Anasayfa » SAĞLIK » Kronik Sinüzit Hakkında Bilgiler

Kronik Sinüzit Hakkında Bilgiler

Kronik Sinüzit, Kronik Sinüzit nedir, Kronik Sinüzit hakkında bilgiler, Kronik Sinüzit özellikler, Kronik Sinüzit belirtileri, Kronik Sinüzit nedenleri, Kronik Sinüzit tedavisi

Uzman yazarlarımız tarafından araştırılıp hazırlanan ve siz değerli okurlarımız için hazırladığımız konulardan bahsedelim. Bugün sizlere dünyada bulunan hastalıklardan ve hastalık türleri hakkında bilgiler vereceğiz.  Öncelikle Dünyada ve ülkemizde görülen hastalıklardan bahsedelim. Sevgili okurlar bugün sizlere Kronik Sinüzit hakkında bilgiler verip sizleri bilgilendirmeyi hedeflemekteyiz. Kronik Sinüzit hakkında ki yazımız siz değerli okurlarımız için  faydalı bir yazı olacağının görüşündeyiz. Peki Kronik Sinüzit Nedir ? Kronik Sinüzit nedenleri nelerdir ?, Kronik Sinüzit belirtileri nelerdir ?, Kronik Sinüzit tedavisi nedir ? şeklinde’ki bütün sorularınızın cevabı bu yazımızda.

Kronik Sünizit

Kronik Sinüzit Nedir

Sinüzit, günümüzün en çok rastlanılan hastalıkları arasında yer alıyor. Etkileri arasında yoğun baş ağrısı ve akıntı gibi sonuçların yer aldığı sinüzitin birçok çeşidi bulunmaktadır. Sinüsler, kafa kemiklerinin içinde bulunan, burun içine açılan, içi hava dolu kemik boşluklarıdır.

Kronik Sinüzit Hakkında Bilgiler

Sinüzit, günümüzün en çok rastlanılan hastalıkları arasında yer alıyor. Etkileri arasında yoğun baş ağrısı ve akıntı gibi sonuçların yer aldığı sinüzitin birçok çeşidi bulunmaktadır. Tedavisi için genellikle antibiyotik tedavisi kullanılsa da kronik olan çeşitlerinde bu durum daha uzun süreli bir tedaviye dönebilmektedir. Antibiyotiğin yanı sıra tuzlu solüsyonlarla da gerçekleştirilebilen Sinüzit tedavisi, belirli bir sürenin ardından cerrahi bir müdahaleye de dönüşebilmektedir

Kronik Sünizit

Kronik Sinüzit Nedenleri Nelerdir ?

Sinüzitin oluşmasının birçok sebebi olabilir. Örneğin; alerjiden dolayı kronik sinüzit gelişebilir. Geniz eti, burun eğriliği, kistik fibrozis, bağışıklık sistem yetersizliği, kuvvetli sümkürme ise kronik sinüzitin nedenlerindendir. Bunun yanı sıra sürekli su altında kalan yüzücülerde sinüzit gelişebilir. Burunda bulunan polip ve tümörler, yabancı cisim, burunda anatomik anormallikler, diş enfeksiyonları ise sinüzite neden olan diğer faktörlerdir.

Kronik Sünizit

Kronik Sinüzit Tedavisi Nelerdir ?

Tanısı konan hasta nedene yönelik uygun şekilde tedavi edilir. Kronik sinüzit kişilerin yaşam konforunu bozan hastalıklar arasındadır. Bu nedenle mutlaka tedavi edilmelidir. Yetişkin hastalarda ilaç tedavisine cevap vermeyen durumlarda cerrahi tedavi düşünülebilir. Kronik sinüzit en az 12 hafta süren ve burun tıkanıklığı, koku almada azalma, burun ve geniz akıntısı ve yüzde basınç ve ağrı ile karakterize kronik bir hastalıktır. Bu hastalar, hastalı belirtilerinin yanı sıra yorgunluk da hisseder. Bu belirtilere sahip bir hastanın tanısı, sinüs endoskopisi veya sinüs tomografisi ile konabilir. Kronik sinüzitte enfeksiyon dışında burundaki yapısal anomaliler, yabancı cisim, tümörler ve polipler aynı zamanda alerji rol oynayabilir.

Yorum yapın