Anasayfa » Genel » Kurbağalar Hakkında Az Bilinenler

Kurbağalar Hakkında Az Bilinenler

Bazılarımızın Sevdiği, Bazılarımızı İse Görmeye Dahi Tahammül Edemediği Bir Çoğu Zararsız Olan Kurbağalar Hakkında Güzel Bilgi Dolu Bir Yazı…

* 7537 Amfibi (Hem Karada Hem Suda Yaşayan Canlı) Türünün 6631’İni Kurbağa Türleri Oluşturuyor. Bu Kadar Farklı Türü Olan Kurbağalarla İlgili Az Bilinenler….

* Kurbağalar Sınıfının Bir Takımı Olan Kuyruksuz Kurbağalar (Anura) Su Kurbağasıgillerin De (Ranidae) Dahil Olduğu 55 Aile İçeriyor.

* Su Kurbağaları Antarktika Hariç Her Kıta’da Bulunurlar, Ağaçlardan Çöllere Çok Geniş Bir Yaşam Alanları Vardır.

* Özellikle Orta Ve Güney Amerika’nın Çoğu Bölgesinde Yaygın Olarak Görülen Tungara Kurbağası Nerede Dolaşırsa Dolaşsın Ya Da Nerede Zıplarsa Zıplasın Yuvası Yumurtalarını Bıraktığı Yerdir. Diğer Pek Çok Kurbağa Türü Gibim Tungara Kurbağaları Da Yumurtalarını Muhafaza Etmek İçin Köpük Yuvalar Yapar.

* Tungara Kurbağaları Yuvalarını Üç Aşamadan Oluşan Farklı Bir İşlemle İnşa Eder. Oluşturdukları Katmanlı Yapı Yumurtaları Yırtıcı Hayvanlardan Ve Oksijene Aşırı Derecede Maruz Kalmaktan Korur.

* 4 Köpüksü Yapışkan Maddenin Yapılması İki Aşamalıdır. Çiftleşme Sırasında Dişi Kurbağa Proteinden Oluşan Köpüğün Öncül Maddesini Salgılar. Erkek Bu Öncül Maddeyi Önce Ayaklarıyla Toplar, Sonra Bacaklarıyla Tekmeleyerek Maddenin
Havayla Temasını Sağlar Ve Köpük Hazır Olur.

(Bence En Önemli Kısmı)

* Bu Köpüğü Sakın Küçümsemeyin! Bu Yapışkan Madde Bir Gün Hayatınızı Kurtarabilir. 2016 Yılının Mart Ayında Araştırmacılar Tarafından Yapılan Açıklamaya Göre Dayanıklı Ve Toksik Olmayan Tungara Köpüğü, Ağır Yanıkların Tedavisinde Kullanılan İlaçlar Ve Antibiyotikler İçin Mükemmel Bir Salım Yöntemi.

* Kurbağalarla İlgili Doğru Olmayan Bir Şey Var: Kurbağaların “Kurbağa Taşı” Denilen
Nesneyle Bir İlgisi Yok. İlk Kez Romalı Doğa Bilimci Pliny’nin 1. Yüzyılda Söz Ettiği Ve Her Çeşit Tıbbi Amaçla Kullanılan Mat Renkli Bu Nesnenin, Tılsımlı Bir Özelliği Olduğuna İnanılıyordu. Bilimsel Bir Kontrolden Sonra Aslında Kurbağa Taşının Lepidotes Balıklarının Fosilleşmiş Dişleri Olduğu Fark Edildi.

* Kurbağalar Gün Geçtikçe Büyüyen Bir Sorun Olan Doğal Yaşam Alanlarının Kaybolmasıyla Ve İklim Değişikliğiyle Nasıl Mücadele Edecek? 2015 Yılında Yapılan Bir Araştırma Kurbağa Türlerinin Yok Olma Oranının 1970’Ler’den Bu Yana Dört Kat Arttığını
Söylüyor. Araştırmacılar Son 40 Yılda Kurbağa Türlerinin %3’Ünden Daha Fazlasının
Neslinin Tükendiğini, Gelecek Yüzyılda Da Yaklaşık %7’Sinin Daha Kaybolacağını Tahmin Ediyor.

* Pek Çok Kurbağa Türü Tehlike Altında Olsa Da, Haberler Hep Bu Kadar Kötü Değil. Araştırmacılar Her Yıl Daha Önce Bilinmeyen Bir Tür Keşfediyor. Örneğin 2015 Yılında Güney Brezilya’nın Atlantik Yağmur Ormanlarında Yedi Yeni Tür Keşfedildi.

* Ancak Yeni Kurbağa Türleri Keşfetmek İçin Yağmur Ormanlarının Derinliklerine Girmek Zorunda Olduğunuzu Düşünmeyin. 2012 Yılında Bangladeş’in Dünyanın
En Kalabalık Şehirlerinden Biri Olan Başkentinin Ortasında, Daha Önce Bilinmeyen Zakerana Dhaka İsimli Bir Tür Keşfedildi.

* 2015 Yılında Kosta Rika’da, Sevilen Çocuk Programı Susam Sokağı’ndaki Kurbağa Kermit’e Çok Benzeyen Bir Şeffaf Cam Kurbağası Türü Keşfedildi. Brian Kubicki Adlı Araştırmacının Keşfettiği Bu Kurbağaya Araştırmacının Annesinin Anısına İthafen Diane’in Çıplak Kalpli Cam Kurbağası (Hyalinobatrachium Dianae) Adı Verildi.

* Tv’de İlk Kez 1955 Yılında Yayımlanan Susam Sokağı’ndaki Kurbağa Kermit Bir Pinpon Topundan Ve Programın Yaratıcısı Jim Henson’un Annesinin Eski Paltosundan Yapılmıştı. Bu Mütevazı Başlangıcın Ardından Kermit’in Yolculuğu Smithsonian Ulusal Amerikan Tarihi Müzesi’ne Kadar Uzandı.

Yorum yapın