Kurt Sürülerinin Hiyerarşisi

Kurt Sürülerinin Hiyerarşisi

29 Mart 2019 0 Yazar:

Kurt Sürülerinde Önemli Bir Hiyerarşi Vardır. Sürünün Lideri Olan Aile Alfa Olarak Adlandırılır. Sürüye Onlar Liderlik Eder, Avın En Güzel Yerini Onlar Yer Ve Sürüdeki Diğer Kurtlar Tarafından Saygı Ve Hizmet Görürler.

İkinci Grup İse Beta Kurtlardır. Alfa Kurtların Bir Nevi Hizmetçisi, Yancısı Vazifesini Görürler. Sürüdeki En Kalabalık Kesimdir. Kendileri Avlanır Ama Alfa Kurtlardan Kalanları Yerler. Alfa Kurtlar İse Onların Ne Zaman, Nerede Ve Neyi Avlayacağını Belirler, Kısaca Sürünün Yönetimini Üstlenirler. Yalnız Beta Kurtların Başka Bir Önemli İşlevleri Daha Vardır…

Kurt Sürüsündeki Üçüncü Grup İse Omega Kurtlardır. Bunlar Alfa Kurtların Egemenliğini Kabul Etmeyen, Sık Sık İsyan Eden Ve Sürüye Uyum Sağlayamayan Kurtlardır. Ara Sıra Alfa Kurtlara Baş Kaldırırlar. İşte Tam Da Burada Beta Kurtlar Devreye Girer Ve Omegalara Saldırarak, Onların Alfa Kurtlara Yaptığı Saygısızlığı Bertaraf Ederler. Bu Asi Omega Kurtlar Beta Kurtlar Tarafından Çoğu Zaman Ağır Şekilde Yaralanır Ya Da Öldürülürler.

– Arı Kolonilerinde İse Kraliçe Arı Ve Yeni Doğan, Kraliçe Adayı Olan Prenseslerden Oluşan Küçük Bir Kraliyet Ailesi Vardır. Kraliçenin İşi Çoğunlukla Yiyip, İçip Yatmak Ve Yavrulayarak Koloninin Devamını Sağlamaktır. Kraliçe Adayı Olan Diğer Prensesler İse Büyüyünce Kendilerine Bağlı Bir Grup Arı İle Kovandan Ayrılır Ve Yeni Bir Kovan Kurmak Üzere Kendilerine Uygun Bir Yer Ararlar.

İşçi Arılar İse İkinci Gruptur. Bu Grubun İşi Kovanın Güvenliğini Sağlamak, Gün Ağardıktan İtibaren Saatlerce Etrafta Çiçek Aramak Ve Bal Yapmaktır. Normalde Dişi Oldukları Halde Bu İşçi Arı Grubunun Cinsel Organları Gelişmemiştir Ve Döllenemezler. Tek Amaçları Kraliçeye Hizmet Etmek Ve Koloninin Devamlılığını Sağlamaktır. Bir Ana Arı 6-7 Yıl Yaşayabilirken, İşçi Arılar Günlük Yaşamın Zorlukları Ve Aşırı Çalışma Koşulları Nedeniyle Aşırı Yıpranıp 30-40 Gün Kadar Yaşayabilirler.

Üçüncü Grup İse Erkek Arılardır. Erkek Arılar Da Dışarı Çıkıp Bal Aramazlar. Akşama Kadar Bal Yer Ve Kovanda Yatarlar. Güvenlikten De Sorumlu Değillerdir. Bu Nedenle Herhangi Bir İşçi Arının Neredeyse İki Katı Cüsseye Sahip Olsalar Da Bir İğneleri Dahi Bulunmaz. Elinize Alıp Sevebileceğiniz Sevimli Yaratıklardır. Yalnız Bu Grup Cüsseleri Ve Yedikleri Bal Oranı Yüzünden Köprüyü Geçene Kadar Kovanda Hizmet Görürler. Kraliçe Arı İle Çiftleşme Bittiği Andan İtibaren Hepsi İşçi Arılar Tarafından Öldürülür Ve Kovanın Dışına Atılırlar. Çiftleşme Mevsimlerinden Sonra Kovan Önlerinde Kellesi Alınmış Yüzlerce Arı Yığını Görebilirsiniz.

Şimdi Gelelim Diğer Bir Canlı Türüne. İnsan Kolonilerinde İse Yine Alfa Adında Bir Kraliyet Ailesi Olur. Bunlar Yiyip, İçip Yatmaktan Başka Bir Şey Yapmazlar. Koloninin Diğer Üyelerinin Hayatlarına Yön Veren Kararları Onlar Alır. Kimi Zaman Başka Kolonilerle Savaş Çıkarır Ve Milyonlarca Beta’nın Ölümüne Neden Olabilirler. Ama Genelde Alfa Grubundan Kimsenin Burnu Bile Kanamaz.

Evet Tahmin Ettiğiniz Üzere İnsan Kolonilerinde Bir De Beta Grubu Vardır. Bunlar Kurtlarda Olduğu Gibi Alfa Grubunun Yancısı Ve Hizmetkarıdır. Koloninin Güvenliğini Sağlar, Avı Avlar, Getirir, Ortaya Koyar Ve Sonra Alfa Grubundan Kalan Artıklarla Beslenirler. Alfa Grubuna Yapılan En Ufak Bir Saygısızlığı Kendilerine Yapılandan Kat Kat Daha Büyük Bir Öfkeyle Karşılar Ve Bunu Yapanı Öldürür Ya Da Sakat Bırakırlar. Alfa Grubu Onlar İçin Sürünün Kendisinden Çok Daha Önemli, Hatta Sürünün Var Oluş Nedenidir.

Eh Tahmin Ettiğiniz Üzere Bir De Omega Grubu İnsan Vardır. Bunlar Toplumla Anlaşamayan, Topluma Tutunamayan Gruptur. Farklı Çeşitleri Vardır. Bazıları Sadece Toplumdan Uzak Kalmak İster. Bazıları İse Alfa Grubuna Gösterilen Bu Sonsuz Bağlılık Ve Hizmete İtiraz Eder. İnsanların Diğer Hayvanlardan Farklı Olduğunu Ve Bu Tip Bir Hiyerarşinin Olamayacağını, Medeniyet, Eşitlik, Adalet Ve Etik Gibi Kavramların Olduğunu İddia Ederler. Ama Yanılırlar, Hepimizin İçinde O En Temel Hayvani Dürtü Hala Bulunmaktadır. Kurtlarda Ve Arılarda Olan O Hizmet Etme Ve Hizmet Görme Dürtüsü, Güçlü Olana Duyulan Karşılıksız Adanma Hissi Bizde De Hala Mevcuttur. Bu Gruptakiler Genelde Beta Grubu Tarafından Kafaları Koparılarak Kovanın Önüne Atılırlar. Ve Hayatın Doğal Döngüsü Aynen Böyle Devam Eder Gider….

Spread the love
 •  
 •  
 •  
 •  
 • 3
 •  
 •  
 •  
  3
  Shares