Yorum yapmak ister misiniz ?

Yorum Yap

Kronik Prostat İltihabı Hakkında Bilgiler

0

Kronik Prostat İltihabı, Kronik Prostat İltihabı nedir, Kronik Prostat İltihabı hakkında bilgiler, Kronik Prostat İltihabı özellikler, Kronik Prostat İltihabı belirtiler, Kronik Prostat İltihabı nedenleri, Kronik Prostat İltihabı tedavisi

Uzman yazarlarımız tarafından araştırılıp hazırlanan ve siz değerli okurlarımız için hazırladığımız konulardan bahsedelim. Bugün sizlere dünyada bulunan hastalıklardan ve hastalık türleri hakkında bilgiler vereceğiz.  Öncelikle Dünyada ve ülkemizde görülen hastalıklardan bahsedelim. Sevgili okurlar bugün sizlere Kronik Prostat İltihabı hakkında bilgiler verip sizleri bilgilendirmeyi hedeflemekteyiz. Kronik Prostat İltihabı hakkında ki yazımız siz değerli okurlarımız için  faydalı bir yazı olacağının görüşündeyiz. Peki Kronik Prostat İltihabı Nedir ? Kronik Prostat İltihabı nedenleri nelerdir ?, Kronik Prostat İltihabı belirtileri nelerdir ?, Kronik Prostat İltihabı tedavisi nedir ? şeklinde’ki bütün sorularınızın cevabı bu yazımızda.

Kronik Prostat İltihabı

Kronik Prostat İltihabı Nedir

Prostat bezinin kronik (süreğen, müzmin) iltihabı, yineleyen prostat bezi iltihabıdır. Kronik pelvik ağrı sendromu (KPAS): 3 aydan uzun süren, üreme sistemi ve idrar yollarını etkileyen ağrı ile beraber idrar yapmada ve cinsel fonksiyonlarda şikâyetler görülen sendromdur.

Kronik Prostat İltihabı Hakkında Bilgiler

Prostatit erkeklerdeki mesanenin hemen altında bulunan ceviz boyutlu prostat bezinin şişmesi ve iltihaplanması durumudur. Prostat bezi spermleri besleyen ve taşıyan sıvıyı üretmektedir. Prostatit durumunda, hasta genellikle sık sık idrara çıkmakta ve ağrı hissetmektedir. Diğer belirtiler arasında ise kasık ağrısı, pelvik bölge veya genital bölge ağrıları, bazense gribe benzer belirtiler bulunmaktadır. Prostatit her yaştan insanı etkileyebilmektedir, ancak 50 ya da daha küçük erkeklerde daha sık görülme eğilimi göstermektedir. Prostatit hastalığın bazı nedenleri olabilmektedir, diğer yandan, nedeni tespit etmek mümkün olmayabilmektedir. Prostatit bakteriyel bir enfeksiyon nedeniyle oluşmuşsa, genellikle antibiyotiklerle tedavi edilebilmektedir.

Kronik Prostat İltihabı

Kronik Prostat İltihabı Belirtileri Nelerdir ?

  • Yüksek ateş, üşüme, bulantı, titreme ve kusma
  • İdrar yapılırken şiddetli yanmalar ve şiddetli ağrılar
  • İdrar yaparken zorlanma, idrar yapamama,
  • İdrar renginin bulanıklaşması kimi zaman idrarda kan görülmesi
  • Makat bölgesinde ve testislerin alt kısmında şiddetli ağrı
  • Cinsel isteksizlik
  • Eklemlerde ve kaslarda ağrı
  • Çok sık idrar yapma ihtiyacı

Kronik Prostat İltihabı

Kronik Prostat İltihabı Tedavisi Nedir ?

Prostatitin(Prostat iltiabı) tedavisinde de prostatitin hangi tipine yakalanıldığının belirlenmesi sonrasında tedavi plânı oluşturulur. Hastada akut prostat iltihaplanması ileri derecede olduğu takdirde hastanın hastaneye yatırılması ve uzun süreli antibiyotik tedavisi görmesi gerekir. Tedavi edilmediği takdirde iltihabın kana karışıp ciddi komplikasyonlar oluşturduğu hatta ölüme sebebiyet verdiği bilinmektedir. Hastanın kronik bakteriyel prostatiti varsa yine uzun süreli antibiyotik tedavisi gerekmektedir.Bunlara ek olarak vitamin, kas gevşetici ilaçlar da tedavi sürecine eklenir.

Paylaş:
[vicomi_feelbacks]

Yorum Bırak

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.

Yorum yapmak ister misiniz ?

Yorum Yap