Anasayfa » Genel » Kötü Anıları Unutma Yöntemi (Emdr)

Kötü Anıları Unutma Yöntemi (Emdr)

Metodun İsmi Emdr, Yani Eye Movement Desensitization And Reprocessing, Yani Göz Hareketleri Duyarsızlaştırma Ve Yeniden İşleme.

Emdr’ın Yaratıcısı Olan Dr. Francine Shapiro Bir Gün Parka Oturmaya Gider. “Nolcak Bu Memleketin Hali” Diye Düşünüp Bir Yandan Da Parktaki Güvercinleri İzlerken, Güvercinlerin Hareketlerini Takip Etmesine Müteakip Göz Hareketlerine İstinaden İçine Bir Rahatlama Geldiğini Hisseder Ve “Ya Ben Mi Kurtarıcam Memleketi, Hayat Bana Güzel Yemin Ediyom” Der, Pozitif Duygularla Dolar. Buna İstinaden Evine Gidip “Nasıl Oldu Bu Şimdi” Diyerek Konu Üstüne İstiareye Yatar. Ardından Detaylıca Araştırmaya Karar Verir, Ve Gece Gündüz Demeden Konu Üzerine Çalışır. Temelleri Oluşturup “Aha Oldu Bu İş” Dediği Noktaya Geldikten Sonra Duyuları Kullanma Yoluyla Beyni Yeniden Programlamak Üstüne Kurulu Geliştirdiği Metodu “Bi Deneyek Bakalım” Diyerek İnsanlar Üzerinde Denediğinde Çok Başarılı Sonuçlar Elde Eder. İlerleyen Yıllarda Da Kişilik Bozuklukları, Panik Bozukluğu, Kaygı Bozuklukları, Depresyon, Komplike Yas, Disosiyasyon,Rahatsız Edici Anılar, Fobiler, Ağrı Rahatsızlıkları, Yeme Bozuklukları, Performans Kaygısı, Stres Kontrolü, Bağımlılıklar, Cinsel Ve/Veya Fiziksel Taciz, Beden Algısı Bozuklukları, Cinsel İşlev Bozuklukları, Davranım Bozuklukları Ve Özgüven Sorunları, Migren Ve Fantom Ağrı, Kompleks Travma Gibi Çok Geniş Bir Spektrumun Emdr Yöntemi İle Tek Seansa Kadar İnen Sürelerde Çözülmesinin Mümkün Olduğu Görülür.

Peki Emdr Nasıl Uygulanır? Teknik Detayına Çok Girmeden Anlatacak Olursak, Bir Emdr Seansı Esnasında Terapistiniz Sizi İmajinasyon Tekniği İle Önce Pelte Kıvamına Getirir, Ve En Rahat Olduğunuz Anda Sözkonusu Travma/Sorun İle Yüzleşmenizi Sağlayacak Cümlelerle Sizi Travmanızın/Sorununuzun Ortasına İter. Bu Esnada Kendi Uygun Gördüğü Şekilde Beş Duyunuzu Da Kullanmanızı Sağlar. Travmayı/Sorunu Size Olabilecek En Şiddetli Haliyle Tekrar Yaşattığı Esnada Beyninizi Emdr Teknikleriyle Yeniden Programlayarak Sizi Bu Travmayla/Sorunla İlgili “Ya Tamam, O Kadar Da Kötü Bir Şey Değil Aslında” Noktasına Getirir Ve Duyarsızlaştırır. Misal, 10 Senedir Her Orkide Gördüğünüzde “Rahmetli Annem Çok Severdi” Diye Ağlama Krizlerine Giriyorsanız Bir Saatlik Tek Seans Bir Emdr’dan Sonra “Aa Orkide, Ne Güzel Çiçek Valla” Diyecek Konuma Gelebildiğiniz Görülmüştür.

Beyninizi Bir Bilgisayar Olarak Düşünürseniz, Emdr, İşletim Sistemine Giren Ve Yayılarak Bütün Alanları Ele Geçiren, İşletim Sisteminin Ana Fonksiyonlarını Etkileyen, Programları Açmanıza Engel Olan, Bilgisayarınızı Ancak Kısıtlı Şekilde Ve Korkarak Kullanabilmenize Sebep Olan Bir Virüsü Ortadan Kaldıran Antivirüs Uygulamasıdır.

Peki Her İsteyen Emdr Terapisi Kullanabilir Mi? Bunu Yapan Uygulamacılar Olsa Bile, Kişisel Kanaatimce Sizi İyice Tanıyan, Kişiliğinizi Ve Yatkınlıklarınızı Çok İyi Analiz Etmiş Bir Terapist Kendisi Önermediği Sürece Çok Da Mantıklı Değildir. Çünkü Emdr Danışan İçin Çok Zorlayıcı Bir Metoddur. Aslına Bakarsanız Emdr Seansı Esnasında Bilinciniz Açık Olsa Bile Hipnozun Bir Altı Seviyede Diyebileceğimiz Şekilde Beyninizin Kontrolü Sizden Çıkar. Terapist Nereye Yönlendirirse Oraya Gidersiniz, Ve Travma/Sorun Anını Yaşarken Ortaya Ne Çıkacağını Siz De Terapist De Tam Olarak Kontrol Edemezsiniz. Travma/Sorun Anının Çok Yıkıcı Olması Ve Çok Gerçekçi Yaşanması Sebebi İle Emdr Seansı Esnası Ve Sonrası Danışan İçin Dayanması Zor Seviyede (Ve Bazen Dayanamama Sebebiyle Seansı Yarım Bıraktıracak Şekilde) Geçer. Bu Yüzden Sizi İyice Tanıyıp Analiz Etmiş Olan Terapistiniz Karar Verdikten Sonra Uygulanması En Hayırlısıdır. Ayrıca, Her Bir Travma/Problem İçin Ayrı Ayrı Emdr Seansları Gerekmektedir. Her Emdr Terapisi, Tek Bir Travma/Sorun Üzerine Yoğunlaşır.

Bir Travma/Sorunun Emdr Yöntemi İle Çözülmesi Tek Bir Seansta Veya Ardar’da Seanslarda Olabilir. Ancak Sigarayı Bırakma, Yas, Aşk Acısı, Aldatılma, Taciz Gibi Konuların Birçok Kişide Tek Seansta Mucizevi Şekilde Çözülebilmesi Emdr’ı Çok İlginç Ve İlgi Çekici Hale Getiren Etkenlerin Başında Gelir.

Emdr Terapistleri Belirli Kriterleri Sağlayan Ve Programa Kabul Edildikten Sonra Uzun Bir Eğitim Sürecinden Geçen Ruh Sağlığı Profesyonelleridir, Yani Bütün Psikolog/Psikiyatristler Tarafından Uygulanamaz, Bilinçsiz Kişiler Uygulamaya Çalışırsa Sorunun Tedavi Edilmesi Yerine Çok Daha Büyük Bir Sorun Haline Gelmesi Mümkündür. Neticede Beynin Daha Önce Girilmemiş Kısımlarına Girilip Yeniden Programlanıyor, Ve Yanlış Yazılacak Bir Kod Virüse Karşı İşletim Sistemini Daha Da Savunmasız Hale Getirip Çökmesine Sebebiyet Verilebilir. İyi Kod İçin, İyi Program Yazan İnsan Gerekir.

Yüzde Yüz Başarı Oranı Var Mıdır? Hiçbir Metodda Olmadığı Gibi Emdr Da Bütün Danışanlarda Olumlu Sonuç Vermez, Ancak Çok Yüksek Bir Başarı Oranı Vardır.

Emdr, Pek Çok Kişi Tarafından Bilinmez. Yıllara Yayılmış Ve Birçok Terapi Yöntemine Rağmen Atlatamadığı Problemleri Olan İnsanların Çok Kısa Süre İçinde Emdr İle Tekrar Ortaya Çıkmayacak Şekilde Problemlerini Çözdükten Sonra Psikoloji Bilimine Duydukları Saygının Artması, Emdr’a Ve Shapiro’ya Neden Şapka Çıkarmamız Gerektiğini Bize Gösterir.

Yorum yapın