Yorum yapmak ister misiniz ?

Yorum Yap

Kürşad Ayaklanması Nedir

0

Kürşad Ayaklanması, Biz Türklerin İlk Bağımsızlık Hareketlerinden Birisi Olarak Zikredilmektedir.

kursad ayaklanmasi

Bu Olay Çin Kaynaklarında Chieh-She-Shuai Adlı Birisinin İsyanı Olarak Çok Kısa Bahsedilir. Chieh-She-Shuai, Göktürk Kağanlığı Soyundan Gelmektedir Ve Çin’in Yabancı Generallerinden Birisidir. Göktürk Devleti’nin 630 Yılında Çin Egemenliği Altına Girmesiyle, Birçok Devlet Görevlisi Ve Hanedan Üyesi Zincire Vurulmuştur. 630-680 Yılları Arasındaki Bu Dönem Türklerin 50 Senelik Esareti Olarak İfade Edilir.

Kürşad Ayaklanması Olarak Bahsedilen Olaya Göre Chieh-She-Shuai 639 Yılında, Göktürk Esaretine Son Vermek İçin Topladığı 40 Askeriyle, Çin İmparatoruna Suikast Planı Yapmıştır. Amaç; İmparatoru Öldürerek Çin’i Karıştırmak Ve Esir Göktürk Hanedanı Üyelerini Kaçırarak Ötüken’de Yeniden Göktürk Devleti’ni Kurmaktır. Fakat İşler Yolunda Gitmez, İmparatorun Öldürüleceği Gece Çok Şiddetli Bir Fırtına Kopar Ve İmparator O Gece Saraydan Dışarı Çıkmaz. Chieh-She-Shuai Planın Açığa Çıkması Ve Türk Esirlerin Öldürülmesi Riskini Göz Önünde Bulundurarak, 40 Askeriyle Birlikte Chiu-Ch’eng Sarayı’na Saldırır. O Gece Sarayda Adeta Bir Kıyım Başlar. Chieh-She-Shuai Ve Adamları Hiç Kimsenin Tahmin Edemeyeceği Kadar Çin Askerine Karşı Koymayı Başarır. Fakat Dışarıdan Gelen Destekle Birlikte Çin Askerlerinin Sayısı Arttıkça Artar. Çinliler Artık Karşı Koyulamaz Duruma Gelince Chieh-She-Shuai Ve Sağ Kalan Adamları Atlarla Kuzeye Doğru Kaçmaya Çalışırlar. Arkalarından Gelen Çin Askerlerinin Ve Chieh-She-Shuai’ın Fedailerinin Bir Çoğu Vey Nehri’ni Geçmeye Çalışırken Boğulurlar. Nehri Geçenlerde Bir Süre Sonra Yakalanır Ve Katledilirler. Chieh-She-Shuai İsmini Nihal Atsız, Yazdığı Romanında, Okunmasının Kolay Olması İçin Kürşad Olarak Türkçeleştirmiştir.

Kürşad Ayaklanması, Biz Türklerin ‘’Ya İstiklal Ya Ölüm’’ İlkesinin Tarih Boyunca Korunduğunun Bir Göstergesidir..…. Alıntıdır..

Paylaş:

Yorum Bırak

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.

Yorum yapmak ister misiniz ?

Yorum Yap