Anasayfa » EĞİTİM » Kramp Nedir, Kramp Nasıl Meydana Gelir?

Kramp Nedir, Kramp Nasıl Meydana Gelir?

Şimdi ki yazımızda değineceğimiz konulardan biri olan istem dışı ağrılı ve uzun süreli kas kasılması olarak tarif edilen kramp hakkında bilgi vereceğiz. Peki kramp nedir, kramp özellikleri nelerdir, kramp nasıl meydana gelir hakkında sizlere en ayrıntılı bilgileri vermek adına sizlere bu yazıyı hazırladık.

Kramp Nasıl Meydana Gelir? 

Kramp Nedir?

Kas spazmı olarak da bilinen kramp, kaslarda oluşan istem dışı ağrı ya da kasılmalardır. Kaslar hareketi sağlamak amacıyla kasılıp gevşer. Hareket için kasılan kas gevşemeden yeniden kasılırsa ya da beyin kaslara gevşeme sinyalini ulaştırmada problem yaşarsa kramp oluşur. İstenmeyen ve ani bir şekilde oluşan kas kasılmaları aynı anda birçok kas grubunda gözlenebilir. Kramplar genellikle ön bacak, arka bacak ve alt bacakta daha çok görülmesine rağmen midede, kollarda ve ellerde de görülebilir. Herkes hayatında en az bir kez kramp problemi ile karşılaşır.

Özellikle bisikletçi, maraton koşucusu ve atletler gibi belirli bir sporla uğraşanlarda daha sık görülür. Krampın olduğu kas üzerinde gözle görülen veya dokunularak hissedilen bir sertlik söz konusudur. Yapılan aktivitenin kesilmesine neden olan ve oldukça ağrılı bir durum olan kramp, kası kullanılamaz hale getirir. Birkaç saniye ile 15 dakika arasında ya da nadiren daha uzun sürebilir. Dinlenirken ya da hareket halindeyken kramp girebilir. Gece krampları olarak bilinen kramp çeşidi daha çok ayak ve baldır kaslarını etkiler. Uykudan uyandıracak derecede ağrılı olan kas spazmları gece boyunca birkaç kez tekrarlayabilir.

Kramp Nasıl Meydana Gelir? 

Kramp neden olur sorusu, sık sık kas spazmı problemi ile karşı karşıya kalan kişilerin en çok merak ettiği sorudur. Birçok sağlık probleminde olduğu gibi beslenme bozuklukları da krampların oluşumunda oldukça etkilidir. Potasyum, magnezyum, kalsiyum ve sodyum gibi mineraller kas hücrelerindeki sinirler arasındaki iletişimde önemli rol oynar. Bu minerallerin vücuttaki eksiklikleri kaslarda kasılma ve gevşeme bozukluklarına yol açar.

Aynı zamanda uzun süre oturma, yatma ve uzanma sonucu hareketsiz kalma kramp nedenleri arasındadır. Kramplar özellikle spor aktiviteleri sırasında oluşur. Egzersiz esnasında solunum ve terleme ile yüksek oranda su ve tuz kaybı yaşanır. Vücudun ihtiyaç duyduğu tuz miktarı sağlanmazsa kaslarda sinyal iletiminde sorunlar yaşanır.

Kramp Nasıl Meydana Gelir? 

Kramp Nasıl Geçer?

Krampların gerçekleşmiş olduğu kaslara, gece uyumadan önce sıcak su uygulaması yapmak, krampların oluşumlarını azaltmaktadır. Sıcak uygulamalar için şu araçlar kullanılabilmektedir: ıslak sıcak havlu, termofor, sıcak taşlar, sıcak su şişeleri. Uygulama yaparken, malzemelerin sıcaklığına dikkat etmeyi unutmamalısınız.

Sıcak uygulamaların yanı sıra soğuk kompresler de kramplar üzerinde oldukça etkilidir. Bu uygulamayı yaparken, buz torbası ve cildiniz arasında bir bez bulundurmayı unutmayın.

Günlük su içme seviyesine özen gösterilmeli ve aksatılmamalıdır. Vücut asla susuz bırakılmamalıdır. Özellikle magnezyum ve kalsiyum bakımından zengin olan doğal sular tüketilmesi oldukça önemlidir.

Kramp Nasıl Meydana Gelir? 

Performans/Proje Ödevleri;

Yorum yapın