Körle Yatan Şaşı Kalkar İle İlgili Kompozisyon Örnekleri

0
117

körle yatan şaşı kalkar ile ilgili kompozisyon, körle yatan şaşı kalkar ile ilgili kompozisyon örnekleri, körle yatan şaşı kalkar ile ilgili kompozisyon nasıl yazılır, 2021 körle yatan şaşı kalkar ile ilgili kompozisyon, 2021 körle yatan şaşı kalkar ile ilgili kompozisyon örnekleri, körle yatan şaşı kalkar ile ilgili kısa kompozisyonlar, körle yatan şaşı kalkar ile ilgili kompozisyon ödevleri, körle yatan şaşı kalkar ile ilgili kısa kompozisyon örnekler

Farklı parçaları, nesneleri, ögeleri en iyi şekilde bir araya getirme ve bu şekilde oluşturulmuş bütün anlamında bir kavramlara kompozisyon denir. Hemen hemen her konuda kompozisyon yazılabilir. Bizde size körle yatan şaşı kalkar ile ilgili kompozisyonlar hazırladık. Körle yatan şaşı kalkar ile ilgili kompozisyon örnekleri nelerdir, körle yatan şaşı kalkar ile ilgili nasıl kompozisyon yazılır?

Körle Yatan Şaşı Kalkar İle İlgili Kompozisyon Örnekleri Nelerdir?

Körle Yatan Şaşı Kalkar İle İlgili Kompozisyon Örnekleri 1

Atasözünde bahsi geçen kör ve şaşı olarak bahsi geçen kişilerin aslında birbirleri ile arkadaşlık ilişkisi kuran kişilerdir. Bu sözle, iki arkadaştan Kötü davranışlara sahip biriyle zaman geçirilmesiyle çok kısa bir sürede onun kötü huylarını edinmeye başlayarak zamanla yanındaki kişiye benzemesidir.

Kötü huy ve düşük ahlaka sahip olmak bulaşıcı bir hastalığa sahip olmak gibidir, yakınında bulunan kişiye mutlaka bulaşır. Kötü alışkanlıkların illaki elle tutulur ve gözle görülür şeyler olması gerekmez. Bu konu hakkında en uygun örnek sanırım şu olurdu; başarılı bir öğrenci ile başarısız ve derslerine çalışmayan bir öğrencinin arkadaşlık kurmaya başlamasıyla kısa sürede çok fazla zaman geçirmesi ve kendi başarısını aşağıya çeken kötü davranışlar göstermesi gibi.

Bu da kişi için olumsuz bir durumdur ve bunu sebebinin o kişiyle kurduğu arkadaşlıktan başka bir şey değildir. Bu sizi zarar vermekle birlikte kurduğunuz düzenin tamamen ya da kısmen bozulması demektir. Kişi b u duruma gelirse iyi ve kötü arasındaki ayrımı anlayamayacak kadar acizdir. Belkide yalnız ve çaresizdir. Bunu yanlızca kendisi bilebilir. Ama yinede bu durumda kötüdür.

Körle Yatan Şaşı Kalkar İle İlgili Kompozisyon Örnekleri 2

Kötü kimseyle düşüp kalkan insan, çok geçmeden onun kötü huylarını benimsemeye başlar. Kötü huy ve düşük ahlak sarıcı hastalık gibidir, yakınında bulunan kimseye mutlaka bulaşır. Dostluk ve arkadaşlık çok önemlidir. Arkadaş seçerken çok dikkat etmemiz gerekir. Çünkü arkadaşlarımızdan çok şey öğreniriz.

Seçtiğimiz arkadaş iyi huylu terbiyeli ise ondan güzel huy kaparız. Fakat seçtiğimiz arkadaş kötü huylu, kötü alışkanlıkları olan birisiyse bizde ondan kötü alışkanlıklar öğreniriz. İşte bu atasözü bunu anlatmaktadır. Örnek vermek gerekirse bir çocuk okul ortamında tembel kötü alışkanlıkları olan bir çocukla arkadaşlık kurduğunu farz edelim.

Bir ortamda, boş zamanlarında çocuk ders çalışalım, spor yapalım gibi güzel şeyler söylese diğeri ne gerek var İnternet kafeye gidelim sigara içelim gibi olumsuz tekliflerde bulunur. Bir kaç sefer çocuk bunun doğru olmadığı falan söylese de farkında olmadan bir süre sonra ona benzemeye başlar. Maalesef onun gibi olur. Ya da diyelim ki çok terbiyeli, çalışkan bir arkadaşınız var. O ise size her zaman güzel zaman geçirmek, faydalı işler yapmak ister ve size de böylece örnek olur.

Körle Yatan Şaşı Kalkar İle İlgili Kompozisyon Örnekleri Nelerdir?

Diğer kompozisyon örneklerimize buradan ulaşabilirsiniz;

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here