Kürşad Ayaklanması Nedir

0
292

Kürşad Ayaklanması, Biz Türklerin İlk Bağımsızlık Hareketlerinden Birisi Olarak Zikredilmektedir.

kursad ayaklanmasi

Bu Olay Çin Kaynaklarında Chieh-She-Shuai Adlı Birisinin İsyanı Olarak Çok Kısa Bahsedilir. Chieh-She-Shuai, Göktürk Kağanlığı Soyundan Gelmektedir Ve Çin’in Yabancı Generallerinden Birisidir. Göktürk Devleti’nin 630 Yılında Çin Egemenliği Altına Girmesiyle, Birçok Devlet Görevlisi Ve Hanedan Üyesi Zincire Vurulmuştur. 630-680 Yılları Arasındaki Bu Dönem Türklerin 50 Senelik Esareti Olarak İfade Edilir.

Kürşad Ayaklanması Olarak Bahsedilen Olaya Göre Chieh-She-Shuai 639 Yılında, Göktürk Esaretine Son Vermek İçin Topladığı 40 Askeriyle, Çin İmparatoruna Suikast Planı Yapmıştır. Amaç; İmparatoru Öldürerek Çin’i Karıştırmak Ve Esir Göktürk Hanedanı Üyelerini Kaçırarak Ötüken’de Yeniden Göktürk Devleti’ni Kurmaktır. Fakat İşler Yolunda Gitmez, İmparatorun Öldürüleceği Gece Çok Şiddetli Bir Fırtına Kopar Ve İmparator O Gece Saraydan Dışarı Çıkmaz. Chieh-She-Shuai Planın Açığa Çıkması Ve Türk Esirlerin Öldürülmesi Riskini Göz Önünde Bulundurarak, 40 Askeriyle Birlikte Chiu-Ch’eng Sarayı’na Saldırır. O Gece Sarayda Adeta Bir Kıyım Başlar. Chieh-She-Shuai Ve Adamları Hiç Kimsenin Tahmin Edemeyeceği Kadar Çin Askerine Karşı Koymayı Başarır. Fakat Dışarıdan Gelen Destekle Birlikte Çin Askerlerinin Sayısı Arttıkça Artar. Çinliler Artık Karşı Koyulamaz Duruma Gelince Chieh-She-Shuai Ve Sağ Kalan Adamları Atlarla Kuzeye Doğru Kaçmaya Çalışırlar. Arkalarından Gelen Çin Askerlerinin Ve Chieh-She-Shuai’ın Fedailerinin Bir Çoğu Vey Nehri’ni Geçmeye Çalışırken Boğulurlar. Nehri Geçenlerde Bir Süre Sonra Yakalanır Ve Katledilirler. Chieh-She-Shuai İsmini Nihal Atsız, Yazdığı Romanında, Okunmasının Kolay Olması İçin Kürşad Olarak Türkçeleştirmiştir.

Kürşad Ayaklanması, Biz Türklerin ‘’Ya İstiklal Ya Ölüm’’ İlkesinin Tarih Boyunca Korunduğunun Bir Göstergesidir..…. Alıntıdır..

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here