükenmekte olan canlı türüdür.

Köpek Balıkları

Dünya denizlerinde bulunan yaklaşık 350 köpek balığı türünün 34’ünün ülkemiz sularında yaşadığı tahmin edilmektedir, hatta en tehlikeli köpek balığı türü olan Büyük Beyaz Köpek balığı bir çok kez ülkemiz sularında gözlemlenmiştir.Türkiye karasularında en son kaydedilen iki birey, 5 Temmuz 2008 tarihinde Edremit Körfezi’nde yakalanmıştır. Ülkemiz sularında en çok Camgöz diye tabir edilen köpek balığı türleri görülmektedir.Köpek balığı, kıkırdaklı balıklar sınıfının Elasmobranchii alt sınıfını oluşturan iki üst takımdan biri olan Selachimorpha içinde sınıflanan canlı türlerinin ortak adıdır.

Köpek Balığı Hakkında Bilgiler/Özellikleri

En büyük türü olan Balina Köpekbalığı dışındaki hariç hemen hepsi etçildir. 350 den fazla çeşidi ile tüm dünya sularında kendine yaşam alanı bulabilmiştir. Kemikleri yoktur, tüm iskelet yapısı kıkırdaklıdır. Hareketsiz kaldıklarında solumaları durduğu için sürekli hareket etmek zorundadırlar(Birkaç türü hariç).Hem okyanusta hem de tatlı sularda bulunabilirler. Tropik sularda, kuzey denizlerinde ve Akdeniz’de çoğunlukla derinlerde rastlanırlar.İskeletleri kıkırdaktandır. Vücutlarının büyük kısmı zımpara gibi bir madde ile kaplıdır. Ağızları başın altında bulunur. Keskin birkaç sıra dişleri bulunur. Yumurtlayan ve doğuran türleri vardır. Çeşitleri: Harhariyas, güneşleyen köpekbalığı, çizgili köpekbalığı, mavi köpekbalığı, çekiç köpekbalığı, camgöz, vatoz, keler bilinen Ünlü türleridir.Köpekbalıkları (Selachii) takımından, torpido veya mekik gövdeli, sivri burunlu, ağızları alt tarafta olan ve solungaç yarıkları boynun iki yanında bulunan, kıkırdak iskeletli yırtıcı balıkların genel adı. Denizlerde yaşayan 250 kadar türü bilinmektedir. Bunların 27 türünün insanlara saldırdığı tesbit edilmiştir. Bazı türler tropik nehirlerin tatlı su ağızlarına kadar sokulurlar. Boyları 30 cm’den küçük olanları olduğu gibi 14 metreye ulaşanları ve ağırlıkları 18 ton gelenleri vardır. Derileri pulsuzdur. Üzeri zımpara gibi sert ve pürtüklü bir maddeyle kaplıdır. Kuru derileri eskiden marangozlar tarafından zımpara kağıdı yerine kullanılırdı. Boyunlarının yan tarafında çoğunlukla beşer solungaç yarığı bulunur. Bu sayı bazılarında altı veya yedi olabilir. Solungaçlarının kapakları yoktur. Solunum için su, ağızdan alınarak solungaç yarıklarından pompalanır.

Köpek Balıkları Yaşam Alanları

Köpek balıkları, sıcak denizlerden soğuk denizlere kadar bütün sahil denizlerde yaşarlar.Hem açık denizde hem de kıyıya yakın yerlerde görülürler. Yüzeye yakın yerden dibe kadar değişik derinliklerde dolaşan yüz elliye yakın türü vardır.

Spread the love
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •