Kreş NEdir ?

Kreş NEdir ?

23 Haziran 2014 0 Yazar: Cokiyiabi

KREŞ NEDİR

0-36 ay arası çocukların gündüzleri alınıp bakımlarının yapıldığı kurumdur. Bebek bakımevi de denilir. Ülkemizde kreş ve anaokulu kavramı genelde birbirine karışır. Kreş yaşı 0-36 ay arası çocukluk öncesi çağdır. Anaokulu ise 36 aylık ve sonrası çocuklar için açılmış okullardır.

Kreş

Kreşlerde çocukların fiziksel, zihinsel, psiko-sosyal gelişimsel süreçlerini tamamlamalarına yardımcı olmak amacıyla hazırlanmış programlar uygulanır. Kreşlerde bebeklerin sağlık durumları ve beslenmeleri rutin olarak kontrol edilir. Çalışan bir anne sabah işe giderken çocuğunu kreşe bırakır, kreşte bulunan bakıcılar ve eğiticiler bütün gün çocuğun bakımı, beslenmesi ve eğitimini sağlar. Kreşte ağırlıklı olan durum bakım hizmeti olduğu için bir eğitim kurumu olmaktan çok sosyal bir kurumdur. Resmi ve Özel olmak üzere iki statüsü vardır.

Resmi Kreşler

Çalışan anne ve babanın iş verimini, Kuruma bağlılığını artırmak ve aile refahını geliştirmek amacıyla ,çocukların fiziksel, zihinsel, psiko-sosyal gelişimsel süreçlerini tamamlamalarına yardımcı olan kurumlardır.

İş Kanununun 81. maddesine bağlı olarak Mart 1987’de yürürlüğe konan tüzükte yaşları ve medeni halleri ne olursa olsun yüz elliden çok kadın işçi çalıştıran iş yerlerinde, bir yaşından küçük emzikli çocuklar için işçi anneler tarafından emzirilmeleri ve bakılmaları için işverenlerin kreş açmaları mecburiyeti getirilmiştir.

Özel Kreşler

Çalışan anne-baba şartının aranmadığı özel statüde belirli kriterlere uygun olarak açılmış, 0-36 aylık çocukların bakımlarının yapılarak zihinsel, fiziksel ve psiko-sosyal gelişimlerinin desteklendiği programlarla hizmet veren kurumlardır.

Özel kreş

Özel kreşler genelde kreş ve gündüz bakımevi adı altında açılarak iki farklı hizmeti yani kreşten sonra tam gün anaokulu hizmetini aynı çatı altında sunabilmektedir. Bu durumda çocuk 36 aylık olduktan sonra başka bir kurum arayışına girilmeyerek aynı fiziksel mekanda devam edebilmektedir.

Spread the love
 • 2
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  2
  Shares