Anasayfa » SAĞLIK » Koronavirüs Hakkında Bilgiler

Koronavirüs Hakkında Bilgiler

Koronavirüs, Koronavirüs nedir, Koronavirüs hakkında bilgiler, Koronavirüs özellikleri, Koronavirüs belirtileri, Koronavirüs nedenleri, Koronavirüs tedavisi

Uzman yazarlarımız tarafından araştırılıp hazırlanan ve siz değerli okurlarımız için hazırladığımız konulardan bahsedelim. Bugün sizlere dünyada bulunan hastalıklardan ve hastalık türleri hakkında bilgiler vereceğiz.  Öncelikle Dünyada ve ülkemizde görülen hastalıklardan bahsedelim. Sevgili okurlar bugün sizlere Koronavirüs hakkında bilgiler verip sizleri bilgilendirmeyi hedeflemekteyiz. Koronavirüs hakkında ki yazımız siz değerli okurlarımız için  faydalı bir yazı olacağının görüşündeyiz. Peki Koronavirüs Nedir ? Koronavirüs nedenleri nelerdir ?, Koronavirüs belirtileri nelerdir ?, Koronavirüs tedavisi nedir ? şeklinde’ki bütün sorularınızın cevabı bu yazımızda.

Koronaviriüs

Koronavirüs Hakkında Bilgiler

Virüs, 24 Şubat tarihi itibariyle Çin’de koronavirüs vaka sayısı 77 bini, virüsten ölenlerin sayısı ise 2600’ü aştı. Çin’den sonra koronavirüs nedeniyle can kaybının en fazla olduğu ülke İran oldu. İran’da resmi rakamlara göre, çoğu Kum kentinde olmak üzere 64 koronavirüs vakası tespit edildi, virüsten kaynaklı ölümlerin sayısı 12 olarak açıklandı. Türkiye, Irak, Afganistan, Pakistan, Ermenistan virüsün yayılmasının önlenmesi amacıyla İran ile sınırlarını kapattı. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı da Türkiye’de 23 Şubat itibarıyla herhangi bir koronavirüs vakasının görülmediğini açıkladı. İlk kez Aralık ayında görülen ve ‘2019-nCoV’ olarak adlandırılan virüs, koronavirüs ya da corona virüsü adıyla biliniyor. Dünya Sağlık Örgütü koronavirüs kaynaklı hastalığa Covid-19 adını verdiklerini açıkladı. Örgüt Başkanı Tedros Adhanom Ghebreyesus, 11 Şubat’ta yaptığı açıklamada, “Bu hastalığın artık bir adı var” dedi ve Covid-19’un ‘korona’nın co’su, virüs’ün vi’si ve hastalık kelimesinin İngilizcesi ‘disease’ sözcüğünün d’sinden türetildiğini söyledi. Virüs nedeniyle ölenlerin sayısı da 24 Şubat Ocak itibariyle 2200’ü geçmiş durumda. Vaka sayısı da 75 binin üzerinde. SARS virüsü sonucu dünya çapında 800 kişi hayatını kaybetmişti. Virüs şimdiye kadar, Çin dahil toplam 27 ülkede görüldü. Virüs Çin’in doğu bölgelerinin yanı sıra Japonya, Tayland, Güney Kore, ABD, Singapur, Vietnam, Almanya, Fransa, İtalya, İran ve Tayvan’a da yayıldı. Virüsün ortaya çıktığı Vuhan karantina altına alındı. Ama virüsün yayılması önlenemedi. Zatürre belirtilerine yol açan virüs, dünya çapında sağlık uzmanlarını alarma geçirdi.

Koronaviriüs

Coronavirüs Bulaşıcı Mı ?

Wuhan şehrinde başlayan bu enfeksiyonun muhtemelen deniz ürünleri ve çeşitli vahşi hayvan et ürünlerinin de satıldığı pazardan insana bulaştığı düşünülmektedir. Şu an hastalığın insandan insana bulaştığı kanıtlanmıştır. Bulaşma şu ana kadar yoğunlukla hasta ile aynı ailede ya da ortamda bulunanlarda ve damlacık önlemlerini almayan sağlık çalışanlarında görülmüştür. Bulaşma genellikle hasta kişinin öksürmesi ve aksırması sırasında oluşan damlacıklarının 1 m’ye kadar yakın temasta ve korunmasız kişilerin solunum yollarından girmesi ile olmaktadır.

Koronaviriüs

Yorum yapın