Kum Sancıları Hakkında Bilgiler

0
84

Kum Sancıları, Kum Sancıları nedir, Kum Sancıları hakkında bilgiler, Kum Sancıları nedenleri, Kum Sancıları belirtileri, Kum Sancıları tedavisi

Uzman yazarlarımız tarafından araştırılıp hazırlanan ve siz değerli okurlarımız için hazırladığımız konulardan bahsedelim . Bugün sizlere dünyada bulunan hastalıklardan ve hastalık türleri hakkında bilgiler vereceğiz.  Öncelikle Dünyada ve ülkemizde görülen hastalıklardan bahsedelim. Sevgili okurlar bugün sizlere Kum Sancıları hakkında bilgiler verip sizleri bilgilendirmeyi hedeflemekteyiz. Kum Sancıları hakkında ki yazımız siz değerli okurlarımız için  faydalı bir yazı olacağının görüşündeyiz. Peki Kum Sancıları Nedir ? Kum Sancıları nedenleri nelerdir ?, Kum Sancıları belirtileri nelerdir ?, Kum Sancıları tedavisi nedir ? şeklinde’ki bütün sorularınızın cevabı bu yazımızda.

Kum Sancıları

Kum Sancıları Nedir

Böbrek taşı dökme belirtilerinin ilk sırasında ağrı ve sancılar gelmektedir. Kişi zaman zaman bıçak gibi saplanan ağrılar hisseder. Bunun yanı sıra böbrek taşı döken hastalarda idrarda yanma, idrarı tam boşaltamama hissi oluşur.

Kum Sancıları Hakkında Bilgiler

Kum sancısı hastalığı : İdrarda bulunan normal tuz ve kristallerin katı haline gelmesi ile böbrek kumu oluşmaktadır. Böbrek kumu olan kişilerin şiddetli ağrılar yaşaması belirtiler arasında yer alan durumlardan biridir. Özellikle bel ve böbreklerde çok şiddetli ağrılar meydana gelebilmektedir. Böbreklerimiz vücudumuzun filtresi durumundadır eğer böbrekler de oluşan kum sancısı hastalığı küçük ise kolay dışa atılım sağlanılmaktadır. Ama böbrek kumları büyük ise çok şiddetli ağrılar meydana gelebilir.

Kum Sancıları

Kum Sancıları Belirtileri Nelerdir ?

Böbrek kum sancısı kadınlar da sıkça 50 li yaşlarda görülse de 20-30 lu yaşlılar da rastlanabildiği tespit edilen kaynaklar arasındadır. Bu hastalığın belirtilerin de erkeklerden rastlanan belirtiler şu durumlardan dolayı farklılık gösterebilir ;

  • Kusma mide bulantısı
  • kasıklar da yanma
  • kasıklar da şidddetli ağrı
  • idrarda kan görülmesi
  • böbrek ve mesanede ağrı
Kum Sancıları

Kum Sancıları Tedavisi Nedir ?

Halk arasında kum dökme olarak bilinen bu hastalık özellikle 4 mm den büyük ise çok şiddetli ağrılara sebebiyet vermesidir. Belirtiler şayet ağırlaşır ve idrar da kan görüle durumuna gidilir şiddetli ağrılar ile karşılaşırsanız en yakın sağlık kuruluşlarından destek almanız gerekebilir. Bu destek size antibiyotik ilaç tedavisi veya idrar yolları ile atılamıyorsa böbrek taşı kırma ameliyatına kadar önerilen tedavi şekilleri tavsiye edilebilir. Bu hastalıkta özellikle kişisel bakım ve genital bölge bakımı çok önemlidir. Hastalığın tekrarlanma risski yüksektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here