Yorum yapmak ister misiniz ?

Yorum Yap

Kurbağalar Hakkında Bilgiler

0

Kurbağa, kurbağalar, kurbağalar hakkında bilgiler, kurbağalar hangi bölgede yaşar

Sevgili okurlar, bugün sizlere hayvanlar alemi hakkında bilgiler vereceğiz. Öncelikle Türkiyeyi bazalırsak Türkiye’de bulunan ve sadece Türkiye’de yaşayan hayvanları ele alalım. Kısaca Kurbağalar hakkında bahsetmek gerekirse, Kurbağalar ülkemizde sık görülen canlı türüdür.

Kurbağalar Hakkında Bilgiler/Özellikleri

Kurbağalar yumurtlayarak çoğalır. Yumurtalarını suya bırakan kurbağanın yumurtadan çıkmış yavrusuna iribaş denir. Uzunca bir kuyruğu olan iribaşlar başkalaşım geçirip kurbağaya dönüşene kadar suda yaşar. Durgun suya bırakılan kurbağa yumurtası kuyruklu bir iribaş olarak yumurtadan çıkar. İribaş solungaçları ile nefes alır ve balış gibi yüzgeçleri ile hareket eder. bu birkaç hafta otçul beslenirler. İribaş başkalaşım geçirirken 4 bacağı çıkar ve akciğer solunumu yapmaya başlayan etçil bir canlıya dönüşür.Kurbağalar karada yaşayabilen canlılar olsa da mutlaka bir su kenarı veya bataklığa yakın olmalıdır. Çünkü derileri kurursa hayatta kalamazlar.
Kurbağalar burun deliklerinden nefes alır. Ayrıca ihtiyaçları olan havanın bir kısmını da deri solunumu ile ciltlerinden alırlar. Kurbağalar avlanmak için yapışkan ve kaslı bir yapıya sahip olan dillerini kullanır. İnsanların aksine kurbağaların dilleri ağızlarının arkasıyla birleşik şekilde durmaz. Ağzının ön kısmına yapışık halde duran dilleri bu sayede çok daha ileri uzanabilir.Kurbağalar genelde 2-3 yaşına geldiğinde üreyebilecek kapasiteye sahip olur. Doğal hayatta pek çok tehlike ile karşı karşıya olan kurbağalar evde bakılabilen ve doğadakine göre daha uzun yıllar yaşayabilen hayvanlardır.

Kurbağalar Hangi Bölgede Yaşar

En ilginç türlerine tropikal bölgelerde rastlanır. Kurbağaların çoğu sıcak ülkelerde, suda ya da nehir, ırmak gibi su kenarlarında bulunurlar. Ancak hiç suya girmeyen kurbağalar da vardır. Karada yaşar ve sadece çiftleşme zamanı su kenarlarına giderler.

Paylaş:
[vicomi_feelbacks]

Yorum Bırak

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.

Yorum yapmak ister misiniz ?

Yorum Yap