Anasayfa » HAYVANLAR ALEMİ » Küçük Kartal Hakkında Bilgiler

Küçük Kartal Hakkında Bilgiler

Küçük Kartal, Küçük Kartal nedir, Küçük Kartal hakkında bilgiler, Küçük Kartal özellikler, Küçük Kartal bakımı, Küçük Kartal beslenmesi, Küçük Kartal yaşam alanları

Sevgili okurlar, bugün sizlere hayvanlar alemi hakkında bilgiler vereceğiz. Öncelikle Dünya ve ülkemizi bazalırsak Dünya’da bulunan ve yaşayan hayvanları ele alalım. Kısaca Küçük Kartal hakkında bahsetmek gerekirse Küçük Kartal, her yaştan kesimin göremeyeceği ve ülkemizde’de nadir bulunan cins bir kuş türüdür.

Küçük Kartal Hakkında Bilgiler

Küçük Kartal Nedir

Küçük kartal, atmacagiller familyasından orta büyüklükte bir kartal türü.

Küçük Kartal Hakkında Bilgiler

Şahin boyundadır, kare kuyruğu ile tanınır. Üstten bakıldığında kanat örtülerinin oluşturduğu açık renkli diyagonal şerit ve beyaz omuz lekeleri (farlar) belirir. Açık tonu Avrupa’da daha yaygındır ;beyaz gövdesi ve kanat altısiyah kanat teleklerl ile kontrazt oluşturur, böylece leyleğe ya da küçük akbabaya benzer. Koyu tonunun gövvdsi koyu kahverengi, kuyruğu açık renklidir.süzülürken kanatlarını hafif aşağı büker, dönerek yükselirken kanatlarını düz tutar, kara çaylağa benzer.

Küçük Kartal Özellikleri

Boyları 47 cm, kanat açıklıkları 120 cmdir. Ağaç veya kayalıklara yuva yapar ve 1-2 yumurta koyarlar. İki ayrı kuş tüyü formu vardır. Soluk kuşlar, daha koyu bir baş ve uçuş tüyleriyle çoğunlukla hafif gridir. Diğer form, koyu gri uçuş tüyleriyle orta-kahverengi kuş tüyüne sahiptir. Ötüşü tiz bir kli-kli-kli şeklindedir. Erkekler yaklaşık 700 gram, dişiler 1 kg ağırlığındadır.

Küçük Kartal Yaşam Alanları

Güney Avrupa, kuzey Afrika’da ve orta Asya’ da yayılış gösterirler. Göçmendirler. Kışı güney Asya da geçirirler. Özellikle açık alanlara serpiştirilmiş orman yamalarını tercih eden açık ormanlık bölgeleri ve tarım alanlarını tercih eden bir türdür. Yükseklik olarak 3,000 m’ye kadar kaydedilmiştir. Yuvalarını ağaçlarda inşa eder. Bu tür için ormanlık alanların ve tarım alanları gibi açık alanların bir karışımı uygundur.

Küçük Kartal Hakkında Bilgiler

 

Küçük Kartal Beslenmesi

Küçük memeliler, sürüngenler ve kuşları avlarlar.

Yorum yapın