Küçük Kiraz Kuşları Hakkında Bilgiler

0
119

Küçük Kiraz Kuşları, Küçük Kiraz Kuşları nedir, Küçük Kiraz Kuşları hakkında bilgiler,Küçük Kiraz Kuşlarının özellikleri, Küçük Kiraz Kuşları bakımı, Küçük Kiraz Kuşları beslenmesi, Küçük Kiraz Kuşları yaşam alanları

Sevgili okurlar, bugün sizlere hayvanlar alemi hakkında bilgiler vereceğiz. Öncelikle Dünya ve ülkemizi bazalırsak Dünya’da bulunan ve yaşayan hayvanları ele alalım. Kısaca Küçük Kiraz Kuşları hakkında bahsetmek gerekirse; Küçük Kiraz Kuşları, her yaştan kesimin göremeyeceği ve ülkemizde’de bulunmayan cins bir kuş türüdür.


Küçük Kiraz Kuşları Nedir

Küçük kiraz kuşu (Emberiza pusilla), kiraz kuşugiller (Emberizidae) familyasına ait bir ötücü kuş türü. Günümüzde bazı araştırmacılar tarafından ispinozgiller familyasında sınıflandırılmıştır. Ayrıca küçük çinte, cüce yelve ve cüce kiraz kuşu olarak da adlandırılır.

Küçük Kiraz Kuşları Hakkında Bilgiler

Küçük kiraz kuşu , kiraz kuşugiller (Emberizidae) familyasına ait bir ötücü kuş türü. Günümüzde bazı araştırmacılar tarafından ispinozgiller familyasında sınıflandırılmışdır. Ayrıca boğmaklı çinte, bahçe çintesi ve çit kiraz kuşu olarak da adlandırılır. Kuşların doğal besini tohumlar, yavruları beslerken ise, tohumlarla birlikte böceklerdir. Yuvalarını yere yaparlar. 2-5 arası yumurta, kiraz kuşunun kılımsı yuva özelliklerini taşıyan yuvalarında bulunur. Avrupa’nın güneyinden, Akdeniz adaları ve Kuzey Afrika’ya kadar olan bölgelerde bulunur. Bu ılıman alanların yerleşik kuşudur ve kışları göç etmez. Açık alanlar ve çalılık ve ağaçlar bulundukları yerlerdir, bununla beraber güneşli bayırlarda bulunmayı tercih ederler.

Küçük Kiraz Kuşları Özellikleri

Tür, 12-13,5 cm uzunluğunda ve sırt tarafları koyuca kahverengi çizgili ve beyaz alt kısımları hafifçe çizgilidir. Kestane yüzü ve beyaz elmacık kemikleri ile küçük bataklık kiraz kuşu türü dişlerine benzerler, fakat siyah taç çizgileri ve beyaz göz çevresi halkalarıyla gösterilmiştir gösterirler. Türde cinsler benzer renktedirler.

Küçük Kiraz Kuşları Yaşam Alanları

Küçük kiraz kuşu, açık tohumlu nemli ormanlıklarda ya da huş veya söğütlerde de yuvalanırlar. Kuşlar, ağaç içine yaptıkları yuvalarına 4-6 yumurta yumurtlarlar. Kuşların doğal yiyeceği, tohumlar, yavruları beslerken böceklerle birlikte tohumlardır.

Küçük Kiraz Kuşları Ötüşü Hakkında Bilgi

Sesleri ayırt edici zik şeklinde ve şakımaları dalgalı siroo-sir-sir-siroo şeklinde duyulur.

Küçük Kiraz Kuşları Dağılımı

Tür, Avrupa ‘nın kuzeydoğusundan, kuzey Asya ‘ ya kadar arada bulunur bulunur. Kışları göç sırasında Hindistan ‘ın subtropik kuzey kesimlerinde, güney Çin Asya’nın güneydoğu kuzey alanlarında bulunur ettik. Avrupa’da batısına kadar nadir olarak bulunur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here